Podsumowanie zabaw teatralnych w grupie. Podsumowanie scenariusza zajęć rozrywkowych dla małych dzieci (grupa młodsza) na temat Scenariusz rozrywkowy dla małych dzieci

Miejska przedszkolna placówka oświatowa

„Przedszkole typu kombinowanego „Calineczka””

miasto Balashov, obwód Saratowski

„Odwiedzając babcię”

Streszczenie spektaklu teatralnego zabawa grupowa

młodym wieku

„Kołobok”

Nauczyciel grupy Kolobok

Isyukova O.V.

2017

Cel: Rozwój zdolności twórczych dzieci w wieku przedszkolnym poprzez zabawę teatralną

Zadania:

  • Aktywuj mowę dzieci
  • Wzbogacaj dzieci nowymi wrażeniami estetycznymi
  • Wyjaśnij pomysły na temat zwierząt domowych (mieszkają w domu, przynoszą korzyści ludziom)
  • Popraw imiona zwierząt domowych: kota, psa, krowy, kozy i konia
  • Rozwijaj pamięć, uwagę, wyobraźnię
  • Wychowaćinteresować się zabawy teatralne , miłość do zwierząt.

Wykorzystane technologie : Gry, oszczędzanie zdrowia

Metody : Werbalny

Techniki: Pokaz, dramatyzacja, prośba

Prace wstępne :

1) Oglądanie ilustracji zwierząt domowych;

2) Badanie imion i wyglądu zwierząt domowych za pomocą pomocy wizualnych;

3) Czytanie wierszy, rymowanek i piosenek o zwierzakach, zadawanie zagadek, oglądanie zabawek - kotów, psów, krów i koni.

4) Przeprowadzanie gier palcowych „Rogata koza”, „Krowa”, „Kot na piecu”

5) Rozmowy na dany temat.

RPPS : Wizerunek ptaka, list, szalik dla babci, dom, ławka, zabawki: Pies, Kot, Krowa, Koń, „konie” – patyki, maski zwierząt

PRZEBIEG WYDARZENIA:

Część organizacyjna:

Nauczyciel bawi się z dziećmi w ciekawe gry.

(Przybywają goście)

Wychowawca: Dzieci, mamy dzisiaj gości.

Spójrz na gości i pokaż się!

Odwróćmy się i uśmiechnijmy czule

I cóż możemy powiedzieć... (Witajcie!)

Dzień dobry! Ptaki zaczęły śpiewać!

Dobrzy ludzie wstali z łóżek!

Cała ciemność kryje się w kątach,

Słońce wzeszło i zajmuje się swoimi sprawami.

Nauczyciel zaprasza dzieci, aby wyjrzały przez okno i przywitały się ze słońcem:

Witaj słońce - Kolokolnyshko!

Pedagog: Nadeszła wiosna. Wiosenne słońce jest ciepłe i przejrzyste. Pojawia się trawa, liście na drzewach, ptaki przylatują z cieplejszych klimatów.

Dźwięk śpiewu ptaka.

Wychowawca: Chłopaki, słuchajcie, kto to śpiewa? (Odpowiedzi dzieci).

Pokazuje zdjęcie ptaka z dołączoną małą literą.

Wychowawca: Zgadza się, ten mały ptaszek przyleciał do nas i coś nam przyniósł.

Nauczyciel otwiera list i czyta: To nasza babcia Glasza z wiosennym ptakiem przesyłającym wieści. Bardzo za Tobą tęskni i zaprasza Cię do odwiedzenia jej we wsi. Dobrze? Pojedziemy do babcinej wioski? (Odpowiedzi dzieci).

Wychowawca: Pospiesz się do pociągu.

(Dzieci stają jedno po drugim i idą w zadanym kierunku w rytm muzyki; w tym momencie nauczycielka przemienia się w babcię, zarzucając jej szalik na ramiona).

Głównym elementem:

Babcia: Cześć chłopaki! (Dzieci pozdrawiają babcię).

Babcia: Bardzo się cieszę, że mnie odwiedziłaś.

Babcia: Chłopaki, słyszycie głosy? Jak myślisz, kto to jest? (Odpowiedzi dzieci). Mam wiele różnych zwierząt. Dziś przedstawię Wam kilka z nich.

Babcia: Chłopaki, mam małego przyjaciela, chcesz go poznać? (Odpowiedzi dzieci). Kochani, zgadnijcie o kim jest moja zagadka:

Ma cztery nogi

I są zadrapania na łapach.

Nasz mały jest w paski.

Cóż, oczywiście, że tak... (Kot)

Babcia: Dobra robota! Zgadza się, to kot. Nazwijmy ją: „Kotek-kotek!”

Dzieci wołają na kota, babcia pokazuje zabawkę.

Babcia: Kot ma na imię Murka. Imię dziecka i jak kot miauczy? (Dziecko naśladuje). Murka mieszka w domu i uwielbia łapać myszy.

Babcia udaje, że kot coś do niej szepcze.

Babcia: Chłopaki, kot Murka chce się z wami pobawić.

Trzymany gra plenerowa „Kot i Myszy”:

Kot uwielbia gonić myszy. Zamienicie się teraz w te myszy, a Murka was złapie. (Kot śpi, a myszy chodzą na palcach).

Myszy chodziły, chodziły, chodziły. Przyjechaliśmy odwiedzić kota.

Kocie, kocie, przestań spać i idź pobawić się myszami.

(powtórz 2 razy).

Babcia: Dobra robota, chłopaki! Jak szybko biegniesz, mój kot cię nie złapał.

Słychać głośne szczekanie.

Babcia: Chłopaki, kto to szczeka? (Odpowiedzi dzieci).

Babcia: Zgadza się, psie. To jest mój pies Żuchka. Jak ma na imię pies, imię dziecka? Jak ona szczeka, imię dziecka? Mój pies uwielbia słuchać piosenek. Kochani, znacie piosenkę o psie? (Odpowiedzi dzieci)

Dzieci wykonaj piosenkę „Dog Bug”:

Oto pies Żuchka,
Ogon jest zawijasem,
Futro jest cętkowane,
Zęby są ostre.
Zjedz trochę

Słuchać piosenki.

A potem do łóżka,

Pójdziesz spać.

Babcia: Inteligentny pies. Bug jest zmęczony, daj mu odpocząć.

Babcia zwraca uwagę dzieci na łąkę, na której „pasie się” krowa.

Babcia: Chłopaki, spójrzcie, oto kolejna moja znajoma, asystentka:

Poda nam to wieczorem

Świeże mleko.

Spaceruje i wędruje po łące

Czerwony...(krowa).

Babcia: Dobra robota, chłopaki. Zgadza się, to moja mała krowa, mądra Burenushka. Jak ona muczy? (Dzieci naśladują dźwięki)

Babcia: Dobra robota! Krowa daje smaczne mleko. Ona też, dzieci, chce się z wami pobawić.

Trzymany gra palcowa „Moja krowa”:

Dlaczego muczysz, Krowo?

Może po prostu jest chora (Dzieci pocierają się rękami)

Wyglądaj na spuchniętą boki (Wydaje się, że dzieci trzymają piłkę w rękach)

A spacer nie jest łatwy (spacer z palmami)

będziemy doić naszą krowę (Dzieci naśladują ruchy)

i dostaniemy mleko! (Dzieci pokazują łódkę)

  • masło i kefir. (Dzieci zginają palce pojedynczo)

Jogurt, Varenets.

Ty, Krowo, jesteś wspaniała (Dzieci wyginają kciuk)

Babcia: Dzieci, jak dobrze i wesoło wszystko wam się układa! Czy podobała Ci się zabawa z moją krową Burenką? (Odpowiedź dzieci). Cienki. Niech Burenka pasie się na swojej łące, a my idziemy dalej.

Słychać rżenie.

Babcia wskazuje na konia pasącego się niedaleko krowy.

Babcia: Chłopaki, spójrzcie, kto jeszcze pasie się na mojej łące?

(Odpowiedzi dzieci).

Babcia: Zgadza się, to koń. Mój koń ma na imię Manya. Można na nim jeździć i przewozić ciężkie rzeczy. Kochani, czy znamy wiersz o koniu? (Odpowiedzi dzieci)

Czytanie wiersze A. Barto „Koń”:

Kocham mojego konia

Sprawnie czeszę jej futerko,

Przeczeszę swój ogon

I pojadę konno w odwiedziny.

Babcia: Jaki dobry wiersz znasz! Koń Mana naprawdę to lubił. Mówi Ci „Dziękuję!” Ale to nie wszystko. Moja Manya ma przyjaciół, śmieszne konie. Proponuje, że się z nimi pobawi.

Trzymany gra ludowa „Konie”:

Nauczyciel rozdaje patyki z końskimi głowami, a dzieci się nimi bawią.

Odgłos końskich kopyt.

Babcia: Chłopaki, lubiliście bawić się z końmi? (Odpowiedzi dzieci).

Babcia: Dzisiaj graliśmy, dobrze się bawiliśmy i poznaliśmy mojego… kogo? (Zwierzęta).

Babcia: Zgadza się, dzieci. Chcesz pograć jeszcze trochę? (Odpowiedzi dzieci). Sugeruję, abyście zamienili się w zwierzaki.

Dorośli zakładają dzieciom maski.

Trzymany gra muzyczna „Goście”

Babcia: moje wnuki, zanim zdążyłam mrugnąć okiem, już czas wrócić do przedszkola. Dziękuję, że mnie odwiedziłeś. Dam ci konie, pobawisz się z nimi, usiądziesz na nich i wrócisz do przedszkola.

(W rytm muzyki dzieci siedzą na koniach, w tym czasie babcia przemienia się w nauczycielkę)

Część końcowa:

Wychowawca: Chłopaki, jak dobrze, że wróciliście. Czy podobało Ci się u Babci Glashy? (Odpowiedzi dzieci)

Wychowawca: Kogo tam spotkałeś? Z kim grałeś? (Odpowiedzi dzieci)

Wychowawca: Jakie masz konie? Kto ci je dał? (Odpowiedzi dzieci)

Wychowawca: Dobra robota, chłopaki! Jak ciekawie spędziliśmy z Wami ten czas.

Zabawne zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 1-2 lat. Temat: Poznajemy się

Materiał demonstracyjny:

— różne zabawki i gry edukacyjne;

- parawan i pluszowe zabawki dla kota i psa;

— książeczka z ilustrowaną bajką „Ryaba Hen”;

— piłki do skakania (hoppery).

Lekcja prowadzona jest w formie wprowadzającej, w formie dowolnej. Dzieci eksplorują nową przestrzeń, oglądają zabawki, eksplorują dotykiem, bawią się, wykorzystują je w różnych zabawach, jeśli mają ochotę i realizują zaproponowane przez Was zadania, które powinny być im znane. Dlatego powinieneś grać w najpopularniejsze gry, w które dzieci prawdopodobnie bawiły się w domu z mamą.

Podczas pierwszej lekcji musisz obserwować dzieci, spróbować rozpoznać indywidualne cechy każdego dziecka, zwrócić uwagę na dzieci najbardziej aktywne i odwrotnie, nieśmiałe.

Znajomy

Wszystkie jego przyszłe zajęcia w klasie zależą od pierwszego wrażenia, jakie dziecko na Ciebie wywrze. Dlatego ważne jest, aby wywrzeć na dziecku jak najkorzystniejsze wrażenie*

Nauczyciel z radością wita dzieci, zwraca się do każdego po imieniu i obdarza drobnym komplementem.

Pedagog. Jaka mądra jest dzisiaj Arina. Timur przywiózł ze sobą niebieski samochód. Marat uśmiecha się tak dobrze. Cześć, Gosha, przyszedłeś z mamą? Itp.

Lekcja wychowania fizycznego „OK, OK”

Gry ruchami rąk stymulują rozwój mowy i intelektualny.

Nauczyciel pokazuje dzieciom ruchy podczas czytania wiersza; dzieci mogą chcieć się przyłączyć.

- Dobrze, dobrze,

Gdzie byłeś? —

Przez Babcię.

- Co jadłeś? —

- Co piłeś? —

Piliśmy, jedliśmy, Klaszcz

Polecieliśmy do domu - Machają rękami.

Usiedli na głowie,

Małe dziewczynki zaczęły śpiewać. Położyli ręce na głowach.

Gra edukacyjna „Miau-hau”

Uczy świadomego przełączania uwagi, rozwija umiejętność wymawiania dźwięków wydawanych przez zwierzęta.

Pokaż kota zza ekranu.

Pedagog. Jak mówi kot? Miauczeć.

Dzieci, jeśli to możliwe, powtarzają „miau”. Nauczyciel usuwa kota i wyprowadza psa.

Jak mówi pies? Wątek.

Następnie pokaż kota ponownie. Możesz wyjąć tę samą zabawkę kilka razy.

Czytanie bajki „Ryaba Hen”

Uczy dzieci słuchać i rozumieć bajki, rozwija emocjonalność.

Opowiedz emocjonalnie rosyjską opowieść ludową o kurze Ryaba i pokaż ilustracje w książce.

Okrągły taniec „Jak w dniu naszych imienin”

Pomaga stworzyć dobry nastrój, sprzyja rozwojowi podstawowych skoordynowanych ruchów.

Dzieci i rodzice łączą się za ręce i chodzą w kręgu ze słowami.

Jak w nasze imieniny

Upiekliśmy bochenek:

To są obiady Zbiegające się w kierunku centrum.

Taka wysokość Podnoszą ręce do góry.

Takie upadki. Opuszczają ręce.

Bochenek, bochenek,

Kogo chcesz, wybierz.

Oczywiście, kocham wszystkich

A przede wszystkim dzieci.

Gra palcowa „Ten palec to mama”

Rodzice (lub dzieci) na zmianę dotykają każdego palca dłoni dziecka, wymawiając słowa wiersza.

Ten palec to mama

Ten palec to tata

Ten palec to babcia

Ten palec to dziadek

Ten palec to ja

To cała moja rodzina.

Kołysanie się na hoppe

Przydatny do relaksu pleców.

Na koniec lekcji rodzice mogą kołysać swoje dziecko leżące na brzuchu lub plecach na piłce. Kołysz dziecko w przód i w tył, w górę i w dół, na boki, po okręgu. Pomóż dziecku się zrelaksować, leżąc na piłce tak, aby jego ciało zgięło się i przybrało kształt piłki.

Scenariusz rozrywkowy dla małych dzieci w wieku od 1 do 1,5 roku „Odwiedzając Babcię”

Novikova Nadezhda Viktorovna, nauczycielka połączonego przedszkola nr 2 „Solnyszko”, Olenegorsk, obwód murmański.
Nazwa: Rozrywka „Odwiedzimy babcię”
Zamiar: Scenariusz przeznaczony jest dla nauczycieli najmłodszych grup wiekowych
Cel: rozwijanie zdolności twórczych małych dzieci
Zadania:
- Przyczyniaj się do tworzenia pozytywnych doświadczeń emocjonalnych u dzieci
- Rozwijanie umiejętności słuchania i współdziałania
- Utrwalenie wiedzy na temat koguta i kota.
- Aktywuj mowę
- Zachęcaj dzieci do aktywnego udziału
Prace wstępne:
- Poznaj bohaterów
- Granie w punkty fabularne (gry, atrakcje)
- Słuchanie fragmentów muzycznych i odgrywanie ich
Dekoracja pokoju:
- Dom
- Stół nakryty obrusem w stylu ludowym, na stole leży samowar
- Krzesła
Charakter Babci:
- Szalik, okulary, szeroka spódnica, fartuch
Akompaniament muzyczny:
- Melodie tańca ludowego
Atrybuty:
- Miękkie zabawki – kogut i kot
- Instrumenty muzyczne – dzwonki
- Kosz, kolorowe kulki
Postęp rozrywki:
Dzieci siedzą na krzesłach rozmieszczonych na obwodzie grupy.
Dźwięki muzyki - rosyjska melodia ludowa (cicho, aby stworzyć atmosferę magii)
Prowadzący: Cześć dzieci!
Spójrz, co to za dom?
Czy w domu pali się światło?
Czy na oknie siedzi szary kot?
W domu mieszka babcia Nadieżda (właściwe imię).
Nasze dzieci czekają na wizytę!

Rozbrzmiewa ludowa melodia, z domu wychodzi Babcia z koszem w rękach.
Babcia: Witam wnuki, drodzy chłopcy! Czekałem na twoją wizytę.
W moim domu mieszka głośny kogut.
Każdego ranka wstaje wcześnie i głośno śpiewa.
Jak śpiewa kogut?

Prezenter, dzieci: Ku-ka-re-ku
Z domu wychyla się kogut.
Babcia: I tu pojawia się kogut! Kogucik Petya, czerwony grzebień, spójrz, jacy jesteśmy z chłopakami
zatańczymy.

Wykonują piosenkę-grę „Kogucik” (rosyjska pieśń ludowa)
Babcia: W moim domu mieszka również kot.
Kotek, kotek, kot, kot - szary ogon.
Co lubi kot?

Prezenter, dzieci: mleko
Babcia: Zaśpiewajmy mu piosenkę i poczęstujmy go mlekiem.
Śpiewają piosenkę „Kitty” (muzyka Vetlina)
Babcia: Kot uwielbia także zabawę i gonienie szarych myszy.
Pobawimy się z nim.

Gra „Catch-Up” (muzyka: E. Tilicheeva)
Kot (w rękach babci) ucieka, dzieci go doganiają i głaszczą.
Babcia: Jak dobrze się z tobą bawię! Brawo dzieciaki! A mam w koszyku śmieszne
dzwonki. Zatańczmy z nimi.

Taniec z dzwonkami (rosyjski folk „Barynia”)
Babcia rozdaje dzieciom dzwonki, a dzieci poruszają się w rytm melodii.
Prowadzący: Babciu, jesteśmy już dość duże, wszystko możemy zrobić sami. Nawet do waszych matek
pomagamy sobie

Babcia: Och, co za wspaniali ludzie! Czy możecie mi pomóc? Posprzątaj moje
kosz.

Prowadzący: Zobaczmy, co jest w Twoim koszyku. Oj, kłopoty, wielokolorowe kulki
rozsiany. Chłopaki, czy możemy pomóc babci je zebrać?

Zbierz wszystkie piłki do kosza (rosyjski lud „Och, baldachim…)
Babcia: Dziękuję, wnuki! Teraz mam zamówienie w koszyku.
Prowadzący: Na tym zabawa się kończy,
Nadszedł czas, abyśmy się rozstali.
Życzymy Ci pożegnania,
Pokój, szczęście i dobroć!

Babcia: Upiekłam dla Was naleśniki!
Leczę dzieci i zapraszam na herbatę!

Zaprasza na herbatę i częstuje naleśnikami.

„W poszukiwaniu Koloboka”.

Cel :Naucz dzieci aktywnego uczestnictwa w rozrywce i odbierania pozytywnych emocji.

Zadania:

Rozwijanie zainteresowań dzieci zajęciami teatralnymi

Wzmocnij umiejętność pracy według zasad i przykładu osoby dorosłej

Pielęgnuj pozytywne emocje, chęć wczucia się w bohaterów bajki

Rozwijaj wrażliwość emocjonalną u dzieci

Popraw zdolności motoryczne.

Wyposażenie: zabawki bi-ba-bo (zając, wilk, niedźwiedź, lis); płaskie lalki: kobieta i dziadek; miękka zabawka: bułka; kosz z szyszkami, żółte serwetki, kikut, ilustracja przedstawiająca dom kobiety z dziadkiem; fonogramy z nagraniami.

Prace wstępne: przedstawienie teatralne na flanelografie „Kolobok”, rozmowa na temat bajki; nauka rymowanki „Taniec króliczka”, gra palcowa; rysowanie Koloboka, modelowanie go z plasteliny, zabawy plenerowe „Samoloty”, „Na poziomej ścieżce”.

Pedagog: Stańmy w kręgu.

Wszyscy się zebraliśmy

Jesteś moim przyjacielem, a ja jestem twoim przyjacielem.

Chodź, trzymaj się za ręce

i uśmiechajcie się do siebie.

Nauczyciel zwraca uwagę na płacz babci i dziadka (lalka bi-ba-bo).

Pedagog : Chłopaki, zapytajmy, co się stało?

Dzieci: Co się stało? Dlaczego płaczesz?
Dziadek i babcia: Tak, jak tu nie płakać. Upiekliśmy bułkę, postawiliśmy na oknie i potoczyła się do lasu. A są tam różne zwierzęta - leśne, a co jeśli kolobokowi stanie się coś złego?
Pedagog: Nie płacz. Możemy Ci pomóc. Proponuję udać się na poszukiwania Koloboka. Chłopaki, czy możemy pomóc mu znaleźć Koloboka?
Dzieci: Tak.

Włącz dźwięki natury. Dzieci podążają za nauczycielem.

Gra plenerowa „Na równej ścieżce”:

Na poziomej ścieżce (chodzenie w miejscu)
Na płaskiej ścieżce
Nasze stopy chodzą.
Raz-dwa, raz-dwa,
Po kamykach, po kamykach (skaczymy, poruszając się lekko w miejscu)
Po kamykach, po kamykach...
Do dołu – huk! (przysiad)
Na gładkiej ścieżce,
Na płaskiej ścieżce.
Nasze nogi są zmęczone
Nasze nogi są zmęczone.

Pedagog: Chłopaki, dotarliśmy do leśnej polany.

Pojawia się króliczek (lalka bi-ba-bo)

Zając : Jestem małym szarym króliczkiem, lubię skakać, wszystkiego słuchać uszami i wszystko jeść zębami.

Dzieci i nauczyciel: Cześć króliczku.
Pedagog: Króliczku, widziałeś bułkę?
Zając: Widziałem małą bułeczkę, taką zwinną, zaśpiewał mi piosenkę i potoczył się po ścieżce (mówi zdenerwowany).
Pedagog: Bunny, jesteś naprawdę smutny, uszczęśliwimy cię?
Zając: Skąd wiesz, jak się dobrze bawić?
Pedagog: A chłopcy i ja wiemy, jak się bawić i tańczyć.

Gra plenerowa oparta na rymowance „Zatańcz króliczka…”

(włącz ścieżkę dźwiękową).
Zając: Wy się bawicie, ale ja już czas pobiec do lasu, do moich króliczków. Do zobaczenia chłopcy!

Odtwarza się nagranie „Wolf Howl” i pojawia się lalka be-ba-bo Wolf.

Wilk: Jestem małym szarym topem, złapię wszystkich za bok, włożę ich wszystkich do ust, a potem do brzucha.
Pedagog: Wilku, widziałeś bułkę?
Wilk: Widziałem twoją bułkę! (mówi ze złością i urażony) Zaśpiewał mi piosenkę i potoczył się po ścieżce! A ja jestem tak głodna, że ​​chce mi się wyć!
Pedagog: Dobra, mały topie, nie złość się. Nauczymy Cię jak zrobić bułkę z papieru. Chłopaki, usiądźcie na polanie.

Dzieci siadają.

Pedagog: Najpierw bawmy się palcami, rozciągajmy je.

Gimnastyka palców „Wyrzeźbiliśmy Koloboka”

Zrobiliśmy bułkę (naśladujemy ruchy „rzeźbiące” rękami)

Lekko zagniatamy ciasto (zaciskaj i rozluźniaj palce)

A potem go przewrócili („roluj” wyimaginowanego koloboka między dłońmi)

Położyli mnie na oknie (otwieramy dłonie i pokazujemy je)

Podskoczył i wyskoczył z okna (stukanie dłońmi palcami)

Odwalony, psotniku. (obróć za pomocą szczotek)

Pedagog: Teraz zróbmy papierową bułkę. Który Kolobok?

Dzieci : Żółty, okrągły. Wygląda jak słońce, piłka.

Budowa bułki papierowej (serwetki żółte). Następnie dzieci kładą powstałe koloboki na talerzu i dają je wilkowi.

Pedagog: Wilku, podobało Ci się z nami bawić, nie jesteś już zły?
Wilk: Nie, już jestem miły, nie jestem zły. Ale młode wilki na mnie czekały, nadszedł czas na mnie, chłopaki. Do widzenia!

Pojawia się Niedźwiedź (lalka beep-bo-bo) i ryczy, trzymając łapą za czoło.

Nauczyciel i dzieci: Cześć Miszka! Co się stało?

Niedźwiedź: Zbierałem szyszki w lesie i jedna odbiła mi się prosto na czoło, więc jestem bardzo zły.

Pedagog: Nie złość się, Mishka, chłopaki ci pomogą i zbiorą szyszki do kosza.

Gra „Zbieraj szyszki do kosza”.

Niedźwiedź: Dzięki chłopaki. A ty szukasz Koloboka, przyniosła mi srokę na ogonie. Zobaczyłam go, zaśpiewał mi piosenkę i odjechał. Nadszedł czas, abym wrócił do lasu. Do widzenia!

Lis i Kolobok siedzą na pniu.

Nauczyciel i dzieci: Cześć, Lisa! Przyjechaliśmy po Kołoboka, jego dziadek i babcia czekają. Niech jedzie z nami.
Lisa: Och, nawet nie wiem, będę się nudzić.
Dzieci: A ty i ja będziemy się bawić.
Odtwarzana jest ścieżka dźwiękowa „Kolobok”.

Lis : Bardzo podobała mi się ta piosenka, niech tak będzie, wypuszczę Koloboka! Tylko niech już nie ucieka od dziadków, bo to bardzo niebezpieczne.

Nauczyciel i dzieci: Dziękuję Lisonko. Do widzenia.

Pedagog: Chłopaki, nadszedł czas, abyśmy zwrócili Koloboka kobiecie i dziadkowi. Ale żeby dostać się tam szybciej, polećmy samolotem.

Gra plenerowa „Samoloty”.
Dzieci „latają” do domu dziadków.
Nauczyciel i dzieci: Babciu, Dziadku, oto Twój Kolobochek. Zwróciliśmy to zgodnie z obietnicą.

Dziadek i babcia: Dziękuję chłopaki za pomoc. Oto gratka od nas - Wasze ulubione ciasteczka. Do widzenia.

Dają ci smakołyk.

Pedagog: No cóż, chłopaki, podobało wam się szukanie Koloboka?

Dzieci: Tak.

Pedagog: Co Ci się najbardziej podobało?

Dzieci: tańcz z Królikiem, baw się z Wilkiem, pomóż Niedźwiedziowi, śpiewaj z Lisem.

Wychowawca: Dobra robota, pomogłeś sprowadzić Koloboka z powrotem, a teraz chodźmy spróbować smakołyków od dziadków.

Dzieci próbują smakołyku.

Rozrywka dla małych dzieci (2-3 lata) „Przejażdżka pociągiem”

Rozwiązanie to będzie przydatne dla nauczycieli pracujących z młodszymi przedszkolakami. Dzięki temu dzieci będą mogły przez jakiś czas zająć się grami, tańcem i produktywnymi zajęciami. Wspomaga rozwój mowy, myślenia, pamięci, wyobraźni, zdolności muzycznych i twórczych dzieci, a także aktywności ruchowej.
Cel: Kształtowanie pozytywnych emocji podczas zabawy z rówieśnikami i nauczycielem.
Zadania:
1. Naucz się rzeźbić kulę „witaminową” okrężnymi ruchami rąk.
2. Rozwijaj nową wiedzę o otaczającym nas świecie.
3. Zapoznanie dzieci z rosyjskimi rymowankami i tańcami ludowymi oraz autorskimi piosenkami dla dzieci.
4. Rozwój podstawowych ruchów.
5. Rozwój umiejętności motorycznych rąk.
6. Rozwój sensoryczny.
7. Rozwój umiejętności komunikacyjnych.
Zajęcia: gry, komunikacyjne, motoryczne, produktywne, muzyczne, czytanie beletrystyki, badania poznawcze, praca.
Atrybuty:
Krzesła dla dzieci (w zależności od ilości uczestników), zabawki: zajączek, miś, choinka, drewno, materiały naturalne (szyszki), kosz, ścieżki czerwone i niebieskie, kosz z kokardkami w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony, niebieski) , drabinka, sznurek, apteczka, plastelina, magnetofon z nagraniem „Pieśń przyjaciół” (tekst S. Michałkowa).

Postęp rozrywki

Proponuję dzieciom zbudować pociąg (autobus) z krzeseł (buduj w rzędzie, jeden po drugim). Pytam dzieci, dokąd mogą wsiąść do pociągu? (na spacer, na wycieczkę itp.). „Kierowca” (kierowca) siedzi na pierwszym krześle, trzymając w rękach kierownicę.
Pedagog: Chłopaki, ty i ja idziemy na spacer. Nasz pociąg jest gotowy do jazdy, proszę wszystkich o zajęcie miejsc.

Rozlega się sygnał i rozpoczyna się nagrywanie „Pieśni przyjaciół”. Dzieci tupią nogami podczas odtwarzania muzyki. Po zakończeniu nagrywania dawany jest sygnał stopu.
Pedagog: Co widzisz przed sobą? (odpowiedzi dzieci). Jodły, drzewa, co to jest - las.
Pedagog: Uwaga, zatrzymaj się! Proszę wszystkich o opuszczenie wagonów! Cóż, oto jesteśmy. Gdzie skończyliśmy? (odpowiedzi dzieci - w lesie). Jak myślisz, dlaczego to jest las? (odpowiedzi dzieci) Spójrz, tu jest ścieżka, jakiego koloru jest? Wskazuje na czerwoną ścieżkę. Przejdźmy przez nią i zobaczmy, dokąd dotrzemy.
Dzieci idą jedna po drugiej ścieżką, przeskakują „rowek” (dwie linki w odległości 10-15 cm), na koniec wita je króliczek siedzący pod choinką.
Pedagog: Słuchajcie, chłopaki. Wygląda na to, że ktoś tu mieszka. Powiedz mi, czyj to dom?
Dzieci: Króliczek.
Pedagog: Zgadza się, ale króliczek jest smutny, nudno jest być samemu, pogłaszczmy króliczka. Dzieci na zmianę głaszczą króliczka.
Pedagog: Spójrz, jakie ma piękne futro? (miękki, puszysty). Jakiego ona jest koloru? (biały). Czy Twój króliczek lubi być głaskany? (odpowiedzi dzieci).
Pedagog: Zatańczmy nasz taniec „Klaskajmy z nami” dla króliczka.
Pedagog: Dobra robota, spójrz, jak króliczkowi podobał się nasz taniec. Teraz nie będzie smutny. Ale nasz pociąg już na nas czeka, czas jechać, a żeby króliczek był szczęśliwy, proponuję dać mu prezent. Złóżmy mu ukłon. Nauczyciel bierze z koszyka kokardki w czterech kolorach. Jakiego koloru kokardkę nadamy króliczkowi? Dzieci wybierają kokardę i nazywają jej kolor.
Żegnają się: -Żegnaj, króliczku!
Dzieci żegnają się i idą do swoich „samochodów”, następuje sygnał i zostaje odtworzone nagranie „Pieśń Przyjaciół”. Pod koniec nagrania dzieci wychodzą z „samochodów”.
Pedagog: Słuchajcie, chłopaki, jest tu już inna ścieżka. Jakiego ona jest koloru?
Dzieci: Niebieski.
Pedagog: Jasne, zobaczmy, kogo tym razem odwiedzimy.
Dzieci podchodzą do niebieskiej ścieżki, wchodzą na czworaki i przeczołgają się pod 1. łukiem, 2. łukiem i odwiedzają niedźwiadka.
Pedagog: Słuchaj, kogo odwiedzamy?
Dzieci: Do małego misia!
Pedagog: Dlaczego nie jesteś wesoły, misiu?
Niedźwiedź: Chciałem iść po szyszki, ale zachorowałem.
Pedagog: Chłopaki, potraktujmy niedźwiedzia. Co należy zrobić, aby dowiedzieć się, czy masz gorączkę? Zmierz temperaturę za pomocą termometru.
Dzieci, żeby niedźwiedzia wyleczyć trzeba podawać mu witaminy, a nam się skończyły, co robić? Sugestie dla dzieci.
Pedagog: Zrobimy witaminy i wyleczymy niedźwiedzia.
Wytwarzają witaminy i dają je niedźwiedziowi. Wraca do zdrowia.
Pedagog: Nasz mały miś zbiera się na szyszki. Pomóżmy mu je zebrać.
Dzieci zbierają rożki, które wcześniej układa asystent nauczyciela.
Pedagog: Dobra robota chłopaki, zebraliście cały kosz szyszek. Nasz mały miś uśmiecha się i oferuje zabawę z nim.
Odbywa się gra muzyczna „Niezdarny miś spacerował po lesie”, podczas której dzieci powtarzają ruchy nauczyciela.
Pedagog: Dziękuję, misiu, za ciekawą zabawę i czas iść do przedszkola.
Dzieci żegnają się i idą do swoich „samochodów”, włącza się nagranie, po zagubieniu daje się sygnał do zatrzymania. Dzieci wychodzą z „przyczep”.
Odbicie
Pedagog: Słuchajcie, wracamy do naszego przedszkola. Czy podobała Ci się nasza podróż? Kogo spotkaliśmy? Komu pomogli?
Dzieci dają odpowiedzi.