Roditeljski sestanek za starše v starejši skupini "Otroško prijateljstvo. Roditeljski sestanek "o prijateljstvu otrok" za višjo skupino "Družina in talent prijaznosti"

regija Mangystau. Aktau.

Državna ustanova "Srednja šola št. 23 s predšolskim mini centrom in licejskimi razredi."

Učitelj biologije in samospoznavanja najvišje kategorije.

Abdullaeva Shamsiyat Nadirovna.

Šola № 23.

Datum- 20. 5. 2014

Razred- 8-E.

Število študentov 17.

Število rojstev 15.

Roditeljski sestanek.

Zadeva: "Pogovarjajmo se o prijateljstvu naših otrok."

Cilj: Pokažite pomen prijateljev v otrokovem življenju.

Naloge:

Prispevajte k oblikovanju zanimanja za odnose vašega otroka s sošolci in vrstniki;

Analizirajte težave, ki jih imajo otroci s prijatelji v tem starostnem obdobju;

Oblika srečanja: pogovor.

Roditeljski sestanek je lahko ob koncu šolskega leta;

Pripravljalna dela na srečanje:

    Izvedba tekmovanja pregovorov, rekov in risb o prijateljstvu. Priprava razstave esejev "Moj prijatelj".

(Razstava esejev »Moj prijatelj«. Vsa otroška dela so shranjena v mapi z naslovom »Prijateljstvo sva jaz in ti«. »Čudovita šolska leta«), (ta in druge zbirke, na primer fotografije in video posnetki s sodelovanjem učenci so narejeni v ta namen, da bi bilo možno tovrstno gradivo iz učiteljičinega arhiva uporabiti v zaključnem 11. razredu).

2. Informacije za starše o starostnih značilnostih v tem obdobju.

3. Spraševanje otrok.

4. Sklep roditeljskega sestanka.

5. Scenarij sestanka. Predstavitev.

6. Foto diapozitiv, video posnetki z udeležbo učencev na razrednih dogodkih v tekočem letu. (lahko si privoščite odmor za kavo)

Študentska anketa št. 1

1. Ali imaš prijatelje?

2. Koga imaš za najboljšega prijatelja?

3. Zakaj imate to osebo za svojega najboljšega prijatelja?

4. Ali tvoji starši vedo, kdo je tvoj najboljši prijatelj?

5. Ali ga poznajo?

6. Ali vaš prijatelj pride k vam domov?

7. Kako pogosto ga vidiš?

8. Kako vaši starši menijo o vaših srečanjih?

9. Imata tvoja starša dobre prijatelje?

10. Jih poznaš?

11. Kakšno je vaše mnenje o njih?

Študentska anketa št. 2 Nadaljuj stavek:

1. Prijatelj je nekdo, ki

2. Najboljši prijatelj je nekdo, ki

3. Skrbi me, ko moj prijatelj

4. Veselim se, ko, moj prijatelj

5. Vesel sem, ko moj prijatelj

6. Hudo mi je, ko moj prijatelj

7. Rad bi svojega prijatelja

8. Ne bi maral svojega prijatelja

9. Ko bom velik, si želim svojega prijatelja

10. Ko odrastem, nočem svojega prijatelja

Scenarij srečanja

Na tabli je epigraf.

"Prijateljstvo je sozvočje duš v povezanosti usod"

Modrost vzhoda

1. Org. Trenutek.

Medtem ko vsi zasedajo svoje sedeže, se predvaja pesem "O prijateljstvu" ("Super je, da smo se danes vsi zbrali tukaj ..."). (Besedilo in skladatelj Oleg. Mityaev).

Otvoritveni govor razredničarke. "Super je, da smo danes vsi tukaj." Dober dan, dragi starši.

2. Potek srečanja.

Tema našega današnjega pogovora je prijateljstvo. Kaj pomeni beseda "prijateljstvo"? (starši izrazijo svoje mnenje). Navedite primere iz življenja. Starši pripovedujejo zanimive zgodbe o lastnem prijateljstvu.

Potekalo je natečaj pregovorov, rekov in risb o prijateljstvu ter razstava esejev »Moj prijatelj«. Vsi ti dogodki so potekali skozi vse leto, pomagali so združiti ekipo. S fanti smo se odločili, da bodo nekateri pregovori postali moto našega razreda. Diapozitiv številka 3.

Stari prijatelj, boljši od novih dveh.

Drevo držijo skupaj korenine, človeka pa prijatelji. itd.

Razredničarka je podala informacije o starostnih značilnostih otrok v tem obdobju. Ideje o prijateljstvu se oblikujejo v otroštvu. Za otroke je prijatelj le partner pri igri. Otroci od 7 do 9 let se začnejo zavedati čustev drugega. In pri starosti 9-12 let se na prijatelje gleda kot na ljudi, ki si pomagajo. Otroci se zavedajo, da lahko ocenijo dejanja svojih tovarišev in da lahko ocenijo svoja dejanja. Začnejo razmišljati o tem, kako se bo to ali ono dejanje počutilo njihovega prijatelja. Preostane jim le še pomagati najti takšno osebo in z njo ohraniti odnos. Diapozitiv številka 4.

Za študente je bila izpolnjena anketa. Rezultate ankete sem obdelal jaz. Razrednik nadaljuje predstavitev in prebere mnenja otrok o prijateljstvu, ne da bi izrazil določene učence, ampak daje splošne informacije o razredu. Diapozitiv. št. 5, 6.

Na roditeljskem sestanku je bilo sklenjeno: Diapozitiv številka 7.

1.Uporabite vaje predlaganega usposabljanja za premagovanje otrokovih težav pri komuniciranju z vrstniki;

2. Opazujte svojega otroka med komunikacijo z vrstniki, popravite njegovo vedenje;

uv. Starši, hvala za pozornost, naša družina se je končala. srečanje. Čestitke ob zaključku šolskega leta. Želim vam potrpljenja, zdravja, sreče in blaginje vašim družinam.

(Lahko si privoščite odmor za kavo med gledanjem video delčkov z razredom, ki sodeluje pri odprtih učnih urah, razrednih dogodkih, lahko uporabite diapozitiv s fotografijami o razrednih dogodkih, ki so potekali v tekočem letu. (V takšnem okolju se lahko starši med seboj pogovarjajo o njihovi otroci ali pa so lahko vprašanja razredniku individualne narave).

Pripravljalna dela:

· Priprava časopisa z izjavami otrok o prijateljstvu

obrazec: okrogla miza.

načrt:

1. Učiteljev pogovor na temo: "Prve lekcije prijateljstva"

2. Usposabljanje iger s starši "Igrajmo se" (igre za razvoj medsebojnih odnosov)

3. Test za "ugotavljanje ravni komunikacijskih veščin otrok"

4. Predstavitev obvestila staršem "Kako otroku pomagati pri pridobivanju prijateljev"

Cilji:

Starše seznaniti s posebnostmi komunikacije predšolskega otroka z vrstniki

Predstavite igre, ki spodbujajo oblikovanje medsebojnih odnosov

Izvedite test, da ugotovite otrokovo komunikacijsko raven

Potek srečanja:

Dober večer, dragi starši!

Danes smo se zbrali, da bi se pogovarjali o temi "o prijateljstvu otrok, o komunikaciji med predšolskimi otroki in vrstniki." Predstavili vam bomo tudi nekaj iger, ki spodbujajo prijazno, ugodno komunikacijo in vzpostavljanje medosebnih odnosov med otroki. Na koncu bomo izvedli test, ki vam bo omogočil, da ugotovite stopnjo družabnosti vašega otroka.

prijateljstvo - To je posebna vrsta stabilnih, individualnih medosebnih odnosov, za katere je značilna medsebojna naklonjenost drug drugemu. Prijateljstvo vključuje spoštovanje nenapisanega »kodeksa«, katerega kršitev vodi v konec prijateljstva ali v površne prijateljske odnose ali celo v sovraštvo. Naučite svojega otroka videti, razumeti, oceniti občutke in dejanja drugih, motivirajte in razložite svoje sodbe. Toda vaše želje bodo dosegle cilj, če:

Veste, kdo je otrokov najboljši prijatelj;

Ali poznate prijatelje svojega otroka?

Povabite otrokove prijatelje k ​​sebi domov;

Ali je imel otrok kdaj take primere, ko se je postavil za svoje prijatelje;

Zvečer se z vso družino pogovorite o tem, kako je potekal vaš dan.

V vsaki od predlaganih situacij opazujte otrokovo vedenje in reakcijo.

Zakaj danes na srečanju razpravljamo prav o tej temi? Ker so vaši otroci dosegli starost, ko postane komunikacija z vrstniki za vašega otroka najpomembnejša in najpomembnejša. Navsezadnje se otrok z otroki obnaša povsem drugače kot z odraslimi: je osvobojen, bolj neodvisen.

Sama komunikacija razvija otroka kot osebo: uči ga interakcije, izkazovanja empatije, pravičnosti in občutljivosti. In kar je najpomembneje, otroci si do 6. leta starosti prizadevajo pridobiti spoštovanje svojih vrstnikov: v naši skupini vsi to počnejo na različne načine: nekdo bo prinesel nekaj, s čimer se bo pohvalil, nekdo bo delil, nekdo se bo poskušal razlikovati v razredu z dober odgovor, nekdo ... včasih ga vzame na silo, ga ustrahuje, pogosteje pa se otroci s tem ne igrajo.

Dolgo časa je veljalo, da se komunikacija med vrstniki razvija naravno in ne zahteva posredovanja odraslega, ideja, da je treba otroke učiti igrati, pa se je zdela povsem divja. Danes je to treba storiti. Otroci so pozabili, kako komunicirati med seboj, t.j. Ne vedo, kako. Seveda se igrata skupaj, si kaj povesta, a se ne znata poslušati, vsak skuša govoriti zase, v redkih primerih drugega poslušati, se veseliti uspeha ali potolažiti. Svoje prve ure komunikacije otrok seveda opravi doma. Če se odrasli med seboj pogovarjajo ne na visokih tonih, na prijateljski način, je v govoru pogosto slišati vljudne nagovore vsem družinskim članom in otroku, če je otroku vedno pojasnjen razlog, zakaj ne bi smel govoriti ali ravnati tako. , in mu svetujejo, kako se pravilno obnašati, potem bo otrok Vse to vpija kot goba, meni, da je norma komunikacije in to normo prinese s seboj v otroško skupino.

V bistvu imamo prijateljstva s številnimi otroki po vrsti, odvisno od okoliščin. Toda že se pojavlja parno prijateljstvo, za katerega je značilna globoka simpatija. Otroci se spoprijateljijo s tistimi, do katerih čutijo naklonjenost in spoštovanje. In selektivnost prijateljskih stikov se že povečuje. (Lisa in Katya, Sasha in Misha, Platon in Dima, Varya in Lera K.) Otroci se igrajo v skupinah po 2-3, igralne nastavitve se lahko spreminjajo.

Po izvedbi ankete otrok, s katerimi je želel biti prijatelj, so bili voditelji v naši skupini Platon, Lisa, Sasha. Zakaj želijo biti prijatelji z njimi: poimenovali so lastnosti, kot so prijaznost, sposobnost delitve, ne pretepajo se, ne kričijo. Voditelji pa se seveda lahko zamenjajo; če se na primer anketa izvede znova, lahko drugi otroci postanejo voditelji ali ti otroci ostanejo, tj. do 5. leta odnos ni stabilen, odvisno od okoliščin. Toda do 7. leta starosti se pojavijo bolj stabilni selektivni odnosi in prve poganjke prijateljstva.

Zato otrok potrebuje komunikacijo z vrstniki kot pomemben pogoj za svoj osebni in socialni razvoj, vključno s pripravo na šolo.

3. USPOSABLJANJE “IGRAJMO SE SKUPAJ” (izvajamo s starši)

1. Igra "Pohvale"

Udeleženci igre se nahajajo v krogu. Treba je skrbno pogledati soseda na desni in miselno določiti pozitivne lastnosti njegove osebnosti. Igra se začne z besedami "Všeč mi je na tebi ...". Vsak pohvali svojega soseda na desni. Po končani igri udeleženci razpravljajo o tem, kako so se počutili, kaj so se nepričakovano naučili o sebi in ali so radi dajali in prejemali komplimente.

2. Igra "Ljubim .."

Namen: Razviti pozornost do drugih, sposobnost izražanja čustev.

Igralci sedijo v krogu na stolih. Začenši z vodjo, se igralci izmenično predstavijo, se pokličejo po imenu, pokličejo, kaj ali koga imajo radi. Na primer: »Ime mi je Galina. Rada potujem« itd.

3. Igra "Kompot"

Udeleženci sedijo v krogu. Njihova naloga je pripraviti nekakšen »kompot«. To lahko storite na naslednji način: prvi udeleženec poimenuje poljubno sadje (ali jagodičje), ki ga da v »skupni kompot«, sadje (ali jagodičje), ki ga pokliče, pa se mora začeti z isto črko kot njegovo ime (ali priimek). ), na primer Ira - irga, Gena - hruška, Lena - limona itd. Vsak udeleženec mora najprej povedati imena tistih, ki so že dali nekaj v »kompot« in kaj točno so tja dali, nato pa povedati svoje ime in sadje (ali jagodičje), ki ga bo dal, na primer: »Sergej dajte ribez "Anya - marelica, Kirill - viburnum, Ilya - rozine, moje ime je Anton in v kompot bom dal češnjevo slivo."

4. Igra "Da-da-da, ne-ne-ne": postavlja vprašanja, odrasli odgovarjajo v zboru.

Bodo močne roke planile v boj? (Ne)

Bodo prijazne roke pobožale psa? (da)

Pametne roke lahko igrajo? (da)

Bodo prijazne roke bolele? (Ne)

Ali nežne roke lahko zdravijo? (da)

Ali bodo močne roke ustvarjale skupaj? (da)

Bomo močni prijatelji? (da)

5. "Kogla ljubkovalnih imen"

Učitelj in starši stojijo v krogu. Voditelj pokaže klobčič živobarvne niti z nalepljenimi očmi in usti ter reče, da jim bo ta klobčič pomagal najti lakirano ime za soseda. Enega za drugim si ga podajajo in se kličejo z ljubkovalnimi imeni.

podajam žogo,

In ljubkovalno ga bom klical po imenu ...

Konec pouka ali katere koli dejavnosti ne pomeni konca komunikacije. Zato spodnje vaje po eni strani utrjujejo pozitiven učinek pouka, po drugi strani pa kažejo, da so otroci pripravljeni na nadaljnjo konstruktivno komunikacijo.

Povzetek srečanja:

Je bilo naše srečanje koristno za vas?

Kaj novega ste se naučili?

česa se spomniš

Hvala za vašo pozornost.

4. Test za ugotavljanje stopnje komunikacijskih sposobnosti otrok

1. Kako pogosto vaš otrok uporablja vljudnostne besede, ko komunicira s prijatelji?

A) Vedno

B) Nikoli

B) Odvisno od razpoloženja

2. Kako vaš otrok vzpostavlja stik z vrstniki?

A) Preprosto, rad sklepa nova prijateljstva

B) Potrebuje čas, da se navadi na novo ekipo

C) Ne mara komuniciranja z vrstniki, ker sam nikoli ne vzpostavi stika

3. Kako se vaš otrok obnaša v pogovoru z vrstniki?

A) Zna pozorno poslušati sogovornika

B) Poskuša hitro končati pogovor

B) Veliko govori, nenehno prekinja sogovornika

4. Kako se otrok obnaša do vrstnika, ko je zaradi nečesa razburjen?

A) Poskuša pomagati, pomiriti, razveseliti

B) Ni pozoren nanj

B) Je razdražen, ko je nekdo razburjen

5. Kako se vaš otrok obnaša, ko prijatelj z njim pove nekaj veselega?

A) Iskreno se veseli z njim

B) Brezbrižen je do veselja drugega otroka

B) Povzroča zavist, postane razdražen

6. Ko je vaš otrok zaradi nečesa žalosten ali, nasprotno, vesel, ali svoje izkušnje deli s prijateljem?

A) Da, vedno

B) Včasih

B) Nikoli

7. Ali lahko vaš otrok izrazi svoje razpoloženje z besedami "Žalosten sem", "Vesel sem" itd.

B) ne vedno

8. Kako se vaš otrok najpogosteje obnaša v konfliktni situaciji?

A) Poskuša rešiti težavo kot odrasel, mirno, brez kričanja in očitanja

B) začne jokati, postane užaljen, postane muhast

C) nenadoma prekine vrstnika in kategorično pokaže, da se moti

9. Opišite otrokovo reakcijo, če sliši neetične besede, ki jih nekomu govori ali ga zafrkavajo?

A) Posredovati za užaljene

B) ne bo pozoren

C) začel se bo zafrkavati

10. Kako se vaš otrok najpogosteje obnaša, ko ga kateri od otrok žali ali zmerja?

A) bo ustrezno odgovoril

B) bo molčal in se šel pritoževat odraslim

B) žalitve v zameno

11. Kako se otrok odzove na kazen?

A) se strinja, da si to zasluži

B) Začne jokati

B) trdi, se ne strinja s kaznijo

Večina odgovorov je "A"

Vaš otrok ima dobre, prijateljske odnose z vrstniki. Je družaben in zlahka navezuje stike z novimi otroki. Vedno sem pripravljena prisluhniti, pomagati (po svojih močeh), razburjenega pomiriti, ob srečnem pa se iskreno razveseliti. Otrok se v konfliktnih situacijah obnaša primerno.

Večina odgovorov je "B"

Otrok ima težave v odnosih z vrstniki zaradi svoje sramežljivosti, izolacije ali, nasprotno, agresivnosti. Na vse možne načine se izogiba komunikaciji z novimi ljudmi (otroci), kakršnemu koli stiku z vrstniki, se z njimi ne veseli, ne sočustvuje, ne sodeluje v sporih, boji se konfliktnih situacij in kazni, nenehno joka, se pritožuje.

Večina odgovorov je "B"

Na prvi pogled lahko rečemo, da je otrok družaben in aktiven, v resnici pa je fiksiran na svoje izkušnje. Ni prvi, ki stopi v stik, jezi ga tuja žalost ali veselje. Pri komunikaciji veliko govori in zahteva, da se posluša samo njega. Tak otrok se pogosto znajde v konfliktnih situacijah, je predrzen do otrok in jih žali. Najverjetneje je to hinavsko, na ta način prikrije čustvena doživetja, pokaže, da je z njim vse v redu, da je boljši od vseh drugih, a globoko v sebi morda misli povsem drugače.

Na koncu bi rad povedal, da je njegova prihodnost odvisna od tega, kako otrok komunicira zdaj, tudi v predšolski dobi. Navsezadnje živimo v družbi, nenehno vzpostavljamo stike z različnimi ljudmi. Če svojega otroka naučite komunikacijskih veščin čim prej, bo otrok brez težav šel skozi procese socializacije in se uresničil v družbi.

Hvala za pozornost!

vprašalnik

"Ali otrok potrebuje prijatelje?"

Priimek, ime otroka________________________________

Datum zaključka_______________________________________

1. Ali menite, da predšolski otrok potrebuje prijatelje?

2. Ali veste, kdo so prijatelji vašega otroka v vrtcu?

_________________________________________________

3. Ali ima prijatelje izven vrtca?

_________________________________________________

4. Ali menite, da prijateljstvo vpliva na razvoj otrokove osebnosti?

_________________________________________________

5. Kako lahko starši vplivajo na otrokov komunikacijski razvoj?

______________________________________________________________________________________________________

Starševski sestanek "O prijateljstvu otrok."

Pripravljalna dela:

· Otrokom beremo dela o prijateljstvu in prijateljih

· Psihološka igra z učenci "Delim z drugimi"

· Priprava obvestila za starše "Če imate sramežljivega otroka"

· Video posnetek izjav otrok o prijateljstvu

· Vodenje komunikacijskih iger z otroki

· Izvedba ankete med starši na temo "Ali otrok potrebuje prijatelje?", Da bi ugotovili stopnjo znanja staršev o vprašanjih otrokovega komunikacijskega razvoja, pravilno organizacijo razprave o tej temi.

Potek srečanja.

Zasliši se otroška pesem »Ni skrivnost, da prijatelji ne rastejo v vrtovih«, fotografije otrok pa se pojavijo kot diapozitivi.

Učitelj napove temo srečanja in prebere pesem.

Dve prijateljici sta se pokrili

Gumijast dežni plašč.

Dva para hitrih nog

Utripa v dežju.

Pod mokro kapuco

Vidno od daleč

Štiri modre oči.

Štiri koruznice,

Dva pisana šala

Na rjave lase.

Zvit mali smeh

V zoženih očeh.

Voda že odteka

Za vrati v tri potoke.

Dekleta nimajo dovolj

Kratek plašč.

In žalost jim ni dovolj:

Zmočijo se – pa kaj!

Imajo tako prijateljstvo -

Ne moreš ga polivati ​​z vodo!

N. Sakonskaya

V komunikaciji z drugimi otroki in igranju z njimi otrok preizkuša različne družbene vloge. Otrok se z otroki obnaša drugače kot z odraslimi: je bolj sproščen, ker se ne boji napačne ocene njegovih dejanj s strani odraslih, je bolj samostojen, ker v bližini ni skrbnih staršev, ki so pripravljeni pomagati v vsakem trenutku. Skupna igra z drugimi otroki je pogoj za razvoj občutljivosti. Medsebojna pomoč, humanizem, pravičnost, prijaznost, prijateljski odnosi, sočutje, empatija. Za predšolskega otroka je komunikacija z vrstniki še posebej koristna, kar prispeva k njegovemu polnemu razvoju in ga uči interakcije z drugimi. Stiki z vrstniki pozitivno vplivajo na otrokov socialni razvoj in mu pomagajo pri osamosvojitvi.

Potreba po komunikaciji z vrstniki se pri otroku pojavi zelo zgodaj, v tretjem letu življenja. Do šestega leta je že zavestne narave in je preprosto potrebna za normalen razvoj otroka. Otroci se skupaj igrajo, izmenjujejo mnenja o risankah, ki so jih gledali, se pogovarjajo o dogodkih in pogovorih, ki so jih slišali od odraslih. Primerjajo svoje spretnosti in znanja, izražajo svoj odnos do drugih otrok. Toda najpomembnejša stvar v tej starosti je želja po pridobitvi spoštovanja vrstnikov. To otroku daje občutek psihične stabilnosti in čustvenega udobja.

Otrokov začetni odnos do sebe nastane na podlagi brezmejne starševske ljubezni. To je tisto, kar postavlja temeljne temelje otrokove osebnosti - pozitiven odnos do sebe, občutek varnosti v svetu okoli sebe, občutek zaupanja v ljudi. Ko odrašča in se pojavljajo prve zahteve do otroka, se bo za ohranitev tega glavnega pozitivnega odnosa odraslih aktivno učil novih načinov vedenja in delovanja, da bi premagal njihovo nezadovoljstvo in si povrnil prepotrebno občudovanje.

Izkušnja komuniciranja s starši je prvič resno preizkušena v vrtcu. Pozornost, skrb in ljubezen, ki so mu bili namenjeni doma kar tako, si je zdaj, ko komunicira z novimi odraslimi in vrstniki, treba zaslužiti. Večina otrok se spopada s to situacijo: odnosi z novimi ljudmi se postopoma izboljšujejo. Novi odnosi bogatijo otrokovo življenjsko izkušnjo z novimi spoznanji o njem samem. Razširitev otrokove sfere interakcije z ljudmi okoli njega je pomemben del njegovega splošnega razvoja. Otrok s preseganjem ustaljenih komunikacijskih stereotipov v družini ne le obogati svoje socialne izkušnje, ampak pridobi tudi sposobnost razumevanja svojega Jaza z novih plati, kar je zanj kot posameznika seveda zelo pomembno.

Otrok, ki ni opravil »šole komunikacije« z vrstniki, izpade iz ustaljenega otroškega kulturnega okolja z nenapisanimi pravili. Ne da bi se naučil govoriti z vrstniki v njihovem jeziku, ga bodo ti seveda zavrnili.

Toda komunikacija otroka z vrstniki brez pomoči odraslih je skoraj vedno neuspešna. Včasih je treba neposredno poseči v njegove odnose z drugimi otroki: otroka je treba naučiti, kako dostojanstveno izstopiti iz konfliktne situacije, se pomiriti, razlikovati med sprejemljivimi in nesprejemljivimi načini vplivanja na agresivnega vrstnika.

Otroci že v predšolski dobi razumejo, da prijatelj ni le nekdo, s katerim se igraš. Pravi prijatelji si vedno pomagajo, delijo igrače in se ne prepirajo. Prijateljstva, stkana v predšolski dobi, so lahko zelo močna in trajajo vse življenje.

Otroci so pogosto pohlepni. Včasih je to posledica zgleda odraslega, včasih sebičnosti otroka. Pohlep povzroča ostro kritiko drugih otrok. Nočejo se igrati s pohlepnimi ljudmi, z njimi se ne spoprijateljijo. Toda želja po komunikaciji z vrstniki bo pohlepni osebi pomagala premagati to negativno lastnost.

Predšolski otrok lažje vidi in oceni prisotnost moralnih lastnosti pri vrstniku kot pri sebi. Zelo pogosto pravilno ocenjuje izpolnjevanje moralnih standardov s strani svojih tovarišev in se moti o sebi. Pomagajte svojemu otroku razumeti njegove moralne lastnosti, poskušajte ne zamuditi in ocenite vsako njegovo dejanje in dejanje.

Otrok, ki je med otroki priljubljen, je običajno proaktiven v stikih, občutljiv za izkušnje drugih, prijazen, priznava odlike svojih soigralcev in se sočustvuje z njimi. Z drugimi besedami, priljubljeni otrok zna komunicirati. Je nesebičen. Na njegovo priljubljenost vplivajo tudi odrasli, katerih sovražnost ali naklonjenost, tudi če ni eksplicitno izražena, se prenaša na skupino in vpliva na medsebojne odnose otrok. Zato je avtoritativna odrasla oseba tista, ki jih lahko vzpostavi in ​​zavrnjenega otroka uvede v igralno skupino.

Otrok že od predšolske starosti potrebuje komunikacijo z vrstniki kot pomemben pogoj za svoj osebni in socialni razvoj, vključno s pripravo na šolo.

2. Radijska postaja "Malyshok"

Učitelj povabi starše, naj poslušajo izjave otrok o prijateljstvu.

Otrokom smo zastavili naslednja vprašanja:

1. Kaj je prijateljstvo?

2. Ali imaš veliko prijateljev?

3. S kom si prijatelj?

4. Zakaj človek potrebuje prijatelje?

5. Kako se spoprijateljiti z osebo?

6. Kaj je pravi prijatelj?

3. Seznanitev z vsebino beležke "Če imate sramežljivega otroka"

Opomba "Če imate sramežljivega otroka"

Dragi starši!

Če ne boste pravočasno pozorni na izolacijo nekomunikativnega otroka, lahko odraste v negotova oseba s številnimi različnimi kompleksi.

1. Otroku posvetite čim več pozornosti. Ne bodite sramežljivi, da bi odkrito izrazili svoja čustva - otroci katere koli starosti resnično potrebujejo starševsko nežnost in naklonjenost.

2. Pogosteje povabite goste z otroki. Igre, komunikacija z otroki in odraslimi v sproščenem vzdušju bodo v otroku postopoma razvili potrebo po komunikaciji.

3. Z otrokom komunicirajte enakopravno. Poskusite ga pozorno poslušati. Spodbujajte ga, da postavlja vprašanja in jih postavljajte sami.

4. Ne kričite na otroka, tudi če se moti. Poskusite spremeniti ton komunikacije. Naj bo odločen, a ne glasen.

5. Skupinske igre bodo pomagale premagati izolacijo. Ko se bo otrok navadil na svobodno komunikacijo v igri, se bo v vsakdanjem življenju počutil naravno.

6. Eden od razlogov za izolacijo so lahko zdravstvene težave, na primer slab vid, debelost, jecljanje, slab govor. V teh primerih ne morete brez posebnega znanja ali zdravljenja. Toda starši lahko otroku pomagajo, da lažje gleda na svoje pomanjkljivosti, se ne osredotoča nanje, temveč jih obravnava s humorjem, kot nekaj prehodnega.

Roditeljski sestanek

TEMA

"O prijateljstvu otrok"

Sestavil:

Učitelj v osnovni šoli

M.V. Kapralova

Sankt Peterburg

2014

Cilji:

    prepoznati predstave otrok in staršev o tem, kaj je prijateljstvo in kakšen bi moral biti pravi prijatelj;

    prispevajo k ustvarjanju vzdušja medsebojnega razumevanja in sodelovanja v procesu skupnih dejavnosti in rekreacije.

Udeleženci: Učenci 4. razreda, starši in razredničarka.

Priprava.

    Dva do tri tedne pred sestankom razrednik povabi člane roditeljskega odbora in se skupaj z njimi pogovori o konceptu sestanka ter o vsebini knjig in revij, namenjenih za pripravo in izvedbo skupnega sestanka staršev in učencev.

    Enemu od članov starševskega odbora naložimo, da preuči članek »Spet o prepirih« (revija Družina in šola) in z njegovo vsebino seznani vse starše na roditeljskem sestanku.

    Z otroki se berejo in pogovarjajo besedila iz knjig Abeceda moralne vzgoje in Vsebina in metode etičnih pogovorov z osnovnošolci.

- "Eden za vse in vsi za enega" M. Vodopyanova;

- "Pero" V. Oseeva;

- "Smrtna kazen" B. Nikolskega;

- “Tereshka” V. Kosova;

- "Moja prijatelja Kolka in Sergej" V. Klevtsova;

- "Komu se je bolje smejati" L. Sergejeva;

- "Išče se prijatelj" A. Barta.

IV . Teden dni pred sestankom starši dobijo obrazce vprašalnika, katerih odgovore analizirajo člani starševskega odbora skupaj z razrednikom.

Oblikovanje, oprema, inventar:

    Učilnica je opremljena z delovnimi mesti za štiri mikroskupine in voditelji srečanj. Na mizah, za katerimi bodo delali člani ene ali druge mikroskupine staršev in učencev, so: besedilo za skupno razpravo, markerji in pol lista Whatmana.

    Tabla je konvencionalno razdeljena na tri dele. Prvi del vsebuje definicijo pojma "prijateljstvo" iz "Razlagalnega slovarja" V.I. Dahl: "Prijateljstvo je ... nesebična, trajna naklonjenost," na drugem pa so naslednji pregovori o prijateljstvu:

    Prijatelja ne boste prepoznali brez težav.

    Prijatelj se pozna v nesreči.

    Z dobrim prijateljem je bolj zabavno, ko imaš srečo, in lažje, ko si v težavah.

    Sovražnik se strinja, prijatelj pa se prepira.

    Prijateljstvo se razlikuje od prijateljstva, vendar pusti drugo.

Tretji del table ostaja prost, saj bodo mikroskupine med srečanjem na to mesto pritrdile liste whatmana z odgovori na prejete naloge.

Napredek.

Prvi del

    Starši in njihovi otroci zasedejo določena mesta za delo v manjših skupinah. Vsaka mikroskupina vključuje enega od članov matičnega odbora. Deluje kot organizator dela skupine.

    Sejo odpre predsednik matičnega odbora. Napove temo sestanka, navede razloge, ki so ga spodbudili, predstavi pravila skupnega dela, nato pa da besedo razredniku.

    Razrednik: Kaj je pravo prijateljstvo? Kako se manifestira? Koga ima oseba pravico imenovati prijatelja? Na ta vprašanja ni jasnih odgovorov. Toda o teh vprašanjih bi se morali zamisliti vsi. Koncept, ki je nasproten prijateljstvu, je sebičnost. Če je človek egoist, potem ne more imeti pravega prijatelja ... Vladimir Ivanovič Dal v svojem znamenitem "Razlagalnem slovarju" daje naslednjo definicijo prijateljstva. Prosim preberite na tabli.

Slavni znanstvenik in pisatelj na prvo mesto postavlja nesebičnost. Prijatelj ste z osebo ne zato, da bi vam naredil nekaj dobrega, ne zato, ker bi bilo koristno. Prijatelj ste z osebo, ker vam je blizu, njegovi interesi in pogledi so blizu. Seveda obstajajo fantje, ki si prijateljico izberejo »za lepe oči«. Če se človek zna lepo in modno obleči, če ima igrače, bom z njim prijatelj, če ne, pa ne. Takšni fantje nikoli ne bodo imeli pravih prijateljev. In brez prijateljev človek ne more biti resnično srečen ... Danes se bomo pogovarjali o tem, kakšen naj bi bil pravi prijatelj, in poskušali oblikovati pravila prijateljstva.

    Delo v mikro skupinah. Vsaka skupina prejme eno ali dve besedili za skupno obravnavo, odgovori na zastavljena vprašanja ob koncu le-teh in v skladu s pregledanimi besedili oblikuje prijateljsko pravilo, ki ga zapiše na list Whatmana.

Za razpravo v majhnih skupinah so na voljo naslednja besedila:

Prva mikroskupina je "Kako živeti na svetu?" V. Suhomlinski;

Druga mikroskupina je "Zanesljiva oseba" E. Permyaka;

Tretja mikroskupina je "Prijateljstvo" I. Turičina;

Četrta mikroskupina je "Identični" N. Chabaevsky.

V . Varovanje pravil. Vsaka skupina, začenši s prvo, na kratko oriše vsebino prejetega besedila, prebere vprašanja nanj, odgovori nanje, prebere in utemelji pravilo prijateljstva ter na tablo pripne listek Whatman s pravilom.

Pravilo ponovno v zboru preberejo vsi udeleženci srečanja. Med pregovori učenci poiščejo tistega, ki ustreza temu pravilu, ga v zboru preberejo in razložijo njegov pomen.

Nato učitelj prebere odgovore na otroški vprašalnik, ki ustrezajo temu pravilu.

Besedo dobi naslednja mikroskupina itd.

Na koncu predstavitve pravil prijateljstva otroci preberejo zadnja dva pregovora, razložijo njun pomen in navedejo primere iz življenja razreda.

Učenci še enkrat zborovsko preberejo pravila prijateljstva. Narejena je posplošitev. Srečanje se odloči, da bo vsak dan živel po pravilih prijateljstva. Kot možna različica takih pravil so lahko naslednja pravila partnerstva, objavljena v knjigi ABC moralne vzgoje:

    Pomagaj prijatelju, če znaš kaj narediti, ga nauči. Če je prijatelj v težavah, mu pomagajte, kolikor lahko. Naučite se sočustvovati s prijateljem ne le v žalosti, ampak tudi v veselju.

    Poskusite pomagati svojemu prijatelju. Delite z njim zanimive knjige, igrače, šolske potrebščine – vse, kar bi prijatelju lahko pomagalo.

    Ustavite svojega prijatelja, če počne nekaj slabega. Dobro prijateljstvo pomeni govoriti drug drugemu resnico. Ne cinkati! Če se prijatelj glede nečesa moti, mu to najprej povej.

    Ne prepirajte se s svojimi tovariši, ne prepirajte se zaradi malenkosti, poskušajte se igrati in delati skupaj, ne bodite arogantni, ne zavidajte, ampak se naučite uživati ​​v uspehih drugih ljudi. Če ste storili nekaj slabega, ne bodite sramežljivi priznati in se popraviti.

Drugi del

    Starši preberejo in razpravljajo o članku "Spet o prepirih" iz revije "Družina in šola". To delo organizira predhodno pripravljen član matičnega odbora.

    Drugi član starševskega odbora starše seznani z rezultati ankete. Prebrani so najbolj zanimivi vprašalniki, v katerih so starši zelo podrobno odgovarjali na vprašanja in dajali predloge, koristne za življenje razreda. Imena avtorjev teh vprašalnikov pa niso razkrita.

Seznam uporabljene literature

    ABC moralne vzgoje. / Ed. I.A. Kairov in O.S. Bogdanova.

    Bogdanova O.S., Kalinina O.D. Vsebine in metode etičnih pogovorov z osnovnošolci.

    Družina in šola.

Priloga št. 1.

Vprašalnik za starše

    Ali ima vaš otrok prijatelje? Če ne, ali ste kdaj razmišljali o razlogu? Kdo je kriv za pomanjkanje prijateljev?

    Ali poznate prijatelje svojega otroka?

    Kako spoznate otrokove prijatelje?

vedno prijazen, gostoljuben;

odvisno od vašega razpoloženja;

Suh, z nezadovoljnim pogledom.

4. Vam je všeč otrokov prijatelj? Če da, potem s čim? Če ne, zakaj ne?

5. Koga bi rad videl kot otrokovega prijatelja?

Samo odličnjak;

Dober učenec, miren, v vsem slabši od vašega otroka;

Ne zanima vas, kako študira, kakšno družino ima, bolj vas zanima, ali je drag vašemu otroku.

6. Ali poznate starše otrokovega prijatelja?

7. Ste družinski prijatelji?

8. Ali ste opazili, da ima vaš otrok kakšno obveznost do prijatelja?

9. Ali menite, da je vaš otrok dober prijatelj? Zakaj?

10. Kaj boste storili, če pride do spora med otroki?

Priloga št. 2

Vprašalnik za otroke

(ne morete uporabiti vseh vprašanj, ampak selektivno)

    Ali imaš prijatelja v razredu?

    Kaj najbolj ceniš pri svojem prijatelju?

    Kakšne radosti in žalosti so v prijateljstvu?

    Kaj pomeni biti dober prijatelj?

    Kaj boš naredil, če tvoj prijatelj noče, da bi bil prijatelj z nikomer drugim?

    Kdaj rečemo »prikradeti« in kdaj »dober tovariš«?

    Kaj boš naredil, če se bosta s prijateljem skregala?

    Če nimaš prijatelja, koga boš izbral za prijatelja?

Odličen študent;

Dober in prijazen učenec, ki te bo v vsem ubogal;

Vseeno ti je, kako študira, če je le prijazen, pošten in pošten.

9. Ali pride prijatelj k vam domov?

10. Kako ga pozdravijo tvoji starši?

prijazen;

Glede na moje razpoloženje;

Z nezadovoljnim pogledom.

11. Ali obiščete prijatelja?

12. Kako te tam pozdravijo?

prijazen;

Glede na moje razpoloženje;

Z nezadovoljnim pogledom.

13. Ali se imate za dobrega prijatelja?

14. Kaj je treba narediti, da bodo vsi otroci v razredu živeli skupaj?

15. Kaj lahko storite za to?

Priloga št. 3

Besedila za delo v mikroskupini

V. Suhomlinskega

KAKO ŽIVETI V SVETU?

Mala Katya je zelo vesela, da je njen očka ozdravel. Več kot leto dni je bil bolan, bil je v bolnišnici, prestal je tri operacije. Mama in Katya sta žalovali. Več kot enkrat se je Katya ponoči zbudila in slišala: njena mati tiho joka.

In danes je oče že v službi. Zdrava in vesela.

Deklica je na dvorišču srečala dva svoja sošolca, Petjo in Grišo, in delila svoje veselje:

Naš oče je ozdravel!

Fantje so presenečeno pogledali Katjo, skomignili z rameni in brez besed tekli brcat žogo.

Katya je šla k dekletom, ki so igrala "razrede".

Naš oče je ozdravel,« je rekla.

je presenečeno vprašala ena od deklet, Nina.

kaj torej?

Katja je začutila težko kepo, ki se ji je dvignila do grla, in postalo ji je težko dihati. Šla je do osamljenega drevesa in začela jokati.

Vprašanje za skupno razpravo: zakaj je Katya jokala?

E. Permjak

ZANESLJIVA OSEBA

Na prvi mizi in v prvem razredu je sedel sin pogumnega testnega pilota Andrjuše Rudakova. Andryusha je bil močan in pogumen fant. Vedno je ščitil šibkejše in vsi v razredu so ga imeli radi zaradi tega.

Poleg Andrjuše je sedela majhna, suha deklica Asja. Dejstvo, da je bila majhna in šibka, bi še lahko oprostili, toda dejstvo, da je bila Asja strahopetna, se Andryusha ni mogla sprijazniti. Asjo bi lahko prestrašil, če bi ji dal strašne oči. Bala se je vsakega psa, ki ga je srečala, in bežala pred goskami. Tudi mravlje so jo prestrašile.

Za Andryusha je bilo zelo neprijetno sedeti za isto mizo s takšnim strahopetcem in se je na vse možne načine poskušal znebiti Asje. Vendar ni bila presajena.

Nekega dne je Andryusha prinesel velikega pajka v steklenem kozarcu. Ko je videla pošast, je Asya prebledela in takoj stekla do druge mize.

Tako se je začelo ... Dva dni je Asya sedela sama in učiteljica Anna Sergeevna tega kot da ni opazila, tretji dan pa je prosila Andryusha, naj ostane po pouku. Andryusha je takoj uganil, kaj se dogaja, in ko so vsi zapustili razred, je, čutil krivdo, v zadregi rekel učitelju:
- Nisem zaman prinesel pajka. Asjo sem želel naučiti, naj se ničesar ne boji. In spet jo je bilo strah.

- No, verjamem vam," je rekla Anna Sergeevna, "kdor ve, pomaga svojim tovarišem rasti, in poklicala sem vas, da vam povem eno zgodbo."

Posadila je Andryusha na njegovo mesto za mizo, ona pa se je usedla k Asinu.

- Pred mnogimi leti sta fant in dekle sedela v istem razredu. Sedeli smo tako, kot sedimo zdaj. Fantku je bilo ime Vova, deklici pa Anya. Anya je odraščala kot bolehen otrok, Vova pa kot močan in zdrav fant. Anya je bila bolna in Vova ji je moral pomagati pri učenju domače naloge. Nekega dne si je Anya z žebljem poškodovala nogo. Bila je tako poškodovana, da ni mogla priti v šolo: ni mogla obuti ne čevlja ne škornjev. In že je bila druga četrtina. In nekega dne je Vova prišel k Anji in rekel: "Anja, v šolo te bom odpeljal na sani." Anya je bila navdušena, a je protestirala: »Kaj si, kaj si, Vova! Zelo smešno bo. Vsa šola se nam bo smejala ...« Toda vztrajni Vova je rekel: »No, pa naj se smejijo!« Od tistega dne naprej je Vova vsak dan pripeljal in odpeljal Anjo na saneh. Sprva so se mu fantje smejali, nato pa so sami začeli pomagati. Do pomladi si je Anya opomogla in se skupaj z vsemi otroki preselila v naslednji razred. Tukaj lahko končam zgodbo, če ne želite vedeti, kdo sta postala Vova in Anya.

- In kdo? - je nestrpno vprašal Andryusha.

- Vova je postal odličen testni pilot. To je vaš oče, Vladimir Petrovič Rudakov. In dekle Anya je zdaj vaša učiteljica Anna Sergeevna.

Andryusha je spustil oči. Živo si je predstavljal sani, deklico Anjo, ki je zdaj postala njegova učiteljica, in fantka Vovo, svojega očeta, ki mu je tako želel biti podoben.

Naslednje jutro je Andryusha stal na verandi hiše, kjer je živela Asya. Asya se je, kot vedno, pojavila z babico. Bala se je iti sama v šolo.

- "Dobro jutro," je rekel Andrjuša Asjini babici. Nato je pozdravil Asjo. - Če želiš, greva lahko skupaj v šolo.

Deklica je prestrašeno pogledala Andrjušo. Namenoma govori tako prijazno; od njega lahko pričakujete karkoli. Toda babica je pogledala dečka v oči in rekla:

- Z njim, Asenka, ti bo bolj priročno kot z mano. Boril se bo proti psom in ne bo užalil fantov.

- Da,« je tiho, a zelo odločno rekel Andryusha.

In sta šla skupaj. Hodili so mimo neznanih psov in sikajočih gosi. Niso se umaknili hudomušnemu kozlu. In Asja se ni bala.

Poleg Andrjuše se je nenadoma počutila močno in pogumno.

vprašanja:

    Ali je Andryusha sprva res želel Asji pomagati, da se znebi strahopetnosti?

    Kaj je učiteljica Anna Sergeevna povedala Andryushi?

    Zakaj je Andryusha spremenil svoj odnos do Asje po zgodbi Ane Sergejevne?

    Zakaj se zgodba imenuje "Zanesljiv človek"?

I.Turičin

PRIJATELJSTVO

Nekega dne je Vasja na dvorišče pripeljal gasilski avto. Serjoža je stekel do Vasje:
- Prijatelja sva! Igrajmo se gasilci skupaj!

dajmo! – se je strinjal Vasya.

Serjoža je stisnil ustnice, zabrenčal in planil čez dvorišče ter za seboj na vrvi vlekel avto.

Ogenj! Ogenj! - kriči.

Drugi fantje so pritekli:

Tudi mi smo gasilci!

Seryozha je zaščitil avto pred fanti.

Jaz sem Vasjin prijatelj! In jaz bom edini, ki se bo igral v njegovem avtu!

Fantje so bili užaljeni in so odšli.

Naslednje jutro je Borya na dvorišče pripeljal lokomotivo s prikolicami.

Serjoža je pritekel k njemu.

Jaz sem tvoj prijatelj! sva prijatelja! Igrajmo se skupaj voznika.

"Daj no," se je strinjal Borya. Začeli so se igrati strojniki. Vasya je prišel.

In sprejmi me.

Tega ne bomo sprejeli,« je rekel Serjoža.

Zakaj? « je bil presenečen Vasya. Ti si moj prijatelj. Sam si rekel včeraj.

To je bilo včeraj,« je rekel Serjoža. – Včeraj ste imeli gasilsko vozilo. In danes ima Bori parno lokomotivo z vagoni. Danes sem prijatelj z njim!

vprašanja:

    Zakaj je Seryozha najprej poklical Vasya svojega prijatelja, nato pa Boryo?

    Ali lahko Seryozha imenujemo pravi prijatelj?

N. Čabajevskega

ENAKO

Živeli sta dve nerazdružljivi prijateljici - prvošolci. Oba sta majhna, rožnatih lic, svetlolasa, bila sta si zelo podobna. Obe materi sta nosili enake obleke, obe sta študirali le z peticami.

V vsem smo enaki, v vsem! – sta ponosno povedala dekleta.

Toda nekega dne je Sonya, tako je bilo ime enemu od deklet, pritekla domov in se svoji materi pohvalila:

Pri matematiki sem imel petico, Vera pa samo trojko.

Nismo več isti...

Mati je skrbno pogledala hčer. Nato je žalostno rekla:

Ja, postal si slabši...

jaz? "Sonya je bila presenečena: "Ampak nisem jaz dobil C!"

Vera je dobila C, dobila pa jo je, ker je bila prejšnji dan bolna... In ti...

vprašanja:

    Zakaj je mama obsodila Sonyo?

    Kaj bi povedal Sonji?

    Katere značajske lastnosti so bile prikazane v dejanjih dekleta?

    Ali ste opazili podobne situacije v življenju?

Občinska proračunska predšolska izobraževalna ustanova

"Kombinirani vrtec št. 98"

Povzetek roditeljskega sestanka

v srednji skupini

na temo: "Prijateljstvo"

Sestavil: učitelj

Kolos M.E

Bratsk 2015

Namen srečanja:

Opozorite starše na problem otrokove komunikacije.

Naloge:

pokazati pomen komunikacije z vrstnikom za otrokov razvoj;

bodite pozorni na komunikacijske težave otrok;

oblikovati odnos staršev do zagotavljanja čustvene in kognitivne (trening socialnih veščin) pomoči otrokom.

obrazec: razprava-igra

Udeleženci: učitelji in starši srednješolske skupine "Ne pozabi me".

Pripravljalna dela: izdelava izročkov za starše; skupinsko oblikovanje: razstava fotografij »Naš vrtec«, plakati z izjavami o prijateljstvu; TSO; video posnetek "Prijazni fantje"; video intervju z otroki "Kaj je prijateljstvo."

Plan dogodka:

1 .Igra za oblikovanje medsebojnih odnosov "Prijatelj"

2 .Vaja "Pregovor"

3 . Video intervju "Otroci govorijo"

4. Igra "Čarobni mikrofon"

5. Gradivo za predavanja

6. Lekcija telesne vzgoje "Dlani"

7. Projekcija videospota “Friendly Guys”.

8 .Igra "Želje", distribucija beležk

Potek srečanja:

Starši vstopijo v skupino in se usedejo. (Igra se delo V. Shainskyja. »Ko so moji prijatelji z mano.«) Skupina je organizirala fotografsko razstavo »Naš vrtec«. Plakati z izjavami o prijateljstvu: "Prijatelji so ljudje, s katerimi smo zainteresirani in nam je udobno." « Prijateljstvo je, ko ljudje želijo biti skupaj, ko se zanimajo drug za drugega, si zaupajo.” « Prijateljstvo je vedno glavni čudež, sto odkritij za vse nas in vsaka težava ni problem, če so pravi prijatelji v bližini.)

Organizacijska točka:

Dober večer, dragi starši! Zahvaljujemo se vam, da ste v vrtincu poslov, dela in zasedenosti našli čas in nam prišli naproti. Da nam bo komunikacija enostavna in priročna, se igrajmo z vami.

1. Komunikativna igra Prijatelj"

Vstani, stoj v krogu,

Jaz sem tvoj prijatelj in ti si moj prijatelj.

Zavijte levo, zavijte desno

In se nasmehnita drug drugemu.

Roke iztegnjene proti soncu,

Lovili so žarke in jih hitro pritiskali na prsi.

S tem žarkom v prsih

Poglejte svet bolj jasno

Verjetno ste že uganili, kaj je namen našega današnjega srečanja z vami? Tema roditeljskega sestanka: »Naučimo se biti prijatelji«, res zasluži posebno pozornost. Danes želimo govoriti o naših otrocih. Sposobnost komuniciranja je ključ do človekovega pozitivnega čustvenega stanja. Nezmožnost vzpostavljanja odnosov omejuje krog prijateljev, povzroča občutek zavrnitve in lahko izzove osebnostne in vedenjske motnje. Zakaj mislite? (odgovori staršev)

2. Vaja "Pregovori"

Ljudska modrost jasno odraža pomen prijateljstva v človekovem življenju. Vabimo vas, da povežete dele pregovorov in razmišljate o modrih sodbah (na listih so polovice pregovorov).

Drevo držijo skupaj korenine, človeka pa prijatelji.

Če nimaš prijatelja, ga poišči, če pa ga najdeš, poskrbi zanj.

Držati se drug drugega pomeni, da se ne bojite ničesar.

Če so pite, so prijatelji; če ni pite, ni prijateljev.

Z dobrim prijateljem boš premikal gore, s slabim prijateljem boš doživel žalost.

Prijateljstva so torej pomembna sestavina življenja naših otrok.

Zdaj pa vas vabimo, da prisluhnete, kaj vaši otroci mislijo o prijateljstvu

3. Video intervju “Otroci govorijo”

4. Igra "Čarobni mikrofon".

In zdaj vas vabimo, da ste v koži svojih otrok in odgovorite na vprašanje: "Zakaj mislite, da je prijateljstvo potrebno v predšolski dobi?"

5. "Komunikacija 4-5 letnega otroka z vrstniki"

Dragi starši! Vabimo vas, da prisluhnete, kako se v srednjih letih začnejo oblikovati predpogoji za prijateljstvo.

V petem letu življenja se otrokova želja po komunikaciji z vrstniki aktivno manifestira. Če je triletni otrok popolnoma zadovoljen z družbo punčk, potem povprečen predšolski otrok potrebuje pomembne stike z vrstniki. Otroci komunicirajo o igračah, skupnih igrah in skupnih zadevah. Njihovi govorni stiki postanejo daljši in aktivnejši. Učitelj to željo izkoristi za vzpostavljanje prijateljskih vezi med otroki. Otroke združuje v majhne podskupine na podlagi skupnih interesov in medsebojnih simpatij. S sodelovanjem v igrah učitelj pomaga otrokom razumeti, kako doseči dogovor, izbrati prave igrače in ustvariti igralno okolje. V tej starosti vrstnik postane bolj pomemben in zanimiv. Otrok si prizadeva za partnerstvo v igrah, ne zanima ga več igranje »drug ob drugem«. Začnejo se pojavljati preference glede spola. Dekleta in fantje imajo raje vodje v skupini. Igralne asociacije postanejo bolj ali manj stabilne. V bistvu imamo prijateljstva s številnimi otroki po vrsti, odvisno od okoliščin. Toda že v naši skupini se pojavi parno prijateljstvo, za katerega je značilna globoka simpatija. Otroci se spoprijateljijo s tistimi, do katerih čutijo naklonjenost in spoštovanje. In selektivnost prijateljskih stikov že narašča, na primer: Vasya Ch je prijatelj z Romo R, Sonya P z Yano E, Pasha N z Denisom B ... Polina S z Lero S, Dasha I z Lero K ... ...

Sedaj pa se ogrejmo z vami in pri tem nam bodo pomagale naše dlani. Stojiti moramo v parih drug proti drugemu in ponavljati za nami.

6. Fizična vzgoja "Dlani"

Tukaj je naša igra:

Ploskaj po eni roki, ploskaj po drugi

Desna, desna dlan

Malo bomo ploskali.

In nato z levo dlanjo

Naj bo vaše ploskanje glasnejše

In potem, potem, potem

Udarec po kolenih

Pobožaj se po straneh

Zdaj pa me udarite po ramenih

Lahko ploskate za hrbtom

Ploskajte tudi pred seboj.

Lahko gremo desno, lahko gremo levo

In prekrižamo roke navzkriž

7. Projekcija videospota “Friendly Guys”

Za vas smo pripravili kratek video posnetek, v katerem smo vam skušali po najboljših močeh prikazati, kako se znajo in radi igrajo otroci v našem vrtcu.

Naše srečanje se je zdaj končalo. Potrudili smo se in upamo, da vam je bilo všeč in se še kdaj srečamo v tako toplem vzdušju. Vam in vašim otrokom želimo dobro počutje v družini, medsebojno razumevanje in ljubezen drug do drugega.

In končno, želimo vam dati opomnike "Prve lekcije prijateljstva", vendar nam najprej povejte svoje želje.

8. Vaja "Želja"

(Starši stojijo v krogu, učitelj igra tamburin v krogu.)

Zavijaš, veseli tamburin,

Hitro predaja.

Kdo ima veselo tamburino?

Povedal nam bo svojo željo.

Roditeljski sestanek na temo:

"Otroško prijateljstvo"

Cilj: med starši oblikovati pravilno predstavo o prijateljstvu otrok, o načinih njegove vzgoje in popravljanja.

Naloge: pokazati staršem, da je treba v družini razpravljati o moralnih temah; dati staršem priložnost, da se seznanijo z mislimi svojih otrok o prijateljstvu; razvijete lastna pravila prijateljstva in vljudnosti.

Vprašanja za razpravo: osredotočanje pozornosti staršev na to, da otrokom privzgojijo skrben odnos do prijateljstva.

Potek srečanja:

jaz.Uvodne opombe.

Drage mamice in očki! Vaš otrok je zrasel. Šole in družine se soočajo z nujnimi izzivi pri moralni vzgoji otrok. Posebno pozornost si zaslužijo vprašanja negovanja kolektivizma, prijateljstva, medsebojne pomoči in humanih čustev. To postaja zdaj, v tako težkih časih, še posebej pomembno. Pomembno je, da starši ne zamudijo trenutka, ko otrok začne najti prijatelje, so mu bližje, bolj odprti in vedo, s kom preživlja čas.

II.Nasvet za starše.

Starši morajo otrokova prijateljstva jemati resno in previdno. Prijateljstvo medsebojno bogati otroke: širi interese otrok, imajo željo pomagati drug drugemu, skupaj doživljati veselje in žalost.

Ali poznate prijatelje svojega otroka? Kaj če nima prijateljev? Ste vi krivi za to? Se spomnite, kako spoznate otrokove prijatelje? Ste do njih vedno prijazni in gostoljubni?

Starši morajo zaščititi občutek prijateljstva, ki se je pojavil pri otroku, podpirati in razvijati ta občutek: navsezadnje je lažje in bolj veselo živeti s prijatelji.


Včasih odrasli svojim otrokom odvzamejo pravico do izbire prijatelja. Starši niso zadovoljni, da je otrok, s katerim njihov sin ali hči prijateljuje, iz neugodne družine, je slab učenec ali premalo discipliniran. V takšnih primerih ni dovolj, da preprosto prepoveš prijateljevanje, poskusi bolje spoznati otrokove prijatelje, pokaži skrb za njihov primeren prosti čas, igre in mu pomagaj pri organizaciji koristnih dejavnosti. Lepo bi bilo spoznati družino tega otroka. Otroci so še posebej veseli, če so njihove družine prijateljske.

Starši morajo vedeti, ali zna biti njihov otrok dober prijatelj, ceni prijateljstvo, na čem temelji njegovo razumevanje prijateljstva in ali se pogosto prepira s prijatelji. Otrokom je treba privzgojiti, da se v skupnih igrah ne smejo prepirati zaradi malenkosti ali postati arogantni, če naredite nekaj boljšega od prijatelja. Znaj uživati ​​v uspehih prijateljev in ne zavidati.

V prijateljstvu moraš biti sposoben sprejeti pomoč in jo zagotoviti. Občutljivost in pozornost do ljudi se ne kažeta le v velikih stvareh, ampak tudi v majhnih stvareh, v vsakdanjih odnosih. Otroke je treba naučiti sposobnosti nagovarjanja drug drugega in poslušanja, kaj govorijo. V primeru konflikta moramo videti, kako bodo sami našli izhod iz trenutne situacije. Če je treba, pomagajte svojim otrokom pravično rešiti spor; če boste z otrokom našli skupni jezik, bo zagotovo prišel k vam po pomoč. Ali opazite, da je vaš otrok nemiren, da ima težave?

Vzemite si čas, poskusite se pogovoriti, kot pravijo, od srca do srca in vse težave bodo zagotovo vaše skupne in zato premagljive.

Vaš otrok vas prosi, da nesete knjigo prijatelju - obljubil je. Tega ne dovolite, mirno se ukvarjate s svojim poslom in s tem škodujete svojemu otroku: pokazali ste, da ste brezbrižni do njegovih interesov, in ga s tem odrinili od sebe. Starši morajo biti spoštljivi ne le do svojih otrok, ampak tudi do otrokovih prijateljev.

3.Vloga družine.

Družina ima velik pomen pri oblikovanju kolektivizma pri otrocih. Družina kot kolektiv združuje ljudi s skupnimi interesi, skupnim življenjem, skupnim veseljem, včasih tudi skupno žalostjo. Ko si mati in oče delita stiske in težave, veselje in stisko ter sta vedno pripravljena pomagati drug drugemu in ljudem, otrok ne odraste v egoista.

K razvijanju kolektivizma prispeva tudi vključevanje otroka v njemu dostopne skupne družinske zadeve, sodelovanje pri gospodinjskih opravilih, pri reševanju nekaterih gospodarskih vprašanj, pri organizaciji družinskih izletov in zabave. Otroci so prepričani, da je timsko delo uspešno, da je skupaj vse bolj zabavno in lažje,

skupaj se sprostite, obiščite kinematografe, gledališča itd.

Moč družinske ekipe je v skupnih izkušnjah. Vsak dogodek v družini dojemamo kot veselje, skupen dogodek, vsi so prijetno razpoloženi. Otroške rojstne dneve naj praznujejo vsi skupaj z otrokovimi prijatelji.

Starši se morajo vedno zavedati, da imajo poleg njih otroke, ki slišijo vsako njihovo besedo, tudi ko so zaposleni s svojimi zadevami.

V družini si otroci izmenjujejo vtise o videnem, prebranem in slišanem. Otroci napačne informacije, govorice ali sodbe pogosto jemljejo resno. Če to slišite od svojih otrok ali njihovih prijateljev, se taktno vmešajte v pogovor, razblinite otrokove napačne predstave, jim pomagajte pravilno videti dogodke in dejstva.


Človeška čustva, prijaznost, dobrohotnost - te moralne lastnosti so sestavni del moralno vzgojenih otrok.

4.O pravilih prijateljstva in vljudnosti.

Zelo dobro je, če razvijete svoje pravila prijateljstva. Lahko so nekaj takega:

1. Pomagaj prijatelju: če znaš kaj narediti, ga nauči; če je v težavah, mu pomagajte, kakor koli lahko.

2. Delite s prijateljem: če imate zanimive igrače ali knjige, jih delite z drugimi otroki. Igrajte se z njimi, da ne vzamete vsega najboljšega zase.

3. Ustavite svojega prijatelja, če počne nekaj slabega.

4. Ne prepirajte se s prijatelji: poskušajte se ne prepirati zaradi malenkosti, ne bodite arogantni, ne zavidajte, in če ste naredili kaj slabega, ne bodite sramežljivi priznati in se opravičiti.

5. Znati sprejeti pomoč, nasvete in komentarje drugih fantov.

Razmislite o tem s svojimi otroki in pravila vljudnosti. Lahko so nekaj takega:

1. Bodite vljudni. Vljudnost je sposobnost, da se obnašaš tako, da so drugi zadovoljni s tabo.

2. Vedno bodite prijazni: ko se srečate, se pozdravite, zahvalite se za pomoč in skrb, ob odhodu pa se poslovite.

3. Odstopite svoj sedež starejšim in bolnim, poskusite tega ne početi samo za predstavo.

4. Pomagaj padlemu vstati, staremu pomagaj prečkati cesto. Naredi to srčno, iz srca.

5. Nikoli za nič ne zamujaj. Poskrbite za čas drugih ljudi.

6. Naj ljudje ne skrbijo zase. Ko greste od doma, mu povejte, kam ste šli in zakaj se boste vrnili.

7. Ne bodi muhast. Vaša kaprica lahko pokvari razpoloženje drugih.

5. Vprašalnik.

Da bi ugotovili, koliko starši poznajo svoje otroke, njihove prijatelje in njihove interese, je bila izvedena anketa, v kateri so starši morali odgovoriti na naslednja vprašanja:

1. Kaj vaš otrok rad počne v prostem času?

2. Katere igre ima najraje?

3. Katere vrste športne zabave ima najraje?

4. S kom se največkrat igra?

5. Kako se obnaša v otroški skupini?

6. Kakšne obveznosti ima doma?

7. Katere so po vašem mnenju individualne lastnosti, ki jih morate upoštevati pri vstopu v novo ekipo?

8. Kdo v družini neposredno sodeluje pri vzgoji otroka?

9. Kje najpogosteje preživljate prosti čas z otrokom?

10. Ali poznate otrokove prijatelje in njihove starše?

11. Ali vas obiskujejo otrokovi prijatelji?

12. Kaj vas otežuje pri vzgoji otroka?

13. Katere metode starševstva imate najraje?

Zanesljivost teh informacij smo preverili z anketiranjem otrok:

1. Kaj najraje počneš v prostem času?

2. Katere igre imaš najraje?

3. Katere vrste športne zabave imate radi?

4. S kom se največkrat igraš?

5. Kdo te najpogosteje vzgaja?

6. Kje s starši najpogosteje preživljaš prosti čas?

7. Ali tvoji starši poznajo tvoje prijatelje?

8. Njihovi starši?

9. Vas prijatelji pridejo obiskat?

10. Kakšne vzgojne metode misliš, da tvoji starši uporabljajo pri tebi?

6.Analiza anket.

Po analizi rezultatov ankete sem prišla do zaključka, da se večina staršev zanima za življenje svojih otrok, pozna njihove prijatelje, njihove interese in sodeluje pri oblikovanju čuta prijateljstva in kolektivizma. Več staršev je v svojih odgovorih pokazalo, da vzgoji svojih otrok posvečajo premalo pozornosti in to argumentirajo s svojo zaposlenostjo, ki je razlog za težave njihovih otrok. Rezultati analize ankete mi bodo kot učitelju pomagali pravilno usmeriti delo pri vzgoji teh otrok po poti kompenzacije nepazljivosti staršev.

7. Mnenje staršev.

8. Povzemanje.