Povzetek lekcije »Potovanje v čarobno deželo rož. Povzetek odprte izobraževalne lekcije na temo "potovanje v deželo dobrih manir"

Povzetek lekcije "Potovanje po oceanu, prijatelji narave" za učence, stare od 8 do 9 let. Oblika poučne ure je igra - potovanje. Zemljevid z označenimi otoki »Ugibanje«, »Skrivnostni«, »Skrivnostni«, »Razmyshlyayka«. Na vsakem otoku učenci dobijo nalogo, skozi to potovanje lahko izvedo več o svetu okoli sebe.

Prenos:


Predogled:

Občinski proračun izobraževalna ustanova dodatno izobraževanje otroci "Hiša otroška ustvarjalnost» Občinsko okrožje Nazyvaevsky regije Omsk

Okvirni načrt lekcije

"Za otroke 8-9 let"

Sestavila: Kalinina Oksana Vladimirovna,

učitelj dodatnega izobraževanja

Nazivaevsk, 2014

Tema lekcije: "Potovanje po oceanu, prijatelji narave"

Cilj: uvod v teme izobraževalni program"Zeleni planet"

Naloge:

  • Izobraževalni: aktivirati znanje otrok o naravnem okolju, jih seznaniti z vsebino glavnih tem programa;
  • Izobraževalni: razvijati kognitivni interes učenci, njihove ustvarjalne sposobnosti;
  • Izobraževalna: razvijati potrebe in veščine za timsko delo

obrazec:igra - potovanje

Učne metode:verbalna, reproduktivna, vizualna, logična, čustvena stimulacija, samostojno delo, ustvarjanje uspeha, praktično.

Oprema: zemljevid z označenimi otoki: "Ugibanje", "Skrivnostno", "Skrivnostno", "Razmyshlyayka";

NAPREDOVANJE RAZREDA

1.Organizacijska stopnja.

Pozdravljeni fantje. Spoznajmo se: moje ime je Oksana Vladimirovna. Zdaj se bomo igrali igro "Spoznajmo se." Otroci stojijo v krogu. Fantje, vrgel vam bom žogo z besedami "Pohiti, povej mi, kako ti je ime ...", medtem ko bom žogo vrgel enemu od igralcev. Fantje ujamete žogo in izgovorite svoje ime, nato pa vrže žogo drugemu igralcu, medtem ko spet izgovori besede "Kako ti je ime, povej mi," itd. Tako sva se spoznala, fantje. In takoj vam povem skrivnost, da bom kapitan ladje. Da, da, ne bodite presenečeni, tudi ženske so lahko kapitanje ladje. Moja ladja se imenuje "Victory". Danes pluje moja ladja. In vabim te, da se mi pridružiš morsko potovanječez veliki ocean, ki se imenuje "Prijatelji narave". V tem oceanu je veliko otokov. Ti in jaz jih bova kot prava popotnika morala raziskati. In da pot ne bo preveč utrujajoča, bomo delali »postanke«, med katerimi naj bi počivali, se igrali in tekmovali. To bomo storili mi.

Se strinjate? Potem pa gremo! Toda s pogojem: potovanje od otoka do otoka bo možno šele, ko opraviš vse moje naloge. Torej, naprej v svet skrivnosti in skrivnosti! (Čoln se premakne čez ocean do otoka "Ugibanja").

2. Glavna točka.

Poglejte, popotniki moji, na obzorju je otok ugibanja.

Kaj mislite, zakaj je ta otok dobil tako ime? zanimivo? Vrzimo sidro in gremo na obalo. Poglejte, na obali so kuverte z nalogami. (Vsak par dobi belo kuverto). V beli barvi so kartončki z imeni rastlin, razrezanimi na zloge – drevesa, grmovnice in rože. In v modri barvi slike teh rastlin). Dragi fantje, vzemite belo ovojnico in pozorno poglejte karte v njej.

Iz teh kart - zlogov morate sestaviti celo besedo.

1. beseda: RYA-BI-NA 4. beseda: VA-SI-LEK

2. beseda: BE-RE-ZA 5. beseda: KRA-PI-VA

3. beseda: MA-LI-NA 6. beseda: RO-MASH-KA

Izmišljeno? Bravo! Katero splošno besedo lahko uporabimo za opis nastalih besed? (Beseda RASTLINE). Zdaj pa poglejte vsebino rožnate ovojnice. Kaj je tam? Da, to so naše rastline, katerih imena ste zapisali na kartončke. Prilepimo jih na naš otok.

Tako smo naselili naš prvi otok. Njegovi prebivalci so rastline. Obkrožajo nas povsod, kjer koli smo. O rastlinah in njihovi pestrosti se bomo pogovarjali v naslednjih urah, izvedeli bomo veliko zanimivega. Bravo! Odkrit je bil prvi otok - "Rastline". Nadaljujmo pot ...

Poglej, pred nami je še en otok. Otok "Skrivnostni".

Katera zanimivo ime- "Skrivnostno." Kaj je tako skrivnostnega na tem otoku? Poglejmo. Poglejte, kako čudne so slike.

(Učitelj razdeli slike: Fantje, nič ne razumem. Pomagajte mi najti 10 razlik. Kaj ste dobili?

Tako je, opravili ste to nalogo. Bravo!!! Dajmo slike na naš otok.

Oh, poglej, odtisi nekoga so na tleh. (učitelj pokaže sledi lisice). Kako zanimivo. Ugotovimo, kdo je pustil te sledi.Če želite to narediti, pozorno preglejte znake z besedami "BOW" in "Crowbar". Katero črko imajo te besede skupne? prav! Črka "L". Ne pozabite, to je prva črka skrivnostne živali, ki je pustila svoj pečat. Zdaj pa primerjajmo ti dve besedi "PIR", "MIG" (odgovor - I). Sledita “SALT” in “CASSBACK” (odgovor C). In končno, besedi “ŽITA” in “CASSBACK” (odgovor A). Kaj smo dobili? LISICA. Izkazalo se je, da je te sledi pustila lisica. Postavimo jo tudi na skrivnostni otok.

Poglejte naš ocean. Tako smo odkrili dva čudovita otoka: "Rastline" in "Živali". Fantje, zdaj pa si vzemimo malo počitka.

Minute telesne vzgoje:

Naš tretji postanek. (Podoba otoka na zemljevidu je prekrita z belim listom). Pred nami je bel otok. Snamemo list papirja in preberemo ime otoka - "Skrivnostni" otok.Kaj je tako skrivnostnega na tem? (Učitelj spet pokaže ovojnico). Imamo še eno nalogo. Fantje, če želite izvedeti, kdo živi na tem otoku, uganite uganke.

Gobec je brkat,

Krzneni plašč je črtast.

Pogosto pranje

Za vodo pa ne vem. (mač

Z lastnikom je prijatelj,

Hiša je varovana

Živi pod verando

Rep v obroču. (pes)

Ta mala žival

Shranjuje zrna za prihodnjo uporabo

Tako ti napolni lica

To počne ... (hrček)

In ne plavajo v morju,

In nimajo ščetin,

Vendar se še vedno imenujejo

Oni..... (morski prašički)

Živi v prostorni kletki,

Otroci se radi pogovarjajo z njim,

Ne grajajte ga zaman,

ponovi ... (papiga)

Zagotovo obožuje sir

Ampak prevelika je za miš (podgano)

Izpolni vse želje

Priplava k nam iz pravljice,

Ribe izvirajo iz Kitajske

Ste uganili? (zlata ribica)

Na hrbtu, brez strahu

Nosi svojo hišo ... (želva)

Bravo! Vsi prebivalci otoka so bili prepoznani. S katero splošno besedo lahko imenujemo te živali? prav. To so domače živali, naši ljubljenčki, tisti, ki živijo v našem domu. Fantje, ali veste največ redka pasma mačke? Kako se imenuje najmanjša pasma psov? Ali veste, kako skrbeti za hrčke? Na ta in mnoga druga vprašanja bomo skupaj z vami našli odgovore na urah društva Lesovichok. Postavimo jih na naš otok “Prijatelji našega doma”.

In pred nami je še en velik otok.To je otok "Razmyshlyayka".

Fantje, poglejte, tukaj je nekaj šifriranih besed:

6, 3, 2, 1, 2, 7, 5, 4 in 9, 8, 1, 2, 10, 8, 3

In tukaj je ključ do kode: 1- L, 2 – O, 3 – K, 4 – Z, 5 – I, 6 – E, 7 – G, 8 – E, 9 – H, 10 – V.

Dešifrirajmo ga. dobro opravljeno Kaj si dobil?

To sta besedi: “EKOLOGIJA” in “ČLOVEK”. Veste kaj je ekologija? Ko pridete v naslednje ure, se bomo skupaj učili, kaj je »ekologija«, kaj je »ekologija rastlin«, »ekologija živali«, »ekologija človeka«. Tudi človek je del narave, vendar za razliko od drugih živih bitij zna razmišljati, t.j. ima inteligenco. In po lastni volji lahko nekaj naredi in nekaj ne naredi. Človek pogosto škodi naravi ne zato, ker je prisiljen to storiti za svoje dobro, ampak preprosto iz nevednosti ali brez razmišljanja. Zato je treba naravo bolje poznati, da bi ugotovili, brez česa lahko posebna škoda zanjo in kaj ne.

Postavimo človeško figurico na katerikoli otok, ki ga želite.

3. Odsevni oder.

Tako se je naše potovanje čez ocean "Prijatelji narave" končalo. Povejte mi, fantje, ste uživali v potovanju? Poskrbela sem, da ste dobri popotniki, da naravo poznate, jo cenite in z njo ravnate spoštljivo. Zelo sem zadovoljen s teboj.

Povej mi, si zadovoljen?

Kaj vam je bilo najbolj všeč?

Kakšno je vaše razpoloženje?

Potem vas vabim, da s svojimi nasmehi okrasite naš ocean "Prijatelji narave".

Iz barvnega papirja izberite smeška, ki ustreza vašemu razpoloženju, in ga nalepite čez ocean.

Otroci lepijo papirnate smeške različne barve in z različnimi grimasami (veselo, brezbrižno, žalostno), ki ustrezajo njihovemu razpoloženju. Naš ocean je še lepši od vaših nasmehov.

4. Končna faza.

Fantje smo pri pouku delali zelo plodno. Zase ste se naučili veliko zanimivih stvari. Poglejmo naš ocean. V njem živijo prebivalci – rastline, živali. Veliko jih je. In sredi te raznolikosti je človeška figurica. Izkazalo se je, da človek zavzema zelo skromno mesto med drugimi živimi bitji. Torej lahko sklepamo:

Človek je le majhen del narave, vendar je za razliko od drugih prebivalcev narave inteligenten in lahko nadzoruje svoja dejanja.

Upam, da boste vedno razumni v polnem pomenu besede: spoštovali boste naravo.

Fantje, upam, da razumete, da je raziskovanje narave zelo zanimivo. In želeli boste izvedeti več o naravi okoli nas. Naši razredi vam bodo pri tem pomagali. Želim vam novih odkritij. Hvala. Bravo! Adijo.


Evgenija Pervejeva
Povzetek lekcije na temo "Potovanje v deželo pravljic"

Predmet: Potovanje v deželo pravljic.

Izobraževalno področje: kognitivna dejavnost.

Integracija izobraževalnih regije: kognitivna dejavnost, likovno-estetska dejavnost.

Vrsta: nekonvencionalen.

Starost otrok: 5-6 let

Oblika neposrednega izobraževanja aktivnosti: NOD.

Oblika organizacije: skupina.

Tarča: Ustvariti pogoje za pojasnjevanje in posploševanje znanja o pravljice: o dogodkih pravljice, o junakih pravljice.

Naloge:

1. Izobraževalni:

Utrjujemo in bogatimo znanje o pravljice;

Naučite se uporabljati barvo kot sredstvo za izražanje razpoloženja in odnosa do prikazanega dogodka;

Ustvarite pozitivno čustveno razpoloženje.

2. Razvojni:

Razvijte otrokove govorne sposobnosti povej zgodbočim bližje literarni izvedbi;

Razviti otroško domišljijo in domišljijo z uporabo različnih izraznih sredstev;

Izboljšati tehnične spretnosti pri delu z različnimi vizualnimi materiali, z uporabo veščin netradicionalne upodobitve predmeta (dlan, prst).

3. Izobraževalni:

Gojite trajno zanimanje za ruščino ljudska umetnost, čut za kolektivizem, medsebojno pomoč, usmiljenje in prijaznost.

Oprema: magnetofon, snemanje pesmi pravljični liki , ilustracije za pravljice, pripisuje pravljica"kolobok", risanje "jabolko" na whatman papirju (deblo in listi).

Izročki: gvaš v rdeči in zeleni barvi (za vsakega otroka risba debla A-4 formata (za vsakega otroka jabolka) (rdeča in zelena) izrezan iz kartona (za vsakega otroka, penasta gobica, mokri robčki.

Potek neposrednih izobraževalnih dejavnosti.

1. Motivacijska stopnja.

Vzgojiteljica: - Pozdravljeni, fantje! vesel sem da te vidim Pa začnimo razred s pozdravom in se igrajmo "Zvonec". Pozdravimo se z zvončkom. Vsak od vas naj ljubkovalno izgovori ime svojega soseda in mu da zvonček. Na primer:

- Živjo, Nastenka! Ding-dong-dong!

- Živjo, Sašenka! Ding-dong-dong!

(otroci se pozdravijo)

Vzgojiteljica: Pa sva se pozdravila in si zaželela zdravja.

Vsi so bili zadovoljni. Zdaj pa se usedimo na stole.

Vzgojiteljica: - Fantje, danes se bomo spomnili pravljice ki so vam znane. Povej mi kdo vam doma pripoveduje ali bere zgodbe? (Odgovori otrok)

Vzgojiteljica: - Zelo so dobri v pripovedovati babičine zgodbe. Poznam enega babica: prijazen, prijazen, moder. Ime ji je babica- Zgodba. Lahko zapoje pesem in vas nasmeji in povej dobro zgodbo.

(Potrka na vrata)

Vzgojiteljica: - Fantje, nekdo trka na naša vrata. Kdo bi to lahko bil? Poglejmo.

(Vrata se odprejo in vstopi babica. Zgodba) .

babica - Zgodba: Pozdravljeni, dobri ljudje, pozdravljeni, otroci. Prihajam od daleč. Naj si oddahnem od poti.

Vzgojiteljica: babica- Zgodba, sedite, sprostite se na stolu.

babica - Zgodba: Hvala, otroci, hvala, dragi moji. Moje noge so utrujene od dolge poti.

Vzgojiteljica: - Povej mi, babica, kam greš? Kje ste že bili, kaj ste videli?

babica - Zgodba: Zakaj pa ne povej. Grem k vnukinji in ji ga prinesem v košari pravljice. Toda težava je bila v tem, da je med hojo stresla koš, to je vse pomešal pravljice, zdaj pa ne vem kateri so kateri. Pomagaj mi, da si jih zapomnim. Zdaj boste poslušali odlomek iz pravljice in mi pomagaj uganiti, kaj je pravljica.

(odlomek iz pravljice"Medved Maša)

babica- Zgodba - Bravo fantje! Poznam eno pesem, a se ne spomnim iz katere je pravljice, in kdo to poje?

(Kolobokova pesem iz pravljice"kolobok").

babica- Zgodba: - Ne vem, kako naj te pohvalim! Poslušaj še eno pesem in ugani, kdo jo poje?

("Morozko", Aljonuška)

babica- Zgodba: - Bravo! Zdaj se spomnim še enega pravljica, poslušaš in si zapomniš, iz katere je pravljične besede.

("Petelin - zlati glavnik")

Telesna vadba.

babica- Zgodba: - Fantje, se radi igrate? (Odgovori otrok)

babica- Zgodba: - Igrajmo se igro "repa". Vsi se postavijo v krog in ponavljajo besede za mano in gibanje:

Repa je zrasla velika. To je tisto, kar je! Tukaj je! (Roke na straneh, gor, dol)

Dedek in babica vlečeta repo, a je tesno zataknjena. (upogibi, počepi)

Vnukinja teče in teče proti njim, v naglici izpuli repo. (Teče na mestu)

Žuželka maha z repkom in pomaga babici in dedku. (Zavije desno, levo)

Mačka upogne hrbet, mačka sprosti kremplje. (Upognite se nazaj)

Pomaga potegniti repo, vendar je močno zataknjena. (počepi)

Z miško so hitro in spretno izpulili repo. (Skok na dveh nogah)

babica- Zgodba: Bravo! Osrečila si me. Fantje, še vedno imam nekaj kočljivih. pravljice, so imena likov napisana napačno. Samo ti lahko vse popraviš.

1. Na voljo v deklica pravljične dežele, pravijo ji Vasilisa Neumna! (modro)

2. V tem pravljica Bratec Kozlenochok in sestrica Kulemushka živita. (Aljonuška)

3. Kakšna so imena sovražnikov Ivana Tsareviča? Zmey Ravninych in Koschey the Lifeless? (Kača Gorynych in Koschey Nesmrtni).

4. In ta saj poznate pravljico? Poklican "Purska princesa" (Žabja princesa)

5. Zelo priporočam, da poslušate pravljica"Sivka Budka" "Sivka Burka"

6. In tukaj je še ena pravljica"Pegasti piščanec". (Piščanec Ryaba)

7. In ta je moj najljubši pravljica"Fant z ognjičem", narobe? (Tom Thumb).

babica- Zgodba: Bravo fantje, vsi junaki pravljice so bile pravilno poimenovane.

Vzgojiteljica: babica- Zgodba, zdaj pa ugibate naše pravljica, ki vam ga bomo pokazali zdaj.

(dramatizacija pravljice"kolobok")

babica- Zgodba: Poznam tega pravljica, pogosto svoji vnukinji povem ti, "kolobok" klical. Hvala, ker si mi pomagal zapomniti vse pravljice.

(Sliši se moteča glasba)

Vzgojiteljica: Fantje, čigav glas mislite, da je to? Kakšen junak pravljice nas prosi za pomoč? (Jablana, "Mala Khavroshechka").

Vzgojiteljica: Kako lahko pomagaš jablani? (risanje listov)

Vzgojiteljica: V katero barvo naj pobarvamo liste?

Vzgojiteljica: Poglej, kako znaš risati listi: Penasto gobico najprej pomočite v zeleni gvaš in z gobico pobarvajte dlan. Večkrat položite dlan na krošnjo drevesa.

(otroci nastopajo)

Vzgojiteljica: Kako zeleno je drevo! Jablana je oživela in postala lepša! Ne pozabite obrisati dlani mokri robček. (Otroci si obrišejo roke z vlažno krpo)

Vzgojiteljica: Minilo je malo časa in na jablani so se pojavila jabolka, takole. Pomočite prst v rdeči gvaš in naredite odtise na več mestih naše jablane. (Na sliki prikazuje, kako narediti jabolko s prstom).

Otroci nalogo opravijo skupaj z učiteljem.

Vzgojiteljica: Kako lepe, svetle risbe ste naredili. Fantje, super ste! Jablane niso pustili v težavah.

3. Odsevni oder.

Vzgojiteljica: Fantje, na vaši jablani imate jabolka, na mojem drevesu pa jih ni. Ni v redu. Okrasimo tudi moje drevo z jabolki. Vsak od vas ima na mizi kartonska jabolka. Bodite pozorni na njih, nekateri so rdeči, drugi pa zeleni. Barva jabolk pomeni, v kakšnem razpoloženju ste danes. Rdeča jabolka so vesela, vesela, dobre volje. Zelena - žalost, dolgčas, to pomeni, da vas naše ne zanima razred. Predlagam, da vzamete jabolko, ki ustreza vašemu razpoloženju, in ga pritrdite na našo jablano.

(Otroci pritrdijo jabolka na jablano)

Vzgojiteljica: Poglej, koliko rdečih jabolk je na jablani! To pomeni, da si razred je bil zanimiv, ni ti bilo dolgčas. Uspeli ste si zapomniti veliko pravljice, pravilno poimenujte svoje najljubše junake pravljice in pomoč babici-Raskazushki.

babica - Zgodba: Čas je, da se vrnem domov k svoji vnukinji. Ker si tako pameten, prijazen in lepo vzgojen, te bom pogostil s slastnimi, zrelimi jabolki. (Otroke pogosti z jabolki)

babica - Zgodba: Zbogom, fantje!

(Otroci se poslovijo od babice - Pripovedovanje zgodb)

Vzgojiteljica: Pouka je konec. Bravo!

Namen lekcije: aktivacija kognitivne in govorne dejavnosti otrok.

Naloge:

Izobraževalni:

  • Utrjevanje znanja o delih dneva, zaporedju dni v tednu, letnih časih;
  • Utrjevanje sposobnosti navigacije v prostoru, tako v zaprtih prostorih kot na listu papirja;
  • Aktivacija pasivnega besedišča;
  • Učite otroke analize in sinteze, konstruktivnega mišljenja;

Razvojni:

  • Ustvarjanje pogojev za razvoj logično razmišljanje, inteligenca, pozornost;
  • Razviti iznajdljivost in domišljijo;

Izobraževalni:

  • Razvijati samostojnost in sposobnost razumevanja učne naloge;
  • Gojite zanimanje za naloge;

Načrtovani rezultati: ima predstavo o delih dneva, zaporedju dni v tednu, letnih časih; zna se orientirati v prostoru, v prostoru, na listu papirja; zna analizirati; razume učno nalogo in deluje zbrano skozi celotno uro.

Material: zemljevid z nalogami v obliki otokov, slike, ki prikazujejo dele dneva, letne čase, karte s simboli (dnevi v tednu), rumeni list A - 4, simboli (5 kosov), slike z živalmi, pticami, žuželkami, drevesi , jagode, škatla s presenečenjem. Ptica, kapa, volan, piktogrami.

Metodične tehnike:

Predhodno delo z otroki:

rešitev logične težave, reševanje konstruktivnih problemov, spremljanje koledarja, individualne naloge.

Napredek lekcije:

- Danes imamo sončen, vesel dan, ker se je veselje naselilo v naši skupini

Radost je tekla po poti

Veselje je odprlo vsa okna

Veselje je prebudilo vse otroke

Veselje je povabilo goste k nam

- Pozdravljeni, dragi gostje!

- Kaj za vraga čudni zvoki, ja, ta ptička je priletela k nam, povedala nam je, da so našo skupino obiskali čarobni gusarji in jo začarali. Skupino so spremenili v čarobne otoke. In zdaj nas prebivalci teh otokov prosijo za pomoč, prosijo, da jih osvobodimo zlih urokov. Toda kako lahko pridemo do teh otokov, kako najdemo pot do tja? (Predlogi otrok)

- Res lahko uporabite zemljevid, naša ptica ga ima, z njim lahko najdete pot do vsakega otoka. Sedaj pa se odločimo, kaj bomo šli na to morsko potovanje? (otroški predlog)

- Lahko zgradiš ladjo iz geometrijske oblike, obstaja tudi shema, po kateri lahko gradite, morate ustvariti gradbeno ekipo in po potrebi jim bomo svetovali. (stavba)

- Ladja je pripravljena, izbrali bomo kapitana, on bo glavni na ladji, pomočnik kapitana, dali mu bomo zemljevid, on bo določil v katero smer naj se premikamo, predali bomo krmilo navigator, tako da smo pripravljeni na pot.

— Odpravimo se na prvi otok, to je otok »Izgubljenega časa« (Kapitanov pomočnik določi smer, odpravimo se, melodija »Otroci ob morju«)

- Tukaj smo na otoku "izgubljenega časa." Pirati so tukaj pomešali dele dneva in prebivalci otoka zdaj ne morejo razumeti, kdaj spati, kdaj vstati, kdaj začeti delati. Kako jim lahko pomagamo, tovariš kapitan? Odločiti se morate, izbrati ekipo reševalcev (D.I. »Deli dneva«), (Otroci označijo dele dneva, postavijo slike v vrsto, se pogovarjajo o tem, kaj počnejo v drugačni časi dni)

- Bravo, pomagali ste prebivalcem tega otoka, lahko greste naprej. (Kapitanov pomočnik določi smer gibanja, melodija "Otroci ob morju")

- Tukaj je drugi otok "osamljenih otrok"

Starši teh otrok so odšli na obisk na drug otok in jih v ponedeljek kontaktirali po radijski zvezi, rekli so: »Danes, jutri in pojutrišnjem se ne bomo vrnili. V petek in naslednja dva dni bo nevihta in ne bomo mogli priti do vas ...« Povezava je bila prekinjena in otroci niso slišali, kdaj se starši vrnejo, moramo jim pomagati. (Razmišljanje otrok)

odgovor:četrtek

- Tudi to nalogo smo opravili, lahko gremo naprej (puščice so pomešane, otroci iščejo pravo smer)

To je tretji otok pozabljene sezone.

Pirati so zamešali letne čase na otoku in ljudje so se zmedli glede letnih časov, moramo jim pomagati. Najprej uganite uganke glede na letne čase:

1. Kar veliko dela imam, bela odeja sem

Pokrijem vso zemljo, pobelim polja, hiše,

Ime mi je ... (zima)

2. Iz toplote sem, toploto nosim s seboj,

Grejem reke in jih vabim na plavanje (poletje)

3. Prinašam letino, sejem polja

Ptice pošiljam na jug, drevesa rušim (jesen)

4. Odpiram popke, zelene liste

Oblečem drevesa, sejem pridelke

Gibanje je polno (pomlad)

- Kdo zna poimenovati letne čase po vrstnem redu? (odgovor)

Zimski meseci(odgovor)

Pomladni meseci(odgovor)

Jesenski meseci(odgovor)

Poletni meseci(odgovor)

- Dobro opravljeno, spopadli ste se s to nalogo. Lahko greš dlje, na morju se je začela nevihta (P.I. "Morje je zaskrbljeno ..."). Nevihte je konec, odhajamo na četrti otok. (Določite smer.)

- To je otok "zmedenih živali in rastlin." Pirati na tem otoku so pomešali vse živali in vse rastline, da bi ga odčarali, morate vse slike razvrstiti v skupine in uganiti, kako se vse imenujejo z eno besedo (D.I. "Razvrsti v skupine" ).

- In na tem otoku smo naredili red, lahko plujemo do naslednjega otoka, katerega otoka? (Peti), (Določi smer gibanja).

"To je otok ukradenega simbola."

Na tem otoku so pirati poškodovali zastavo. Če želite odčarati ta otok, morate obnoviti to zastavo. Najprej pa se spomnimo, kako izgleda naša zastava in od kod prihajamo (odgovori otrok)

- Zdaj pa se vrnimo k zastavi tega otoka, to je vse, kar je ostalo od nje (rumeni list formata A 4) Zdaj vam bom povedal simbole, ki so bili na zastavi, vi pa jih boste popravili v na pravem mestu/ 5 znakov

  • simbol srca
  • simbol sonca
  • simbol zvezde
  • simbol žoge
  • simbol "torta"

(Otroci pritrdijo izgubljene simbole na zastavo in jo občudujejo)

— Gremo na šesti otok, to je »Otok žalostnih moških« (določimo smer)

— Na tem otoku so pirati začarali razpoloženje ljudi in da bi ga razčarali, morate prebivalce tega otoka naučiti razlikovati med čustvi.

(Otroci izmenično nanizajo najprej jezen, nato žalosten, presenečen in vesel piktogram; za vsakim zbranim piktogramom otroci upodabljajo to čustvo)

— Pred nami je zadnji otok, »Otok zakladov«. Med razčaranjem otokov smo si veliko zapomnili in posledično prispeli na otok zakladov, tukaj so pirati skrili zaklad in mi ga moramo najti, za to bomo izbrali najpogumnejšega člana naše reševalne ekipe in ga poslali na otok ( DI “Najdi zaklad”, definicijske smeri – desno, levo, naravnost)

- Dobro opravljeno, spopadli ste se s to nalogo. To je skrinja! Odprimo ga! (V prsih dragulji, vsi otroci dobijo enega.)

- Pojdimo zdaj na vrtec.

Otroci, vam je bilo všeč naš izlet? Kaj vam je bilo najbolj všeč? (Otroci odgovorijo)

Tako se je naša pot in aktivnost končala. Hvala vam, dragi moji, za užitek, ki ste mi ga dali; v veselje mi je bilo potovati z vami.

Vzgojiteljica MBDOU za otroke vrtna št. 97,

Kamensk-Uralski, Sverdlovska regija, Rusija.

Povzetek logopedska seja za otroke starejša skupina na temo "Potovanje v deželo pravljic".

Namen: aktivirati otrokov besedni zaklad leksikalna tema "Pravljice" .

Naloge:

  1. Razviti sposobnost izbire besed-predmetov, besed-znakov.
  2. Tvori pomanjševalnice samostalnikov.
  3. Razviti sposobnost opazovanja komunikacijske etike v pogojih kolektivne interakcije.

Metode in tehnike:

  • praktični: igre, igralne situacije;
  • vizualno: (predmeti, slike, prikaz, opazovanje);
  • verbalno: (razlaga v kombinaciji z demonstracijo, navodili, pojasnili, vprašanji drugačne narave, spodbuda, pogovor, sklepanje).

Oprema: projektor, prenosni računalnik, predstavitev avtorja, predmetne slike s podobami pravljičnih junakov, dve stojali, pravljična vrata - mavrica, tri hišice, slike za igro malih in velikih besed, izročki, posodice z žiti, baloni za vsakega otroka, pobarvanke.

Napredek lekcije.

Organizacijski trenutek.

(Otroci gredo v dvorano ob glasbi).

Logoped: Pozdravljeni dekleta, pozdravljeni fantje. Zelo sem vesel, da vas vse vidim.

Pozdravimo se in zapojmo.

Živjo, zdravo!

Ne zehaj in mi daj dlan!

Logoped: Fantje, danes je za nas nenavaden dan. Ti in jaz bova šla na potovanje.

Daleč, daleč stran, onkraj gora, onkraj morij, onkraj gostih gozdov, onkraj daljnih dežel, v tridesetem kraljestvu, v trideseti državi, je ogromna dežela pravljic.

Če radi sanjate in verjamete v čudeže, potem vas vabim v deželo pravljic.

Otroci ob glasbi hodijo pod mavrico in stojijo v krogu.

Hodili bomo pod mavrico
Pojdimo skupaj v pravljico!

Povejte mi, prosim, ali imate radi pravljice? Kaj lahko rečete o pravljici, kakšna pravljica je?

Odgovori otrok: Čarobni, čudoviti, smešni, poučni, duhoviti, pametni, zanimivi, prijazni, skrivnostni, nenavadni, veseli, modri itd.

Logoped: Tako je, dobro opravljeno!

Logoped: No, pa smo v deželi pravljic. In zdaj lahko pripovedujete pravljico. In ti mi pomagaj in ponavljaj z mano.

Diapozitiv 4.5 6

V nekem kraljestvu
Zvok - stanje
Živeli smo, a nismo žalovali,
Prijatelji z jezikom:

Piščalka - SSSSSS (Otroci ponovijo),
Zvenelochka - ZZZZZZ,
Spielochka - ŠŠŠŠŠŠ,
Brenčalo - ZHZHZHZHZH.

Vopelochka - AAAAAAA,
Revelochka - UUUUU,
Piščalka - IIIIII,
Puff - Puff - Puff,

Moo - MU - MU,
Pinceta - Pinceta - Pinceta,
Vsako dekle
Zapela svojo pesem.

drugačen od drugih -
Čudovita pesem.

Logoped: Vam je bila moja pravljica všeč? Fantje, radi gledate pravljice?

(Otroci odgovorijo)

Logoped: Prosim, spomnite se in poimenujte svojega najljubšega pravljičnega junaka?

(Otroci poimenujejo pravljičnega junaka in gredo na stole do zaslona).

Logoped: Dobro opravljeno! Ali ste vsi pripravljeni na ogled pravljice?

(Odgovori otrok).

Logoped: Potem bodite pozorni na zaslon.

Diapozitiv 7, 8, 9

(video posnetek začetka pravljice in vmešavanja, pravljični junaki so pomešani)

Logoped: Fantje, poglejte, v Pravljični deželi se je zgodila težava, vsi pravljični liki so pomešani in čarovnica nas prosi, da jim pomagamo, da pridejo vsak v svojo pravljico. Pomagajmo junakom pravljic?

Odgovori otrok: strinjajo se, da bodo pomagali pravljičnim junakom. Logoped: Ampak za to moramo biti močni. Glasba se predvaja.

Naredimo dihalno vajo

Vajo izvajamo 3x. Globoko vdihnite skozi nos, izdihnite skozi usta.

Vdihni zdravje - izdihni bolezni,

vdihnite zaupanje - izdihnite šibkost,

vdihnite dobro - izdihnite zlo.

Logoped: Postali smo močni in pogumni! Lahko začnete z nalogami. Uganiti moramo, iz katere pravljice so ti pravljični junaki.

1 naloga.

Diapozitiv 10-11

Starec, starka, morje ("Zgodba o zlati ribici" )

Diapozitiv 12-13

Kralj, trije sinovi, puščica, močvirje ("Žabja princesa" ) .

Diapozitiv 14-15

Maša, pite, medved ... ("Maša in medved" )

Diapozitiv 16-17

Jablana, pite, kozlički ... ("Sestra Alyonushka in brat Ivanushka" )

Diapozitiv 18-19

Baba, dedek, jajce... ("Piščanec Ryaba" )

Logoped: Oh, kako super fantje, vsi skupaj so uganili in poimenovali pravljico! In pomagali so se srečati Alyonushki in bratu Ivanushki!

No, nadaljujemo z vami.

Naloga 2. Delo na stojalu.

Logoped: Poglejte, imamo tri hiše in na mizi so slike iz pravljični liki. Določiti morate, koliko zlogov ima beseda, in jih pravilno vnesti.

V HIŠI - živijo enozložne besede, na GRADU - dvozložne besede, v KOČI pa trizložne besede. Ali vsi razumejo nalogo? Pridi, izberi in se vseli.

Otroci samostojno opravijo nalogo.

Logoped: Dobro opravljeno. Vsi skupaj preverimo, kako ste se spopadli s to nalogo.

(ploskati in govoriti).

Otroci se približajo zaslonu.

Logoped: Dobro opravljeno, pravilno ste opravili to nalogo in pomagali Buratinu in Malvini.

Logoped: Fantje, poglejte Kolobok nas vabi terapevtske vaje za oči. Te vaje nam bodo pomagale normalizirati delovanje oči, vedno bomo dobro videli in nikoli ne bomo zboleli.

(Otroci delajo vaje za oči)

Priložen diapozitiv od 23 do 26. zvok

Naloga 3.Igra "Transformacije"

Logoped: Če želite pomagati naslednjim znakom, morate prvi zvok v besedi zamenjati z zvokom "l" . Pozor na zaslon.

Pomaknite se od 28 do 35

(mac-lac, hrošč-čebula, hišna palica, očka-tačka,)

Diapozitiv 36-37

Logoped: Dobro opravljeno! Zelo hitro ste opravili ta preizkus in zahvaljujoč vam je krokodil Gena srečal Čeburaško!

Naloga 4.Igra "Transformerji"

Logoped: Nadaljujmo čudovite preobrazbe in igrajmo igro "Transformerji!" Poglejte, imamo pravljične junake, morate jih spremeniti iz velikih v majhne. In pomagali vam bodo čarobne besede: »Tili-tim! Bil si velik, postal si majhen!" . Se spomnite besed? Nato pojdite k mizi, izberite in preobrazite.

Odgovori otrok:

Slike: lisica-lisica, zajec-zajček, mačka-mucek, volčič, kozliček, tigrček, medved-medved, veveričji mladič.

Logoped: Fantje, super ste, razbili ste urok pravljičnih junakov "Trije prašički" .

Diapozitiv 38-39

Logoped: Pazi še malo, pa bomo rešili pravljično deželo.

Naloga 5.

Logoped: Naslednja vaja "Rima" . Zapomni si rimo in ponovi z menoj! In slike vam bodo v pomoč.

Sa-sa-sa! Sa-sa-sa! Leti proti našemu oknu...... (osa)
Ši-ši-ši! Ši-ši-ši! V močvirju……… (trstičje)
Ju-ju-ju! Ju-ju-ju! Strašljiv ni samo volk..... (ježek)
Ču-ču-ču! Ču-ču-ču! Nogometaš zadene...... (na žogo)
Ra-ra-ra! Ra-ra-ra! Pasja hiša... (psarna)

Logoped: Dobro opravljeno! Odlično ti je uspelo. Poglejte, pomagali ste junakom pravljice

"Žabja princesa" .

Naloga 7.

Logoped: Otroci, odšli smo zadnja naloga. In če se spopadeš s tem, potem bova ti in jaz razbila vse pravljice in zmagala! Ste pripravljeni? Nato usmerite pozornost na zaslon.

Junaki pravljice so prosili za pomoč "puff" vas prosijo za žetev. Poslušaj nalogo. Priti moraš k mizi in zaprte oči na dotik določite, katera zelenjava se skriva v suhem bazenu. Ali vsi razumejo nalogo? Potem pa začnimo.

(Otroci v posodah z žiti poiščejo zelenjavo in jo poimenujejo).

Diapozitiv 44, 45-46

Logoped: Fantje, poglejte, pomagali ste Winnie the Pooh bo srečal Pujsa, Kolobok pa je našel svojo babico in dedka!

Bravo, fantje!

No, to je vse, vsi naši junaki so končali v svojih pravljicah.

Hura! Pravljična dežela je bila razočarana!

Čarovnica pravi "hvala" .

Naše poti je konec. Vam je bilo všeč? Je bilo zanimivo? smešno? Kaj vam je bilo všeč?

Odgovori otrok.

Logoped: Dragi fantje, tako sem bil vesel, da sem vas spoznal, vsi ste tako radovedni, prijazni in veseli.

Pravljice nam dajejo čudeže,
In ne morete živeti brez čudežev!
Živijo povsod
In so naši prijatelji!

In v spomin na naše čudovito potovanje dam ti vsakega balon da se čim prej vrneš iz Pravljična dežela v svojo skupino in berejo pravljice. In tukaj so te pobarvanke, na straneh katerih boste spet srečali pravljične junake!

Hvala za sodelovanje. Vse dobro tudi tebi!

Opombe o lekciji za višjo skupino
na temo: Potovanje po zemljevidu
"Naša država je Rusija"

Učiteljica Taranova Lyudmila Vladimirovna

Cilj: Razviti pri otrocih občutek domoljubja in ljubezni do svoje domovine.

Naloge:

Povzemite in sistematizirajte znanje otrok o Rusiji;
- obrazec spoštljiv odnos na državne simbole; utrditi imena ljudskih obrti;
- gojiti ljubezen do domovine, državljanska in domoljubna čustva.

Uporabljeni predmeti: Slike grbov in zastav; okrasni predmeti uporabne umetnosti; portret predsednika Ruske federacije; zemljevid Rusije;

Uporabljena oprema: magnetofon, prenosnik, zaslon, stojalo, zemljevid Rusije.

Pripravljalna dela: učenje pregovorov in pesmi; pogovori o Ruski simboli; pregledovanje ilustracij in uprizoritvenih del na podlagi ljudske dekorativne in uporabne umetnosti.

Organizacijski trenutek

Vzgojiteljica: Na planetu jih je veliko različne države, ampak naša največja država. Kako se imenuje?

(Odgovor otrok: Rusija.)

Vzgojiteljica: Tako je, Rusija. Kakšna je naša Rusija?

(Odgovor otrok: Velik, ljubljen, lep, ogromen, bogat, močan.)

Vzgojiteljica: Rusija je naša domovina. Fantje, razložite, kako razumete, kaj je "domovina"?

(Odgovor otrok: Domovina je kraj, kjer smo se rodili; država, v kateri živimo. Vsak človek ima eno domovino.)

Vzgojiteljica: Fantje, kdo pozna pesem o domovini?

Pesem bere Yana Tikhonova

Velika dežela
Ljubljena dežela
Kjer smo se rodili in živimo,
Svetla domovina smo mi,
Draga domovina smo mi,
Imenujemo jo naša domovina
- Hvala, dobro opravljeno.

Vzgojiteljica: Ruski ljudje so sestavili veliko pregovorov in rekov o svoji domovini. Zapomni si jih.

(Odgovor otrok: Živeti - služiti domovini. Domovina uči - domovina pomaga. Kdor se močno bori za domovino, je pravi junak itd.)

Vzgojiteljica: Vsi ti pregovori nas učijo prijaznosti, ljubezni do domovine in sposobnosti, da jo branimo pred sovražniki. Zdaj pa pojdimo k zemljevidu.

Vzgojitelj: Nobena država na svetu nima tako velikega ozemlja kot Rusija. Poglej zemljevid. (Učitelj otrokom pokaže zemljevid Rusije.) Toliko prostora zavzema ozemlje Rusije. Ko gredo ljudje spat na enem koncu naše države, se jutro začne na drugem. Morda na enem koncu naše dežele sneži, na drugem pa sonce močno pripeka. Če želite z vlakom priti z enega konca na drugega, morate potovati od 7 dni do enega tedna, z letalom pa skoraj en dan. In danes vam ponujam potovanje po Rusiji. Predlagam, da gremo na izlet, vendar ne z vlakom ali letalom, danes gremo peš in puščica nam bo pokazala pot. Samo povedati morate:

Puščica, puščica, pokaži mi,
Puščica, puščica, točka.

Vzgojiteljica: Postaja se imenuje "State"

Vzgojiteljica: Poimenujte glavno mesto Rusije.

(Odgovor otrok: Moskva.)

Vzgojiteljica: Kdo bo povedal pesem o Moskvi?

Pesem bere Sidorov Nikolaj.

Moskva je Rdeči trg,
Moskva so stolpi Kremlja,
Moskva je srce Rusije,
Ki te ljubi.

Hvala, dobro opravljeno.

Vzgojiteljica: Predsednik naše države je ...?

(Odgovor otrok: V.V. Putin).

Vzgojiteljica: Poimenujte državne simbole Rusije.

(Odgovor otrok: Grb, zastava, himna.)

Vzgojiteljica: Poiščite zastavo naše države med drugimi. (Postavljene so slike zastav, otroci med ponujenimi izberejo rusko zastavo.)

Vzgojiteljica: Bravo! Kdo bo recitiral pesem o zastavi?

Pesem bere Yana Ponomareva

Bela barva - breza,
Modra je barva neba,
Rdeča črta -
Sončna zarja

Hvala, dobro opravljeno.

Vzgojiteljica: Zdaj poiščite grb naše države. (Slike so postavljene, otroci med predlaganimi izberejo grb Rusije.)

Vzgojiteljica: Kdo pozna pesem o grbu?

Pesem bere Maxim Gridnev.

Rusija ima veličastno
Grb ima dvoglavega orla,
Torej na zahod, na vzhod
Takoj je lahko pogledal
Je močan, moder in ponosen.
On je ruski svobodni duh

Hvala, dobro opravljeno ...

Vzgojiteljica: Kaj je himna?

(Odgovor otrok: Himna je najpomembnejša pesem v državi. Ljudje poslušajo himno stoje itd.)

Vzgojiteljica: prav! Vsaka država ima svojo himno. Zdaj bomo poslušali rusko himno. (Poslušanje odlomka himne.)

Puščica, puščica, pokaži mi,
Puščica, puščica, točka.

Postaja se imenuje "Naravno"

Vzgojiteljica. Naša narava je bogata z gozdovi. Na severu naše države sta tundra in tajga. V tundri je zelo kratko poletje. Skoraj vedno je sneg. Drevesa so zakrnela. Rastejo zelo počasi. (Diaprojekcija).

V naših gozdovih raste marsikaj različna drevesa. Katera drevesa pri nas poznaš? (Diaprojekcija).

(Odgovor otrok: breza, hrast itd.)

Vzgojiteljica: Toda obstaja drevo, ki je simbol Rusije. Uganete, kakšno drevo je to?

skrivnost:

Alena stoji -
Šal je zelene barve.
Vitka postava
Bela obleka. (Breza). (Diaprojekcija).

Vzgojiteljica: Draga, domača breza je že dolgo veljala za simbol Rusije.

Vzgojiteljica: Zdaj pa vstani, igrali se bomo s teboj.

Minute telesne vzgoje:

Dvignjene in tresene roke
To so breze v gozdu,
Roke upognjene, roke tresene -
Veter odnaša roso.
Pomahajmo z rokami vstran, gladko,
To so ptice, ki letijo proti nam.
Pokazali vam bomo tudi, kako se usedejo.
Roke upognjene nazaj

Vzgojiteljica: Gozd je naše bogastvo. Skrbimo za naravo.

– In naše potovanje se nadaljuje.

Puščica, puščica, pokaži mi,
Puščica, puščica, točka

Prispeli smo na postajo “Zgodovinsko”

Pesem bere Lida Tupikova

Rusija je bila znana po svojih čudežih - mojstrih,
Les in glino sta spremenila v pravljico.
Ustvarili so lepoto z barvami in čopiči,
Mlade so učili svoje umetnosti.

Hvala, dobro opravljeno.

Vzgojiteljica: Vabim vas, da se spomnite izdelkov dekorativne in uporabne umetnosti ruskih mojstrov. Ugani uganke.

1. Večbarvne prijateljice
Radi se skrivajo drug v drugem. kaj je to (Matrjoška.)

Vzgojiteljica: Seveda je to znana gnezdilka. Tukaj je! (Učitelj otrokom pokaže matrjoško.)

Vzgojiteljica: Naslednja uganka.

2. Ta slika je samo čudež,
Vse posode so modre.
Slikanje z modrim kodrom
Vabi z rusko koruznico. (Gzhel.)

Vzgojiteljica: Tako je, fantje. Poglej kako je lepo.

3. Zlata trava je rasla na žlici,
Na skledi je zacvetela rdeča roža. (Khokhloma.)

4. Vse igrače niso preproste,
In čarobno pobarvan
Snežno bela, kot breze,
Krogi, celice. Črte. (Igrača Dymkovo.)

5. Dobri gospodar je naredil pravljico,
Živali v pravljici oživijo,
Medvedi, zajci, udarci -
Lesene igrače. (Bogorodskaya igrača.)

Vzgojiteljica: Tako se je naše potovanje po Rusiji končalo. Veliko smo si zapomnili, veliko se naučili.

- Rezultat:

Fantje, o čem smo se pogovarjali danes? Kaj je domovina? Kako se imenuje naša domovina? Ali sva ti in jaz prebivalca Rusije? Rusi. Katero drevo je simbol Rusije? (Breza). Želim ti podariti pobarvanko breza. Naj bo simbol Rusije, naše domovine, vedno z vami. Bravo, zelo dobro si opravil.