Opombe za pouk ljudske umetnosti in obrti v pripravljalni šolski skupini dou. Povzetek lekcije na temo "Zhostovo placers" (za otroke starejše predšolske starosti) Vprašanja za otroke

TEMA: “Žostovski pladnji”.
CILJ: Otroke seznaniti z izdelki ljudske umetnosti - žostovskimi pladnji.
NALOGE:
Izobraževalni:
- Utrditi znanje otrok o ribolovu (pladnji Zhostovo).
- Otroke seznaniti s tehniko servietnih aplikacij.
- Naučite se izdelati rožo iz natrganih kosov prtička več barv, izmenjujoče barve.
Razvojni:
- Razvijte sposobnost ustvarjanja preprostih slik, sprejmite idejo, ki jo predlaga odrasla oseba.
- Razviti fine motorične sposobnosti, občutek za ritem, barve, kompozicijo.
- Razviti estetsko dojemanje, radovednost, odločnost, prispevati k nastanku prvih vrednostnih usmeritev, čustveno odzivnost.
Izobraževalni:
- Gojite željo po ogledu izdelkov ljudskih obrtnikov.
- Gojiti skrben odnos do izdelkov lastne in ljudske umetnosti.
- Gojiti zanimanje za študij ljudskih obrti, krepitev njihovega dojemanja skozi folkloro.

UPORABLJENA OPREMA:
- papirnati izdelki za aplikacijo (silhueta pladnja) - format A4, kosi prtičkov različnih barv, izbrani glede na odtenke; listi zelenega papirja;
- lepilo, čopiči, oljne krpe, prtički.
Priprava kosov prtičkov različnih barv.

NAPREDEK DEJAVNOSTI
Vzgojiteljica:
- Fantje, seznanili se bomo z novo vrsto ljudske umetnosti - zhostovskim slikarstvom. Poslušaj pesem:
Črno ozadje sije z lakom,
In na njej so čudovite rože.
Škrlat, rumen, z rdečim makom -
To so preprosto čudeži! Poglejte, kako lepi, svetli in praznični so (pokazuje pladnje in njihove ilustracije).
Otroci gledajo žostovske pladnje. "Valček rož" P.I. Čajkovskega.
- S kakšno poslikavo so okrašeni pladnji? Otroški odgovori (Žostovo)
- Kakšne oblike so pladnji? Odgovori otrok (okrogle, pravokotne, ovalne).
- Kakšne barve je ozadje pladnjev? Odgovori otrok (črna, rdeča, zelena, rumena).
- Kateri so glavni elementi žostovskega slikarstva? Odgovori otrok (rože, listi, plodovi).
- Prav. Glavni motiv slike je cvetlični šopek, v katerem se izmenjujejo velike vrtne in majhne divje rože. Na sliki najdemo tudi sadje in včasih ptice.
Na žostovskem pladnju
In šopek, ki gori v noči,
Toplotna ptica, ki prinaša novice.
Obstaja pladenj s sadjem ...
- Ja, žostovski pladnji so lepi, praznični. Črna, zelena, rumena, rdeča. Neverjetno lepo! (zveni "Valček rož")
- Kakšno razpoloženje ste dobili ob pogledu na te pladnje in poslušanju glasbe?
- Kaj bi rad počel? Odgovori otrok (plešejo, se gibajo, pojejo, rišejo).
- Pridi, ti in jaz se bova malo sprostila in okrasila pladnje s čudovitimi vzorci.

Minute telesne vzgoje:
Rože rastejo na travniku, se raztezajo, roke na straneh
Lepota brez primere.
Rože segajo proti soncu, se raztezajo, dvignejo roke
Raztegnite se tudi z njimi.
Veter včasih piha Otroci mahajo z rokami, da predstavljajo veter
Ampak to ni problem.
Rože se upognejo, upognejo naprej
Cvetni listi padajo.
In potem spet vstanejo, se zravnajo
In še vedno cvetijo.

Usedite se za mize. Pladnje bomo okrasili na nenavaden način. Najprej pa bomo naredili vaje za prste. Cilj: razvijati ročne spretnosti in fine motorične sposobnosti; razviti spretnosti izraznosti in plastičnosti v gibih. (Vzamejo perlico v roke, jo primejo med dlanmi in izvajajo vajo po besedilu.) Perlico vrtim v krogih, jo pobožam naprej in nazaj, nato pa jo malo stisnem Učitelj pokaže in razloži zaporedje dela. Na sredino bomo lepili velike rože iz kosov prtičkov različnih barv, ki ste jih pripravili. Za vsako rožo bomo vzeli koščke določene barve in njenih odtenkov (rdeča, modra, rumena). In potem bomo okrasili šopek z zelenimi listi.
- Previdno nanesite lepilo na želena mesta in nalepite na koščke prtičkov. Prilepite prvo plast, jo ponovno namažite z lepilom in naredite drugo plast, da bodo cvetovi bujni.
Samostojna dejavnost otrok.
- Na čopič vam ni treba nanesti veliko lepila, da bo delo izpadlo lepo.
- Bravo! Ali nisi utrujen? Odgovori otrok.
- Zdaj morate vzeti liste, jih lepo razporediti okoli rož in jih prilepiti. Liste namažemo z lepilom na oljno krpo. S prtički pritisnite liste navzdol in pobrišite odvečno lepilo.
rezultat:
- Vam je bilo všeč okrasitev pladnjev? Odgovori otrok.
- Kako ste jih okrasili? Odgovori otrok (Najprej so iz koščkov serviet lepili rože, nato pa so jih okrasili z zelenimi listi).
- Pladnji so se izkazali za lepe, svetle in praznične. Naredimo razstavo, tako so lepi, občudujmo jih. Zdaj odložite svoje pladnje na drugo mizo in pospravite svoje delovne prostore.
Venci rož, šopki vrtnic –
njihova aroma je nezbledela, to je žostovski pladenj - diši po ruskem čaju!

"Povzetek GCD Umetniška ustvarjalnost (aplikacije, ročno delo) višja skupina Tema: "Rože na pladnju Zhostovo" volumetrična aplikacija Izobraževalna ..."

Povzetek GCD

Umetniška ustvarjalnost (aplikacije, ročno delo)

starejša skupina

Tema: volumetrična aplikacija "Rože na žostovskem pladnju".

Izobraževalno področje: "Likovna ustvarjalnost."

Vrsta: proizvodna dejavnost (ročno delo, aplikacija).

Povezovanje izobraževalnih področij: »Umetniška ustvarjalnost«, »Spoznanje«, »Branje fikcije«, »Socializacija«, »Zdravje«, »Glasba«, »Delo«, »Varnost«.

Naloge:

Izobraževalni:

Spodbujati ekološko kulturo in zanimanje otrok za naravne predmete. Razviti otrokovo sposobnost spiritualiziranja narave.

Izobraževalni:

Zbuditi zanimanje otrok za preučevanje zgodovine Rusije in ruske ljudske umetnosti.

Razviti barvno percepcijo.

Razviti sposobnost samostojnega ustvarjanja vzorca na izbrani obliki (krog, oval itd.).

Kognitivni:

Naučite se tehnik ustvarjanja tridimenzionalne oblike (roža).

Utrdite znane tehnike rezanja iz prepognjenega papirja.

Popravite imena rož (vrt, polje).

Še naprej seznanjajte otroke z ljudskimi obrti Zhostovo.

Delo z besediščem:

Zhostovo, vrt, polje, vzorci, ozadje, venec, šopek:

Pogovor z otroki o rožah, vprašanja otrokom - odgovori otrok.

Pogovor z otroki o žostovski obrti.



Umetniška beseda.

Razprava o oblikovanju prihodnjega cvetličnega aranžmaja z otroki.

Pojasnila, navodila, nasveti.

Pregled operativnih "cvetnih" kartic.

Analiza otroških del.

Stanje igre.

Razvojno okolje:

Barvni papir, prazne rože (pripravljalno delo), ploščati pladnji (ovalni, krog, kodrasti) v črni (modri), škarje, lepilo, ilustracije ali diapozitivi rož, pladnji (interaktivna tabla), kartice po korakih za izdelavo tridimenzionalna roža, prtički, klobuki rože (vrtnica, kamilica).

Pripravljalna dela:

Opazovanja v naravi.

Branje leposlovja.

Spoznavanje žostovske obrti.

Oglejte si diapozitive rož, oglejte si razglednice z rožami, ilustracije "Žostovske obrti", reprodukcije "tihožitja". Produktivne dejavnosti - risanje, aplikacije, modeliranje,

Delovni napredek

1 Uvodni del (pogovor)

Otroci stojijo v polkrogu

Vzgojiteljica:

- Fantje, v katerem letnem času lahko vidite veliko različnih rož? Kaj se zgodi z rožami pozimi? Ali umirajo? Zakaj se spet pojavijo spomladi? (odgovori otrok) - Ali veste, da obstajajo rože, ki rastejo na balkonu, na vrtu, v sobi. Zanje skrbijo, jih zalivajo, ščitijo pred mrazom in hranijo z gnojili.

– Kako se z eno besedo imenujejo rože, ki rastejo na vrtu? (vrt). Poimenujte jih (vrtnica, tulipan, narcis itd.).

- Na polju rastejo rože. Kdo skrbi zanje? (nikogar ne zanima). Kako se imenujejo te rože? (polje). Poimenujte jih (koruznica, regrat, maslenica itd.).

Igra "Kaj je izginilo, kaj se je pojavilo"

Vzgojiteljica:

– Oglejte si slike z rožami (zvonček, šmarnica, snežna kapljica, tulipan), zapomnite si njihov vrstni red. se spomniš Zdaj pa zapri oči. (V tem času vzamem eno sliko iz vrstice in jo spremenim v drugo) - Katera roža je izginila, katera se je pojavila? (Šmarnice ni, pojavila pa se je narcisa).

Otroci naključno sedijo na preprogi

Vzgojiteljica:

– Poslušaj uganko o roži.

Rumeni sončni žarki niso vroči. Rumeni sončni žarki so beli. (kamilice).

Branje otrok v vlogah (učiteljica pravljičarka)

– Predstavljajte si pogovor med rožami na jasi. »Rose je rekla skromni Daisy:

- Poglej, kako ljubka in dobra sem!

Ne kot ti v svoji navadni srajci.

Tako naivna si, "rumena" duša.

Naj bo,« ji je v odgovor prikimala Kamilica,

Ne bi smela biti kraljica.

A tudi v beli, preprosti srajci,

Ljudem bom prinesel veselje."

Vzgojiteljica:

- Fantje, kaj pravi kamilica, kakšno veselje prinaša ljudem?

Igra "Eden - veliko" (s slikami)

Na primer, tulipan - tulipani.

Fizična vadba "Rože"

Igrajmo igro "Rože", ste pripravljeni?

En, dva, tri, rožice so zrasle!

dosegel sonce

Bilo jim je lepo in toplo!

Veter je priletel

Stebla sem otresla.

Zavihtel v levo

Nizko upognjen.

Upognjen v desno

Nizko upognjen.

Breeze, odleti!

Ne lomite rož!

Naj cvetijo, rastejo,

Vsem nam prinašajo veselje.

2 glavni del

Vzgojiteljica:

Prikaz zhostovskih pladnjev ali diapozitivov.

– Veliko smo govorili o rožah, ampak zakaj potrebujemo rože, kakšna je njihova korist? (za zdravilo, dajte hrano žuželkam, okrasite naša življenja).

Rože so lepe, vendar ne trajajo dolgo. Poljske in vrtne rože cvetijo predvsem poleti. Da bi rože nenehno razveseljevale ljudi, so obrtniki iz Zhostova začeli ustvarjati svoje pladnje, okrašene s čudovito lepimi rožami.

Vzgojiteljica:

- Fantje, čemu so pladnji? (za okrasitev notranjosti se na njej postrežejo dobrote).

- Fantje, spomnimo se, kje so narejeni tako lepi pladnji? (v vasi Zhostovo, Moskovska regija, v tovarni dekorativnih slik).

– Kakšno obliko imajo žostovski pladnji? (lahko so okrogle, ovalne, pravokotne, kvadratne).

– Kaj mislite, iz katerega materiala so narejeni? (iz železa so železo, kovina).

- Prav! Pladnji so narejeni iz železa, žigosani in prekriti s črnim lakom, lahko pa so tudi rdeči, zeleni, rumeni, modri Poglejte in povejte, kako so pladnji okrašeni?

Odgovori otrok:

Okrašeni so s cvetjem. Pladnji so okrašeni s šopki rož. Na pladnjih je naslikanih veliko lepih in različnih rožic, pladnje krasijo raznobarvni šopki.

Otrok:

Prihaja jesen in zima,

Šopek rož ne zbledi,

In občudujte njihovo lepoto

Ljudje se ne bodo naveličali.

Otrok:

Rože Rusije zbrane

Spleten v lep venček

In ne bojijo se jeseni.

Kamilica skriva svoje rumeno oko

Pod belimi trepalnicami.

In listi so zviti pod njo

Zelene pletenice.

Vzgojiteljica:

– Narava daje ljudem veliko lepih rož. Predlagam, da naredite voluminozne rože z lastnimi rokami in sestavite kompozicijo na pladnju "Zhostovo".

– Pozorno si oglejte diagram za ustvarjanje tridimenzionalne rože.

– Kaj potrebujemo za delo? (obliki rož, škarje, lepilo).

– Kaj je treba storiti najprej? (naredite reze na obdelovancu brez rezanja na sredino).

Potem? (cvetne liste upognite navznoter, nato jih razprite).

Nato v notranjost prilepite "oko" (krog želene velikosti).

Iz manjšega kosa lahko ustvarite voluminozno sredico za vrtnico.

Delo za mizami.

Sedite pravilno, noge ravne, hrbet raven. Spominjam vas na pravila za delo s škarjami,

Povzetek, razstava del.

Vzgojiteljica:

Rezultat so bili čudoviti pladnji "Žostovo", s čudovitimi svetlimi cvetovi. Umetniki si izmislijo lepa imena za svoje pladnje: "Jesenske rože", "Vrtnice" itd. Izmislite si tudi imena za svoje pladnje.

V prostem času telovadite:

"Pokliči me prijazno"

cvet - tulipan -

nagelj – vrtnica –

koruznica - nepozabnica -

"Eden je mnogo"

lila – lila vrtnica – vrtnice

vodna lilija - lilija -

regrat - zvonček -

nagelj - šmarnica -

narcisa - tulipan -

"Zhostovo placers"

za otroke starejše predšolske starosti

Sobkovič Ljubov Anatolevna,

učiteljica

MBDOU "Novoagansky DSKV "Gozdna pravljica"

Cilj: seznanitev z žostovskim slikarstvom.

Naloge:

    Dati idejo o obrti, barvi, zgodovini nastanka zhostovskega slikarstva, glavnih elementih slikarstva.

    Utrditi sposobnost ustvarjanja kompozicije na krogu, ovalu, pravokotniku, zapolnjevanju sredine in oblikovanju robov.

    Utrjujte tehnike risanja s plastelinom.

    Razviti domišljijo, pozornost, spomin, domišljijo.

    Gojite zanimanjena ljudske obrti.

Oprema in material: podobe žostovskih pladnjev, zvočni posnetki, predstavitev “žostovska slika”, izrezane slike, krogi Lull; priprava rož in pladnja za ustvarjanje kompozicije, plastelina, črnega kartona, kupov, prtičkov.

Delo z besediščem: sestava, »prime«, »shadow«, »laying«, »highlight«, »risba«, »binding«.

Pripravljalna dela: spoznavanje ljudskih obrti, branje del o ljudski obrti, učenje pesmi na to temo na pamet.

Glasbena serija: P. I. Čajkovski "Valček rož", ruska ljudska melodija "Sudaruška" v priredbi Y. Slonova, "Oj škatla je polna, škatla je polna" (besedilo N. Nekrasova).

Umetniška serija: pesmi o Žostovu.

Napredek dejavnosti

Otroci se pridružijo skupini na glasbo P. I. Čajkovskega "Valček rož"

Vzgojiteljica: Fantje, pohitite in poglejte to lepoto.

Večbarvni pladnji stojijo v vrsti,

Otroci so navdušeni nad svetlimi risbami.

Kdo ve, kako se imenuje ta čudež?(odgovori otrok) To so žostovski pladnji.

Otroci berejo poezijo:

G. Stepanova "Žostovo - cvetoča dežela"

A. Zagryadsky "Žostovski pladnji"

"Darilo iz Zhostova"

Pojdimo v kraj z imenom Zhostovo in poglejmo, kje se je vse začelo.

Pogovor o žostovskem slikarstvu

V starih časih so v vasi Zhostovo, ki se nahaja nedaleč od Moskve, izdelovali nenavadne pladnje (Diapozitiv 2 )

Kaj mislite, kakšno ime so dobili ti pladnji?(odgovori otrok)

Da, fantje, njihovo ime izhaja iz imena vasi, "pladenj Zhostovo"( Diapozitiv 3 )

Zhostovski mojstri so proslavili svojo vas po vsej Rusiji. Nihče ni znal risati rož na železne pladnje bolje od njih. Kako se po vašem mnenju žostovsko slikarstvo razlikuje od drugih ljudskih obrti?(Odgovori otrok) ( Diapozitiv 4 )

Tako je, od drugih se razlikujejo po tem, da so svetle, velike rože, ki se nahajajo na črnem, lakiranem ozadju. Opazite, kako različne so oblike (Diapozitiv 5 ). Oblike in velikosti pladnjev so različne: pravokotne in okrogle, velike in majhne. Kako naredijo tak čudež? Sprva so prišli na idejo, da bi pladnje izdelali iz papirja, vendar ti niso bili trpežni, zato so se mojstri odločili, da jih ustvarijo iz železa. To je bil zelo težak proces, saj je bilo vse narejeno ročno. Dandanes so pladnje začeli izdelovati na nov način (Diapozitiv 6 ). Kovina se stiska, uporabljajo pa se tudi nove barve. Podnožje pladnjev je črno in lakirano. Ko se barva posuši, začnite nanašati dizajn. Rokodelci nanesejo dizajn brez šablon, tako da niti dva pladnja nista enaka.

Fantje, kaj je običajno upodobljeno na pladnjih?( Diapozitiv 7 ) (Šopki, rože)

Šopki so sestavljeni iz različnih rož - marjetice, vrtnice, zvončki, koruznice, makovi. Kje so šopki na pladnju?(V sredini)

Kakšne barve uporabljajo mojstri?(Odgovori otrok)

Poglej me, jaz sem pladenj iz Zhostova,

V sredini je veliko vrtnic, svetlih kot pločevina.

V bližini sta mak in koruza, ob straneh kamilica,

To je lepota, ki jo bom podaril Nataši.

Naj gleda pladenj in si predstavlja poletje,

Nekje po stezici vije vonj po koruznicah.

Poskusimo ustvariti tak čudež. In čarobne škatle nam bodo pomagale.

Otroci izberejo škatlo, ki jim je všeč, in hkrati izpolnjujejo naloge:

    "Naredi kompozicijo." Otroci okrasijo prazne papirnate pladnje z izrezanimi rožami.


    "Izreži slike" . Otroci sestavijo pladenj iz izrezanih slik (na voljo je več možnosti).

Trdo ste delali, lahko se malo odpočijete.

Lekcija telesne vzgoje "Rože"

Kako so zhostovski obrtniki ustvarili pladnje? Povedal vam bom to skrivnost. Pravzaprav je žostovsko slikarstvo večplastno. Kaj to pomeni?(predpostavke otrok). Barve se nanašajo druga na drugo v strogem zaporedju. Za to Zhostovski mojstri uporabljajo posebne tehnike.( Diapozitiv 8 ).

Najprej si umetnik zamisli, kakšno rožo bo naslikal. Z razredčeno barvo nanese svojo podobo na pladenj in jo prebarva. Ta tehnika se imenuje "slikanje".

Nato mojster nanese sence s prosojnimi barvami. Ta tehnika se imenuje "senčenje". Sledi zelo pomemben trenutek, ko mojster nariše podrobnosti rož. Postanejo obsežni. Ta tehnika se imenuje "barvno oblazinjenje".

Če želite sliki dodati barvo, uporabite tehniko "flare". Barva je dodana z belo barvo. Šopek postane svetlejši, kot da nanj sije sonce.

Na naslednji stopnji so na cvetovih narisane žile, semena in robovi cvetnih listov. Za to mojster uporablja tanko krtačo. Ta tehnika se imenuje "risba".

In da bi vse rože povezal v en šopek, jih mojster tako rekoč poveže med seboj s pomočjo stebel, trav in vitic. Ta tehnika se imenuje "vezava".

Vabim vas, da postanete mojstri in ustvarite svoj pladenj. Toda najprej me zanima, ali se spomnite korakov dela. In naši čarobni krogi mi bodo pri tem pomagali.

"V redu" (z uporabo Lullovih krogov)

Otroci vrtijo kroge in poustvarjajo zaporedje ustvarjanja risbe Zhostovo: senčenje, senčenje, polaganje z barvo, poudarjanje, risanje, vezava .

Pladnje bomo izdelali iz plastelina.A najprej pripravimo prste.

Ustvarjanje kompozicije s tehniko plastelinografije

(glasbena priredba: r.n.m. “Sudarushka”, priredba Yu. Slonov)

Na kartonskih obdelovancih so s svinčnikom komaj opazna mesta, kjer bodo rože.

    Naredimo majhne kroglice iz plastelina: vijolične, rdeče in bele.

    Položite vijolično kroglo, "stopite" nanjo s prstom in jo povlecite na sredino

Diapozitiv 9

    Da bo cvet voluminozen, položite drugo vrsto rdečih kroglic in jih prav tako potegnite proti sredini.

Diapozitiv 10

    Enako naredimo z belimi kroglicami.

    Iz rumenega plastelina naredimo sredico rože.

Diapozitiv 11

    Iz zelenega plastelina naredimo liste, vitice, stebla.

Diapozitiv 12

    Okrasimo rob pladnja (po želji)

Naši pladnji so pripravljeni in predlagam, da greste na sejem. Vi boste prodajalci (trgovci), jaz pa bom kupec.

"Na sejmu"

Predvaja se pesem N. Nekrasova "Oj škatla je polna, škatla je polna".

Učitelj se približuje otrokom po vrsti. Otroci pohvalijo svoje delo.

Vsa dela so dobra, razveselila so me iz srca. Takšnih stvari ni sram dati. Dajmo jih našim materam.

Aplikacija

Umetniška serija

Zhostovo - cvetoča dežela

G. Stepanova

Cvetoča dežela, domači prostori -

Pomladni travnik, senčni gozdovi... .

Imajo Zhostovo elegantne vzorce,

Fedoskina epska lepota!

In jaz sem kalček iz starodavne korenine,

Jaz sem meso in kri dežele Mytishchi.

Ni zaman, da je naša zemlja, prvinska, pomladno hranjena,

Imenovali so ga biser Rusije!

***

Žostovski pladnji

Že dlje časa krožijo Žostovo pladnji govorice,
Zlata kupava leži na platnu.
Modre vijolice živijo v pladnjih
In drzne lastovke letajo sem in tja.

****

Darilo iz Zhostova

Tukaj je črn eleganten pladenj Zhostovo
S šopkom lilij, potonik in vrtnic.
V njem se iskri poletno sonce,
Lesketa se z zlato obrobo okoli roba.

Lekcija telesne vzgoje "Rože"

Na travniku rastejo rože
Lepota brez primere.

Rože segajo k soncu.
Raztegnite se tudi z njimi.

Včasih piha veter
Ampak to ni problem.

Rože se upognejo
Cvetni listi padajo.

In potem spet vstanejo
In še vedno cvetijo

Raztezanje - roke ob straneh.

Raztezanje - roke gor.

Otroci mahajo z rokami, da posnemajo veter.

Nagibi.

Prstna gimnastika "Cvet"

Zgodaj zjutraj je zaprto

Toda bliža se poldne

Odpre cvetne liste

Vidim njihovo lepoto.

Zvečer spet cvet

Zapre metlico

In zdaj bo spal

Do jutra kot ptička.

Roke so tesno sklenjene.

Roke so povezane v zapestju, prsti pa se gladko razhajajo v različne smeri in spominjajo na odprto rožo.

Prsti so sklenjeni, tvorijo zaprto

cvet.

Roke se vrnejo v prvotni položaj.

Roke položite pod lice in simulirajte spanje.

Mojstrski tečaj plastelinografije za predšolske otroke "Žostovo"


Cilj:
Ustvarjanje "pladnja za žostovo" iz plastelina

Materiali:


Plastelin, črn karton

Naloge:
Uvod v žostovske pladnje
Gojenje ljubezni do ljudske umetnosti
Razvoj fantazije
Izboljšanje praktičnih veščin mešanja barv v plastelinu
Učenje dela s plastelinom na letalu.

Predhodno delo z otroki:
Spoznavanje žostovskega slikarstva, ogled pladnjev.
(foto, video predstavitev)





Pripravljalno delo učitelja
Priprava kartona:
Če želite list kartona spremeniti v osnovo za pladenj Zhostovo, morate izbrati njegovo obliko in na podlagi tega enega od načinov za izrezovanje simetrične silhuete. Krog je enostavno izrezati, druge oblike pa malo težje.

1 način
List A3 prepognite štirikrat, s škarjami izrežite robove bodočega pladnja
Odprite list in ga potegnite po robu na zadnji strani kartona. Karton je mogoče lepiti s trakom. To mu bo dalo sijaj in moč. Poleg tega je mogoče napačno razporejene elemente lažje popraviti. V tem primeru karton najprej zlepite s trakom, nato pa izrežite obliko pladnja.



Na formatu A 3 dobite dve šabloni A 4


Metoda 2
Kartonu odrežemo vogal, ga prerisamo na preostale tri vogale in list odrežemo po obliki.

3 način
Uporabljamo vnaprej izrezane surovce iz whatman papirja. Na eni praznini lahko ponudite dve možnosti za rob pladnja.


Priprava plastelina:
Pri barvnem delu umetniki mešajo barve. Da bi ustvarili slikovit učinek v plastelinu, ga bomo zmešali skupaj.
Za rože združite bičke iz več cvetov in jih zvijte ali spletite v kitko. Lahko je dve ali tri barve (rumena in bela, oranžna, rumena in bela, rdeča, oranžna in bela ter druge možnosti). Rože v hladnih odtenkih lahko ustvarite z mešanjem modre, modre in vijolične.


Za listje se zelena meša z majhnimi brizgami drugih odtenkov (z belim, modrim ali rumenim plastelinom). Nekaj ​​zelenega plastelina lahko iztisnete s stiskalnico za česen ali medicinsko brizgo (to je za majhne dele). Lahko tudi iztisnete rumeni plastelin.



Zaporedje dela
Pri barvanju se robovi pladnja barvajo nazadnje. Nasprotno, začeli bomo z njimi. Rastlinski motiv (trava, klaski, drobni cvetovi) bomo poenostavili na pike in kodre.

Postavite pike in kodre



Na pladenj diagonalno v polkrogu razporedimo tri sredice rumenih rožic. To ni kanonični polvenec ali šopek. Raje - poenostavljena različica obeh - vejica.

Okoli centrov postavite kroglice mešanih barv. To so bodoči cvetni listi. Njihova velikost je določena poljubno. Obdelavo za cvetne liste najprej razvaljamo po dolžini, nato pa narežemo na majhne koščke. Vsak od njih se zvije v kroglico. Približna velikost je grah.

Naslednja točka je ustvarjanje cvetnih listov. Njihova oblika je lahko različna - kratka ali dolga, široka ali ozka. Vse je odvisno od pritiska prstov in dolžine "potega".




Steblo rože je sestavljeno iz več drobcev. Slednji se zvije v graciozen kodr.


Listi so "narisani" na enak način. V bližini stebla je postavljena kroglica zelenega plastelina, pomešanega z rumeno ali belo. Rahlo pritisne s prstom in se raztegne v stran. Velikost "praznin" za liste je približno velikost fižola. Če majhne cvetne liste lahko izvlečete s kazalcem, lahko velike liste izvlečete s palcem. (Močnejši je)

Sestavo dopolnjujejo kodri in kapljice.

Otroška dela
(pripravljalna skupina)







CITATI IZ INTERNETA
Kratek izlet v zgodovino.

Zgodovina lakiranja:
1
Po zgodovinskih in arheoloških podatkih so Kitajci prvi obvladali umetnost slikanja z lakom. Pred nekaj tisoč leti, v dobi Shan Yin, so prebivalci Kitajske z lakiranimi motivi krasili gospodinjske pripomočke in vsakdanje predmete, orožje in obredne posode.
Po Kitajski je umetnost slikanja z lakom osvojila države Indokine, Perzije in Indije, Japonske in Koreje. V vsaki regiji se je tehnika slikanja z lakom razvila neodvisno, ki temelji na tradiciji ljudske obrti, pa tudi na izposoji izkušenj mojstrov iz drugih držav.
Kako je slikarstvo z lakom prišlo v Rusijo?
Evropski trgovci v 16. in 17. stoletju, ki so trgovali z državami jugovzhodne Azije, so v domovino prinesli čudovite primerke poslikanih lakiranih izdelkov. Navdihnjeni z lepoto in izvirnostjo orientalskih predmetov različnih oblik in namenov, okrašenih z lakiranimi podobami, obrtniki iz mnogih evropskih držav začnejo izdelovati in okrasiti različne stvari v "kitajskem" slogu.
Resen razvoj proizvodnje predmetov, okrašenih z lakom, v evropskih državah, kot so Nizozemska, Anglija, Nemčija in Francija, se je zgodil šele v 18. stoletju.
Uralski industrialec Nikita Akinfievič Demidov je veliko potoval po Evropi, kjer se je začel zanimati za idejo lakiranja. Leta 1778 se je na Uralu v Nižnem Tagilu začela pojavljati obrt slikanja uralskih cvetov na kovino. Demidovski podložnik Andrej Stepanovič Khudoyarov je izumil posebej prozoren in nenavadno obstojen "kristalni" lak na osnovi kopalne smole z dodatkom lanenega olja in terpentina. Po kakovosti je bil boljši od angleščine in francoščine in se približal kitajščini.
Kovinske skrinje in pladnji, vrči in vedra, narejeni na Uralu in okrašeni z lakiranimi poslikavami, pa tudi drugi vsakdanji predmeti so bili naprodaj ne le na lokalnih sejmih Irbit in Krestovskaya, ampak tudi na vseruskem sejmu Makaryevskaya v Nižnem Novgorodu.
Poslikava žostovskih pladnjev Morda so bili izdelki uralskih obrtnikov, ki jih vidimo tukaj, navdihnili brate Višnjakove, da so svoje kovinske pladnje pobarvali z lakom. Družinsko podjetje Vishnyakov se je od leta 1825 razvijalo predvsem kot lakiranje različnih izdelkov iz papirja - njuhalk, cigaretnic, albumov, krekerjev in škatel.
2
V Rusiji so se poslikani kovinski pladnji pojavili kot modni notranji predmeti v 18. stoletju. Eden od razlogov za pojav železnih pladnjev, okrašenih s cvetličnimi poslikavami v ruskem življenju, je bilo širjenje tradicije pitja čaja, ki se je sčasoma uveljavila kot ruski narodni običaj.
Zgodovina zhostovske in zhostovske obrti sega v začetek 19. stoletja, ko so v številnih podmoskovskih vaseh in vaseh nekdanje Trojiške volosti Zhostovo, Ostashkovo in drugih odprle delavnice za izdelavo poslikanih lakiranih predmetov iz papirja. je nastal mâché.
V umetnosti zhostovskih mojstrov je realističen občutek žive oblike cvetov in sadežev združen z dekorativno splošnostjo, podobno ruskemu ljudskemu slikanju s čopičem na skrinjah, brezovem lubju, kolovratih itd. Glavni motiv slike je cvetlični šopek enostavne kompozicije, v kateri se izmenjujejo veliki vrtni in mali poljski cvetovi. Slikanje je običajno narejeno na črni podlagi (včasih na rdeči, modri, zeleni, srebrni).
Po namenu so pladnji razdeljeni v dve skupini: za gospodinjske namene (za samovarje, za serviranje hrane) in kot okras. Oblike pladnjev so okrogle, osmerokotne, kombinirane, pravokotne, ovalne...

Natalija Dipel

Kreativni projekt

Zadeva: Zhostovo pladenj

udeleženci: starši pripravljalne "A" skupine, otroci pripravljalne "A" skupine, učiteljica: Prostoserdova Irina Vladimirovna

ideja: metodologinja Dippel Natalija Antonovna

Cilj: uporaba kreativnosti pri modeliranju, kot netradicionalni pristopi v sodelovanju in soustvarjanju s starši

Programske naloge:

1. Nadaljujte z učenjem otrok o oblikah interakcije v dejavnostih ustvarjalnega modeliranja, kot je sposobnost sodelovanja in porazdelitve faz pri izdelavi žostovskega pladnja

2. Otroke naučite izdelovati vzorce različnih smeri, odvisno od izbranega imena (šopek, venec, polvenec, razprt šopek itd.)

3. Naučite otroke oblikovalskih veščin pri oblikovanju vzorca, pri čemer upoštevajte barvo, velikost, ozadje, dodatne podrobnosti in razporeditev predmetov.

4. Pri otrocih razvijajte sposobnost sodelovanja v mikroskupini in kolektivne interakcije pri celotnem delu oblikovanja in dekoracije

5. Razvijati sposobnosti otrok v umetnosti oblikovanja.

Predhodna priprava: pripravite podrobnosti listov, cvetov, jih pobarvajte, razvaljajte flagele iz plastelina, najprej predstavite žostovske pladnje, kako so narejeni, okrašeni, predstavite elemente oblikovanja žostovskih pladnjev, imena, dajte ideje o vrstah dekoracije pladnjev, predstavite - diapozitivi na temo "Zhostovo pladnji" ", risanje žostovskih pladnjev.

Predstavljamo žostovske pladnje

pozorno poslušajte nalogo


povemo vam, kakšne vrste kompozicij so na žostovskih pladnjih


matere izberejo ime sestave Zhostovo pladnja. (obliki cvetja in listov, ki so jih izdelali otroci in jih vnaprej naslikali, surovci so razloženi na deskah ob upoštevanju načela: vrsta rože, na primer samo makovi ali samo pozabki, vrtnice, narcise, dalije - otroci so te rože nabrali iz posameznih cvetnih listov, prav tako so vnaprej oblikovali liste in kodre, da so sestavi vzorca dodali zelenje)


izbira je bila narejena v korist kompozicije "Šopek v namazu"

in tukaj je izbira padla na skladbo "Polovični venec"


matere so vzele vzorčne kroge, na katerih bodo sestavile sestavo bodočega žostovskega pladnja


mikroskupine otrok delajo, da ustvarijo obrobo za žostovski pladenj (uporabljajo se velike gramofonske plošče in modri krogi


Robniki so pri vseh drugačni


Mame se trudijo!


otroci ne zaostajajo v svoji vnemi in trudu


v kolektivnih dejavnostih se kaže načelo sodelovanja


pri delu je pomembno tudi načelo skupnosti


tako mame, babice kot otroci so navdušeni nad ustvarjalnostjo


Sestava je že določena, čakajo pa še načrtovalske zasnove;


ustvarjanje teme "Šopek".


izpade lepo!


meja končana


zdaj bodo skupne aktivnosti


mamin dizajn za otroke prenesite na svoj obdelovanec, tukaj vam bo prav prišel princip soustvarjanja


in tu je jasno razvidno načelo učenja s strastjo ali kot pravijo v metodiki »Ustvarjalnost kot metoda poučevanja«


mimogrede babičina pomoč


izpade ODLIČNO! (razprt šopek)


Pravo veselje je delati z mamo!


Takšna interakcija pomeni doseči dvojni uspeh "Jaz in mama!"


kompozicija "Šopek"


kako super je delati skupaj!


v delu bo določen poseben slovar! (to je zelo potrebno, vadba določene skupine besed)


Obstaja nekaj za primerjavo - pravi žostovski pladenj in zbirka "Ustvarjalnost mojstrov"


To se je zgodilo!


predstavitev sodelovanja z mamicami!


Skupaj z mamo se pogovarjamo o delu!


govoriti z mamo pred otroki je preprosto in super!


Mama bo svetovala in podpirala!


In ta kompozicija je "Venec"


Dela so se izkazala za drugačna, a to so čudeži ustvarjanja skupnega sodelovanja pri projektu za otroke in odrasle "Žostovo pladenj"


Naredimo razstavo!


lepota žostovskih pladnjev!




UŽIVAJTE OB SKUPNEM USTVARJANJU OTROCI IN STARŠI!

Kmalu bodo morali otroci pripravljalne skupine in njihovi starši govoriti na roditeljski konferenci na temo "Skupni projekt otrok in odraslih "Žostovo pladenj"," vendar je to druga dejavnost in delo!