Opombe v drugi mlajši skupini na temo "Pozdravljena Zimushka-Zima" načrt učne ure (mlajša skupina) na to temo. Povzetek lekcije na temo "zima-zima" v drugi mladinski skupini Zimushka zima 2 junior skupina

OBČINSKA DRŽAVNA PREDŠOLSKA VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNA USTANOVA VRTEC ŠT. 83 ROSSOSH

PROJEKT v drugi mladinski skupini

Na temo: "Zima-zima!"

Učitelji: Sycheva S.I.

Pryadieva T.V.

Ustreznost : po pozni, sivi, deževni jeseni je zapadel bleščeče bel sneg, ki je pri otrocih povzročil veliko čustev, veselja in navdušenja! Prišla je zima - čas mraza in mraza, zabavnih aktivnosti in neverjetnih, celo čarobnih počitnic. Opazovanje sprememb v naravi, poskusi, zimske zabave otroku v predšolski dobi omogočajo čustveno in čutno raziskovanje sveta, prispevajo k razvoju zaznavanja, domišljije, ustvarjalnosti in vzpostavljanju elementarnih vzrokov in posledic. odnosov.

Projekt "Winter-Winter" ponuja odlične možnosti za ustvarjalnost, razvija aktivnost, neodvisnost in sposobnost timskega dela.

Vrsta projekta – izobraževalno in raziskovalno.

Starost otrok – 3-4 leta.

Projekt kratkoročno – teden

Cilj projekta : ustvariti pogoje za širjenje otrokovih predstav o zimi kot zabavnem in lepem letnem času.

Priprava na izvedbo projekta.

1. Izberite metodološko literaturo na temo.

2. Izberite leposlovje za branje otrok.

3. Izberite didaktično gradivo, vizualne pripomočke (albumi za ogled, slike, družabne igre)

4. Skupaj s starši izdelajte ekološke ptičje krmilnice

Načela izvedbe projekta:

Ustvarjanje razvojnega okolja: izberite materiale, igrače, atribute za igre in gledališke dejavnosti, didaktične igre, ilustrirano gradivo, leposlovje na temo "Zima-zima";

Izbira materiala za proizvodne dejavnosti.

Teme projekta:

otroci;

Vzgojitelji;

Starši

Didaktične igre na temo "Zima, zimska zabava."

"Sestavi snežaka."

Cilji:

    Razvoj vizualne pozornosti in prostorskih konceptov.

    Izboljšanje fraznega govora.

Vsak otrok ima 3 kroge različnih velikosti (velikega, srednjega in majhnega). Otroci po modelu ali zamisli iz njih sestavijo snežaka. Povedo vam, katere podrobnosti manjkajo in jih opišejo.

"Nasprotno".

Cilji:

    Razvoj slušne pozornosti, logične pozornosti.

    Aktivacija slovarja - utrjevanje protipomenk v govoru.

Učitelj izgovori logično napačno frazo, otroci jo ovržejo. Na primer, sneg je črn (ne, bel), snežak je vroč (ne, hladen), drevesa z listi (ne, gola), sonce je toplo (ne, sije), ptice pojejo (ne, zebe jih), po gozdu se sprehaja medved (ne, spi v brlogu).

"Kaj se zgodi pozimi."

Cilji:

    Razvoj ideje o zimskih znakih.

    Izboljšanje koherentnega govora.

Igra poteka z namizno igro "Letni časi". Otroci povežejo veliko karto, ki prikazuje zimo, z malimi kartami z znaki tega letnega časa.

"Snežinke"

Cilji:

    Razvoj močnega usmerjenega izdiha.

    Utrjevanje predlogov v govoruVklopljeno.

Vsak otrok ima papirnato ali plastično snežinko. Otroke prosimo, naj pihajo na snežinko, tako da zadene določen predmet na sliki ploskve, pihajo in povedo, kje se je snežinka usedla počivat.

"Kaj se skriva za snežnim zametom"

Cilji:

    Razvoj vizualne pozornosti.

    Aktivacija slovarja na temo.

Snežni zamet je izrezan iz kartona. Učitelj za njim skrije silhueto podobo predmeta (sani, snežinka, sonce, drevo, kapa, palčnik, šal, smuči, drsalke), otrokom pokaže del predmeta izza snežne zamete, ugibajo, za kakšen predmet gre je.

"Ko se zgodi."

Cilji:

    Naučite otroke poimenovati letne čase glede na njihove značilnosti.

Material: slike z letnimi časi, uganke o letnih časih.

Učiteljica otrokom postavlja uganke o letnih časih, otroci jih ugibajo, na slikah poiščejo ustrezne letne čase in jih nalepijo na stojalo.

Sneg na poljih

Led na rekah

Snežni metež hodi,

Kdaj se to zgodi? (zima)

Sneg se je stopil, voda buči,

Zemlja je že polna rožic.

Mlada trava raste,

Vse, kar je mrtvo, oživi

Kdaj se to zgodi? (Spomladi).

Sonce sije, lipa cveti,

Češnje zorijo

Kdaj se to zgodi? (poleti)

Gola polja, tla postajajo mokra,

Ali dežuje, kdaj se to zgodi? (jesen)

"Ugani po opisu."

Cilji:

    Naučite otroke poimenovati letne čase glede na njihove znake.

    Razviti razmišljanje, spomin, pozornost.

Material: slike z letnimi časi.

Učitelj opiše letne čase, otroci pa jih ugibajo.

Vzgojitelj: V tem letnem času se otroci radi sankajo, gradijo snežaka in igrajo snežne kepe.

Otroci odgovarjajo ali vzamejo kartonček s sliko zime.

"Izberi besedo."

udarec ... (mraz)

Hrustljavo... (sneg)

Besni ... (snežni metež)

Zamrznjene ... (reke)

Škripa ... (sneg)

Snežni metež ... (snežni metež)

Pada ... (sneg)

    "Povej besedo"

1.Tiho, tiho, kot sneg 2.Puhi še z neba drsijo

Pade na tla... (sneg) srebrn....(snežinke)

3. V vas, v gozd 4. Tukaj je zabava za fante

Vse gre dol ... (snežna kepa) Vedno več ... (sneženje)

5. Vsi tečejo na tekmo 6. Kot v beli puhovki

Vsi se želijo igrati….. (snežene kepe) Oblečeni…. (snežak)

7. V bližini je snežna figura 8. Poglejte sneg

To je dekle ... (snežna deklica) Z rdečimi prsmi ..... (bullfinches)

9.Kot v pravljici, kot v sanjah

Okrasil vso zemljo ... (sneg)

Aplikacija

POGOVOR na temo »Zakaj prihaja zima k nam?

Cilji: utrditi znanje otrok o sezonskih spremembah v naravi, povezanih z zimskim obdobjem. Razviti pozornost in spomin.

Gojite ljubezen do narave, sposobnost videti lepoto sveta okoli nas.

    Branje odlomka iz pesmi S.V. Konovalenko "Letni časi".

Prišla je tako zasnežena

Pokrit z belimi oblačili

Gozdovi, polja, hiše in ulice

Je pridna umetnica

Vse bo pobarvano v snežno kraljestvo,

Obesil bo čipke pred zmrzaljo -

Tako pravljično lepa!

O katerem letnem času govorimo?

Fantje, danes sem šel zelo zgodaj v vrtec. Na brezi, ki raste blizu naše skupine, sem videl to čudno ovojnico. Na njem je napisan naslov "Vrtec "Ryabinka", otroci skupine "Swallow". Brez tebe ga nisem odprl in prebral pisma. Bi radi, da jo preberemo skupaj?

»Pozdravljeni, draga dekleta in fant!

Lesovichok vam piše. Srečala sva se v jesenskem gozdu. Zdaj je zima prišla v gozd. V njem se je marsikaj spremenilo. Čakam, da me obiščeš, da mi pokažeš marsikaj zanimivega in čudovitega, kar je v mojem gozdu.”

Vzgojiteljica. No, bomo sprejeli povabilo Lesovichoka? Spomnimo se, kaj se je v naravi spremenilo s prihodom zime?

Zakaj pride zima?

Zakaj pozimi sneži? (odgovori otrok)

Pozimi, ko je hladno, kapljice vode v oblakih zmrznejo in se spremenijo v snežinke. Zato v toplih poletjih dežuje in sneži v mrzlih zimah.

Znaki zime:

Dnevi so kratki, mrači se zgodaj;

Zunaj je hladno, sneži, mraz je, veter je;

Rast rastlin se ustavi, drevesa stojijo gola, brez listov;

Nekatere živali puščajo gosto dlako, da se grejejo, medtem ko druge živali spijo vso zimo.

In zdaj gremo obiskati Lesovich. Kako se bomo oblekli? Zakaj je potrebno vzeti palčnike?

In zdaj se bomo igrali z vami. Vidite, na desko so pritrjene različne rokavice. Na mizi so tudi palčniki. Malo so se pomešali. Vsakega od vas vabim, da stopite do table in izberete rokavico, ki vam je všeč. Nato boste na mizi našli par za izbrano rokavico.

Otroci na mizi najdejo pare palčnikov, ki so pritrjeni na tablo. (Račnikov je več, odvisno od števila otrok).

Otroci so razdeljeni v 4 ekipe.

Vzgojiteljica. In zdaj bodo tisti otroci, ki imajo palčnike z modrim vzorcem, prišli do mize, na kateri je moder krog. Vaša ekipa se bo imenovala modra in delali boste za to mizo. Miza z rdečim krogom je namenjena otrokom, ki imajo palčnike z rdečim vzorcem. Vi ste rdeča ekipa. Rumene in zelene ekipe so sestavljene na enak način.

1. naloga Lesovichka.

Ugani uganke.

    Vstopil je, ne da bi ga kdo videl.

Rekel je, da nihče ni slišal.

Zapihal je skozi okna in izginil.

In na oknih je zrasel gozd. (zamrzovanje)

    Kateri umetnik je to postavil na steklo?

In listje, trava in goščave vrtnic? (zamrzovanje)

    Beli Tihon je bil potisnjen z neba,

Kjer teče in polaga preprogo (Sneg)

Lesovichkina naloga 2

Prosti čas v drugi mladinski skupini "Zimushka-zima!"

Povzetek prostega časa "Zima-zima!" »

za otroke druge mlajše skupine.

Cilji: zabavati otroke, jim pomagati ustvariti dobro, veselo razpoloženje; razvijati sposobnost igranja v ekipi.

Naloge:

1. Utrjujemo znanje o zimskem času, igrah in zabavi.

2. Razviti motorične lastnosti in spretnosti pri otrocih. Razviti sposobnost usklajevanja gibov.

3. Razvijajte otrokove sposobnosti za domišljijo in improvizacijo.

4. Razviti zanimanje za ljudske igre.

Material: tri snežinke, šest kock, trije kompleti snežakov iz kartona.

Učitelj se z otroki spomni, kateri letni čas je: zima. Govori o tem, koliko iger in zabave je pozimi v Rusiji.

Učitelj otroke razdeli v tri skupine in predlaga, da eno ekipo pokličete "Snežinka", drugo "Snežak" in tretjo "Zima".

Prvo tekmovanje "Odpihni snežinko".

Na treh mizah so iz papirja izrezane snežinke. Za mize je povabljen en predstavnik ekipe. Otroci morajo pihati na snežinko in jo tako premikati z enega roba mize na drugega.

Igra se igra večkrat.

Drugi natečaj "Zgradimo stolp".

Otroci premikajo kocke eno za drugo z enega mesta na drugega in tako gradijo stolp. Igra se večkrat ponovi.

Tretje tekmovanje "Sestavi snežaka"

Učiteljica vpraša otroke, ali se radi igrajo s snegom.

Vzgojitelj: Daj no, ti in jaz bova zgradila snežaka.

Na mizi so položeni trije kompleti snežakov iz kartona (beli krogi različnih velikosti, vedra in gumbi). Vabljeni predstavniki ekip. Snežaka morajo sestaviti hitro in pravilno.

Nato učitelj ponudi igro na prostem "Božiček". Igro igrajo ekipe.

Namen: vzbuditi sposobnost izvajanja značilnih gibov.

Potek igre: učitelj povabi otroke, da začnejo igro. Vsi skupaj se spomnijo, da Božiček živi v gozdu in pozimi prinaša darila.

Jaz sem Frost Rdeči nos,

Poraščen z brado.

V gozdu iščem živali.

Hitro pridi ven!

Pridite ven, zajčki!

(Otroci kot zajčki skačejo proti učiteljici)

Učitelj poskuša ujeti otroke: "Zamrznil te bom!" Zamrznil ga bom! »

Otroci bežijo. Igra se vsakič ponovi. »Božiček« vabi nove »živali« (medvede, lisice, gozdne ptice), naj pridejo iz gozda. Otroci posnemajo njihove gibe in nato pobegnejo pred »Božičkom«.

Igra "Izreži slike". Za igro so izbrane foto ilustracije, ki prikazujejo zimsko naravo. Otroci sestavljajo sliko.

Vzgojiteljica. Lesovichok nam je bil zelo všeč, vendar je zimski dan kratek in čas je, da se vrnemo domov. Naj se Lesovichu zahvalimo za povabilo na obisk. Toda naš vrtec nas čaka.

Pogovor "Prezimujoče ptice"

Naloge:

    Otroke opozorite na ptice, ki živijo poleg nas.

    Posredujte osnovno znanje o tem, s čim se ptice hranijo pozimi.

    Naučite se skrbeti za ptice in jih opazovati.

Pripravljalna dela:

izdelava ptičjih krmilnic,

nabiranje jagod rowan, brezovih semen in storžev jeseni.

Oprema:

Vzgojiteljica.

Bi šel z mano na čudovito potovanje v naravo?

Imam čarobno paličico, zdaj pa ti zapri oči, jaz bom pomahal z njo, štej do pet in znašli se bomo ... (zveni posnetek ptičjih glasov).

II. Pogovor o sliki.

Kaj mislite, kje smo končali? Ja, tako je, znašli smo se v zimskem gozdu, kjer ptički tako čudovito pojejo. Oglejmo si našo jaso (otroci si ogledajo sliko, ki prikazuje zimo).

Kateri letni čas je prikazan na sliki? Kako ste uganili?

Kaj vidite na sliki? (Bullfinches sedijo na drevesu rowan).

Povejte nam, kaj veste o bullfinches, kakšne so?

Da, bullfinches so prezimovalne ptice; živijo na našem severu, hranijo se z jagodami rowan in semeni breze.

Ali obstajajo tudi ptice, ki živijo z nami poleti in pozimi? (vrabec, vrana itd.). Kakšne ptice so to? (prezimovanje)

III. Fizmunutka

Tukaj na vejah, poglej, (4 ploskanje rok ob straneh)

Bullfinches v rdečih majicah (4 glave nagnjene na eno stran)

Puhljalo perje

Ko se grejemo na soncu. (pogosto stiskanje rok za prvo besedo vsake vrstice, en plosk ob straneh za drugo)

IV. Igra "Nahrani ptico".

Fantje, ali menite, da je pticam enostavno živeti pozimi? Zakaj?

Tako je, zima je za ptice zelo težak letni čas, še posebej, če je zmrznjena in snežna. Ptice ne najdejo hrane pod snegom. In ko so ptice lačne, bolj zmrznejo in lahko umrejo. Pozimi so dnevi zelo kratki, zato morajo ptice, da bi preživele in ne zmrznile, pojesti več hrane kot poleti. Kako lahko pomagate pticam pozimi?

Tako je, ptice je treba hraniti. V ta namen smo izdelali krmilnice, ki jih bomo med sprehodi obesili v prostor.

Nahranimo prezimujoče ptice.

Kaj ima žganec rad? (rowan)

Kaj bomo privoščili vrabcu? (brezova semena, sončnična semena, krušne drobtine)

Otroci sipajo ptičjo hrano v ptičje krmilnice.

Ne bomo pozabili na ptice na naši lokaciji, hranili jih bomo pozimi.

V. Didaktična igra "Kaj se skriva za snežnim zametom."

Aplikacija

Ugani uganko.

V tundri je pozimi hladno,

Veter piha ledeno.

Ptica se zakoplje v sneg

In pokril se bo s snegom (Jerebica)

VI. Zgodba o jerebici.

Bela jerebica gnezdi skoraj po vsej tundri. Gnezdo se nahaja na tleh, med grmičevjem breze, jagodami, vrbovjem ali preprosto med grbinami, poraslimi z redko travo in lišaji. Starši ščitijo svoje piščance pred mrazom in sovražniki. Jerebice pogumno napadajo pomorje, galebe, celo polarne lisice in pse. Včasih celo napadejo ljudi. Hrana jerebic poleti so listi grmovja in zelnatih rastlin, jagode, semena. Zimska hrana so brsti in tanki poganjki vrbe, če je visok sneg, se ptice hranijo z brsti, mačicami in poganjki breze. Menjava sezonskih oblek belih jerebic je zelo nenavadna. Pozimi so čisto beli, razen temnih lis na očeh in kljunu. V mrzli zimi se zarijejo globoko v sneg, da bi se izognili hudim severnim mrazom. Glas je neke vrste prasketanje. Takšne jerebice so.

Poslušaj pesem .

Jerebica, jerebica

Zakaj si zakopan v sneg?

Vam bom razložil.

Sneg greje kot krzno.

Veter piha noro

Lahko slišite njegovo tuljenje in svetlobo.

Zakopal se bom globlje v snežno belino

Je hkrati mehak in puhast.

VII. Bottom line.

Toliko novega in zanimivega ste izvedeli o prezimujočih pticah. Upam, da se boste vedno spominjali, kako težko je pticam pozimi in se boste

Igra-dejavnost je bila izvedena v drugi mlajši skupini. Cilji so naslednji: Gojiti zanimanje za poezijo, pesniško podobo zime. Za utrjevanje znanja otrok o zimi vadite izbiro pridevnikov za opis; Izboljšajte sposobnost uporabe netradicionalnih oblik risanja snežink s prsti. Otroci so zelo uživali v igri, saj je prihod pravljičnega junaka zelo »poživil«.

Oglejte si vsebino dokumenta
"Igra - dejavnost "Zima-zima" v drugi mlajši skupini."

Tema: "Pozdravljeni, Zimushka-zima!"

Vsebina programa:

Gojite zanimanje za poezijo, poetično podobo zime.

Za utrjevanje znanja otrok o zimi vadite izbiro pridevnikov za opis;

Izboljšajte sposobnost uporabe netradicionalnih oblik risanja snežink s prsti.

Material za lekcijo: slike z zimskimi naravnimi pojavi, pokrajine, gvaši, risalni papir, papirnate serviete.

Pripravljalna dela: ogled ilustracij zimskih pokrajin, učenje pesmi o zimi na pamet, zastavljanje ugank, risanje zimskih pojavov, opazovanje narave.

Delo z besediščem: obogatiti besedni zaklad otrok s pridevniki: izrezan, snežno bel, izrezljan.

Napredek lekcije:

Vzgojiteljica: - Fantje, predlagam, da igrate. Se strinjate? (da). Poznamo veliko ugank in pesmi o zimi. Zdaj vam bom povedal uganko, vi pa jo uganite.

Streha je prekrita s krznom, bel dim nad glavo. Dvorišče je pokrito s snegom, hiše so bele - noč ... je prišla k nam. (zima)

Tako je fantje! Spomnimo se pesmi o zimi.

Zima, zima, zunaj so poti v snegu! Puhasti sneg se vrti, mi pa gledamo skozi okno. Če bo topleje. Kmalu gremo na sprehod!

Tako v gozdu kot na verandi - Gost je obiskal povsod: Raztresla je odejo, zgradila most na reki, pobarvala vsa okna, pometla vse poti. Pozdravljeni, Zimushka - zima!

Snežinke tiho padajo na jaso, na pot. Ne ležijo na dlani, takoj se rahlo iskrijo.

Zgrabi to snežinko - a je ni.

Bravo fantje, dobro ste prebrali pesmi o zimi. In zdaj vas vabim, da igrate igro "Zimske besede". Jaz začnem, ti pa končaš:

Pozimi postane bel, puhast.... (sneg) Hladno piha…. (veter) Pogosto se zgodi .... (Snežni metež, snežni metež, snežni metež), Na okna riše lepe vzorce.... (mraz), Otroci se igrajo ...... (snežene kepe), Model ..... (snežak).

(Po vsakem pravilnem odgovoru učitelj opozori na zaslon multimedijske instalacije, kjer je prikazana slika z odgovorom)

Bravo, fantje so opravili nalogo. Zdaj vam bom povedal še eno uganko, vi pa jo poskusite uganiti:

Dva sijoča ​​oglja, svetel nos, metla v roki. Navajen sem zimskega vetra. Naš prijatelj..... (snežak).

(Ob veseli glasbi vstopi žalosten snežak)

Snežak: Oh, kje sem končal? Verjetno v vrtec? Tukaj je veliko fantov. Pozdravljeni fantje!

(Učitelj in otroci se pozdravijo)

Vzgojiteljica: prav. Končal si v vrtcu. Zakaj si tako žalosten?

Snežak: Stal sem na ulici in nenadoma sem zaslišal, da me nekdo kliče. Morda je bila to moja domišljija?

Vzgojiteljica: Ne, nisi si zamislil snežaka. Fantje, povejte mi, o kom smo zdaj govorili? (o snežaku).

Snežak: Torej si govoril o meni? Si se me spomnil?

Vzgojiteljica: No, seveda, ne bodi žalosten, Snežak. Fantje, razveselimo snežaka in se malo poigrajmo z njim. (Igra se igra »Kje smo bili, vam ne bomo povedali, kaj pa smo naredili, vam bomo pokazali«. Otroci z učiteljem izmislijo poljubne gibe, snežak ne more uganiti niti enega giba.)

Snežak: In zdaj, fantje, naj vam povem uganko:

Kdo se ne boji mraza?

Ostal brez pernate postelje

In ga strese na tla

Leteči puh.

(zima)

Letel od zgoraj z neba
Sedela je na moji dlani,
Oh in lahki puh
Srebrna…..( Snežinka)

snežak: Tako je, to je snežinka. Kako izgleda snežinka? (Za zvezdo, za kos ledu, za puh, za sonce). Fantje, poglejte, kako lepo odejo sem naredil iz snežink! (Pokaže napol prazno odejo brez snežink).

Vzgojiteljica: Posteljno pregrinjalo je seveda lepo. Kaj misliš? (ja, lepa). Le snežink skoraj ni.

Snežak: Zakaj pa ne, kam so izginili?

Vzgojiteljica: Fantje, kaj mislite, kje so snežinke? (stopil, pozabil prilepiti, odletel, veter ga je odnesel). Ne bodi razburjen Snežak, res ti bomo pomagali, fantje. (Da)

Otroci ob spremljavi umirjene glasbe s prsti narišejo snežinko na liste različnih oblik - okrogle in kvadratne. Otroci morajo svojo snežinko pravilno prilepiti na snežakovo »odejico«.

Snežak: Hvala fantje, tole odejo sem pripravil za Božička. Ali ga poznate? (vemo).

Vzgojitelj: Otroci, spomnimo se, kateri praznik prihaja k nam pozimi. (Novo leto. Otroci povedo, kako praznujejo novo leto).

Snežak: Hvala. Fantje, čas je, da grem.

Učiteljica in otroci se poslovijo od snežaka.

Vzgojitelj: Fantje, vsi ste super. Spomnimo se, kako smo igrali danes. Povzetek lekcije.

Državna proračunska izobraževalna ustanova Šola št. 1421, Moskovski predšolski oddelek

Vzgojiteljica: Bobylev Lyudmila Stanislavovna

Cilj:

  • utrditi znanje otrok o zimi in zimskih pojavih;
  • razjasniti znanje o zimskih počitnicah in zabavi;
  • razširiti in aktivirati besedni zaklad na temo "Zima, zimska zabava" ;

Naloge:

  • razvijati motorične sposobnosti in sposobnosti
  • naučite se delovati na znake
  • razvijajo agilnost, hitrost, koordinacijo gibov
  • razvijati prijateljski odnos drug do drugega

Izobraževalni:

  • razširiti znanje otrok o sezoni - zima.
  • utrditi koncept, da je zimska zabava značilna le za zimo.
  • naučite se ugibati uganke.
  • z likovnim izražanjem aktivirati otrokov govor.
  • še naprej se učite odgovarjati na vprašanja.

Izobraževalni:

  • razvijajo fine motorične sposobnosti rok
  • razvijati in izboljšati komunikacijske sposobnosti.

Vzgojitelji:

  • gojiti urejenost
  • razvijajo samostojnost pri opravljanju nalog.

Oprema: predstavitev "zimska zabava" , kostum snežaka; snežne kepe iz polnilnega poliestra; glasbena spremljava za snežinke, snežinke.

Pripravljalno delo: ogled slik in ilustracij o zimi. Branje leposlovja. Pogovori o zimskih zabavah. Izdelovanje ugank.

Napredek lekcije.

Otroci vstopijo ob glasbi.

Vzgojitelj: Fantje, uganite uganko:

sneži

Pod belo volno

Ulice in hiše so izginile.

Vsi fantje so veseli snega -

Spet je prišel k nam... (zima)

Otroci odgovorijo.

Tako je, fantje. Po katerih znakih ste ugotovili, da je zunaj zima? Kdo obožuje zimo? (otroci odgovorijo). Zakaj ljubiš zimo, zakaj? (odgovori otrok). Ja, fantje, tako je. Pozimi je na voljo veliko različnih zabavnih stvari, in sicer smučanje, sestavljanje snežaka, smučanje in drsanje.

In danes je k nam prišel gost. In katero boste izvedeli iz uganke:

Otroci so ga spretno izklesali,
Naredili so krogle iz snega.
Namesto nosu je korenček,
namesto oči so oglji.

Na glavo so mi postavili vedro
in slamnato lasuljo.
Zdaj mi hitro povej
kdo je to (snežak)

Snežak: Pozdravljeni fantje! Moje ime je Snežak. Prišla sem te obiskat!

Se želiš igrati z mano? Ali radi igrate snežne kepe? Igrajmo se s teboj čarobne snežne kepe.

Snežak vzame košaro snežnih kep in reče besede:

Visoko vrgel bom snežne kepe, daleč bodo letele, otroci vse bodo zbrali in mi jih v košaro prinesli. (igra se ponovi 2-3 krat).

Otroci sedijo na stolih.

snežak:

Kako si pameten. In zna reševati uganke.

Dva brezova konja
Nosijo me po snegu.
Ti rdeči konji
In njihova imena so ...

(Smuči.)

Naprej hitim kot krogla,
Led kar škripa
Naj utripajo luči.
Kdo me nosi?...

(Drsalke.)

Vlekli so jih v hrib
Da organiziram dirko.

(Sani.)

Naredili smo snežno kepo
Naredili so mu klobuk,
Nos je bil pritrjen in to v trenutku
Izkazalo se je ... (Snežak.)

Pozimi je samo ena zabava.
Pri tem vsi potrebujejo natančnost in spretnost.
Kaj imenujete "školjke"?
Kaj delaš in mečeš ​​na svoje prijatelje?

(Snežne kepe.)

Prikaz predstavitve o zimskih zabavah.

Snežak: Pozimi je veliko snega. In sneg so snežinke, ki padajo z neba! In zdaj vas bom vse spremenil v snežinke.

Zavijte levo, zavijte desno

In spremenite se v snežinke!

Pa sem te spremenila v snežinke, tako lahke, bele in lepe. Ko piha veter, se snežinke vrtijo in letijo. In ko veter popusti, snežinke padejo na tla.

/Igra "Snežinke" - otroci stojijo v krogu in se držijo za roke. Na znak Snežaka - "Veter je zapihal, snežinke so se razletele" - se otroci razkropijo po skupini in se zavrtijo. Ob znaku: "Veter se je umiril," otroci počepnejo. /

Igralna vaja "hokej"

Snežak: Bravo fantje! Igrali smo odlično!

In na moji snežni jasi v gozdu je košara s snežnimi kepami. Se še želite igrati na snegu?

Snežak: Potem pa pojdimo v gozd. Toda najprej se oblecimo. V gozdu je hladno.

Hitro vzemite palčnike
In seveda škornji iz klobučevine.
Oblecimo si topel krznen plašč,
Toplejša kapa.

In pojdimo vsi skupaj
Kmalu gremo na sprehod.

/posnemanje "obleči se za sprehod" v skladu z besedilom/

Igralna vaja "Gremo v gozd"

/otroci hodijo drug za drugim v krogu, ravnajo po znaku voditelja/

Oh, ti zima-zima,
Zavrtinčeno, pometeno
Vse poti, vse poti.
Ne mimo, ne mimo.

Skupaj smo začeli smučati,
Tekli so drug za drugim.
/simulira smučanje/
Sedla sva na sani

Hitro so leteli.

/razdelimo se v pare, prvi udeleženec iztegne roke nazaj, drugi udeleženec se prime za roke, oponaša sankanje/

Hitro smo stopili na drsalke,

In lepo so plesali.

/vrtenje, oponašanje drsanja/

Snežak: Prihajamo! Kje je moja košara?

Otroci: Tukaj je!

Snežak: Igrajmo se snežne kepe!

Zabavna igra s snežnimi kepami.

Otroci stojijo v koloni eden za drugim. Drug za drugim med poslušanjem glasbe mečejo snežne kepe v koš, ki stoji na razdalji 1,5-2 m.

Snežak: Bravo fantje! Zabavno se je igrati z vami! Zdaj pa mi pomagaj zbrati snežne kepe v košaro! En, dva, tri - hitro zberi!

Dragi snežak, verjetno si utrujen, počivaj. In otroci vam bodo povedali pesmi o zimi.

/otroci se usedejo, več otrok po želji bere poezijo/

1 otrok

S smešnimi pesmimi
V stari temni gozd
Prišla je zima
S skrinjo čudežev.

2 otroka

Sneg, sneg se vrtinči.
Cela ulica je bela.
Zbrali smo se v krogu,
Vrteli so se kot snežna kepa.

3 otrok

Sneg tiho pada,
Prišla je zima, prijatelj!
Igramo se, zabavamo se,
In ne bojimo se zmrzali!

4 otrok

Snežna kepa plapola, se vrti,
Zunaj je belo.
In luže so se obrnile
V prozornem steklu.

Z. Aleksandrova

5 otrok

Bel sneg, puhast,
Vrtenje v zraku
In tla so tiha
Pade, leži.

I. Surikov

Snežak: Fantje, tako ste super!

Ti in jaz sva se tako dobro igrala, da mi je postalo tako vroče in kmalu se bom stopil. Moram zmrzniti in zdaj vas bom vse zamrznil. No, hitro skrijte roke! /Otroci se postavijo v krog, ko se Snežak približa – roke skrijejo za hrbet. /

Snežak: Oh, dobro opravljeno! Nikogar nisem zamrznil! Lepo je igrati s teboj, vendar je čas, da se vrneš! Adijo fantje! /Snežak se poslovi od otrok in zapusti skupino. /

Ljudmila Vjatkina

OD " Zimushka - zima" 2 mlajša skupina

Naloge:

1. Pri otrocih oblikovati idejo o zimi in novoletnih počitnicah.

2. Nadaljujte s predstavitvijo najbolj značilnih zimskih pojavov.

3. Bogatite otrokov besedni zaklad (mraz, sneg, snežni metež, snežni metež)

Oprema: Video predstavitev "ZIMA", zvoki "Blizzard", "Crunch of Snow", "Rjovenje medveda", igrača "medved", "božično drevo", palčniki iz blaga, barvni karton, deske za modeliranje, plastelin, serviete, satenasti trakovi 30 cm na vsako število otrok.

Napredek lekcije:

Pozdrav gostom z glasbo "Zdorovalka"

Slišimo zvok snežne nevihte.

Vzgojiteljica: Fantje, kakšen je to zvok? na kaj nas spominja?

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, fantje, snežni metež je in v katerem letnem času se zgodi?

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, fantje - pozimi. Naj vam pokažemo, kako se snežinke vrtijo in padajo, ko je zunaj snežna nevihta. (Otroci pokažejo z glasom in gibi rok)

Vzgojiteljica: Bravo fantje, močan veter piha na snežinke in se vrtijo in padajo na tla.

Slišimo škripanje snega

Vzgojiteljica: Fantje, kakšen je ta zvok?

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, v mirnem, mirnem vremenu, ko hodimo po poti, nam sneg škripa pod nogami. Naj vam pokažemo, kako položiti snežinke na tla, ko je vreme mirno in mirno. (otroci kažejo)

Vzgojiteljica: Bravo fantje. No, da pozimi ne zmrznemo, naj vam pokažemo, kako se lahko ogrejemo.

Glasbena telesna vadba "Mraz"

Slišimo medvedje rjovenje.

Vzgojiteljica: o fantje, zdi se, da smo nekoga zbudili, kdo je? (grem pogledat in poberem medveda) Pozdravim z glasom medveda in rečem: "Kdo tukaj dela toliko hrupa, dere, mi ne pusti spati? Kaj se tu prepirate in govorite?"

Vzgojiteljica: Fantje, ali slišite, kaj pravi medved? ima prav?

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Zakaj to pravi? odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Medo, ostani z nami, veliko ti bomo povedali pozimi in ne boste imeli za kratko in dolgočasno.

Medvedka sem postavil na stol.

Vzgojiteljica: Sedi Miša in poslušaj. Fantje, povejte nam, kako zabavna je naša zima.

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Toliko zimske zabave imamo, Medvedek, zato imamo radi pozimi.

In fantje, ko gremo na smuk ali smučanje, kako smo oblečeni?

Odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, dobro opravljeno! Igrajmo se z palčniki in pokažimo Miši, kako se nataknejo palčniki in zakaj.

Igra z palčniki: (rdeči palčniki so v parih pod stoli)

Vzgojiteljica: Sedeli smo na stolih

Videli so se palčniki (otroci pogledajo navzdol)

Zdaj jih bomo nadeli (začeti se oblačiti)

Igrali se bomo hkrati.

Nadeli smo palčnike

Igrajmo se s prsti

1,2,3,4,5 prstov ponovno kažejo (2p (premikamo prste v palčnikih)

Oh, kje so palčniki?

kje so smešne sestre (skrivajo rokavice za hrbet)

Kako naj gremo na sprehod brez njih?

Vaše roke bodo zmrznile. (2p)

Ne bomo jih več skrivali

Naj se ljudje veselijo (pokažemo, mahamo z palčniki)

To so sestre,

Nagajive palčnike (2p)

Uf, moje rokavice so utrujene (pokaži)

Naše drage sestre,

Pa jih slecimo (odstranjevanje)

In ga vrnite pod visok stol (2p (lozimp pod stoli)

Vzgojiteljica: Bravo otroci, zdaj Miška ve, kaj naj obleče pozimi, da mu roke ne zmrznejo.

Fantje, kaj je glavni praznik pozimi?

odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, novo leto! In kdo iz gozda pride k nam za novo leto in se obleče v pisane lučke?

odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Seveda je božično drevo. Tako nas je obiskalo božično drevo, le da je zelo žalostno in žalostno. Zakaj fantje? odgovori otrok.

Vzgojiteljica: Tako je, na njem ni ne luči ne igrač. Fantje, lahko pomagamo božičnemu drevesu? odgovori otrok.

Vzgojiteljica: V redu, ti in jaz bova šla k mizam in naredila svoje kroglice za božično drevo ter okrasila naše božično drevo. Takoj se bo nasmejala in vesela.

Otroci izdelujejo igrače. Okrasite božično drevo.

Publikacije na temo:

Integrirana lekcija "Hišni ljubljenčki", druga mlajša skupina INTEGRACIJSKA LEKCIJA II mlajša skupina TEMA: "Hišni ljubljenčki". MKDOU splošni razvojni tip Vrtec št. 37, vas Stolbovaya.

Integrirana lekcija "Zelo ljubim svojo ljubljeno mamo" (2. mlajša skupina) Cilji programa: Otrokom predstaviti, da imajo vsi ljudje in živali matere; opozarjajo na potrebo po pomoči materam; nastanek.

Integrirana lekcija "Pomagajmo umetniku" (druga mlajša skupina) Namen: 1. Naučiti videti lepoto okoliške narave (svetlo sonce, modro nebo) 2. Utrditi tehniko risanja rož z metodo potapanja.

Natalija Khrjapina
Povzetek lekcije "Zima" v drugi mlajši skupini

Cilji razredi: utrditi znanje otrok o letnih časih - zima. Naučite otroke ugibati uganke o zimi.

Naloge:

1) utrdite besedišče na to temo « zima»

2) aktivirati in bogatiti besedni zaklad zaloga:

pozimi, sneg, snežinka, sani, drsalke, smuči, snežak, kip, hladno, snežno, zmrznjeno itd.

3) razvijati vizualno percepcijo, pozornost, mišljenje, domišljijo, opazovanje.

4) gojite ljubezen do zimske sezone

Oprema: slika parcele « zima» , kotlina z malo snega

Napredek lekcije.

Fantje, pozorno poslušajte pesem in jo dokončajte beseda:

Streha je prekrita s krznom,

Bel dim nad glavo.

Dvorišče v snegu. Bela doma.

Ponoči je prišla k nam ... (zima)

Fantje, kateri letni čas je zdaj? (zima) . Zakaj tako misliš pozimi? (odgovori otroci: zunaj je mrzlo, sneži, piha mrzel veter, snežna nevihta ...)

Pokažem vam sliko zimske pokrajine. zima- najbolj veličastno obdobje v razvoju narave. Poslušajte, kako lepo pesnik A. S. Puškin imenuje zimo v svojem pesem:

... Zdaj je sever, ki je dohitel oblake, dihal in tulil -

In tu pride sama čarovnica pozimi!

December, januar in februar so trije zimski meseci v našem ostrem podnebju. Tako lahko rečemo zima je mrzla, snežno, zmrznjeno.

Bela koprena je pokrivala zemljo. Kaj misliš, kakšna bela tančica je prekrila zemljo? (sneg)

Kakšen sneg je tam? (Bela, puhasta, peneča, peneča, sijoča, hladna, mehka itd.).

Sneg, ko prekrije ulice, hiše, drevesa, izgleda kot preproga, odeja, kapa itd. skupina nimamo snega, zato sem ti ga prinesel z ulice. (kotlina z malo snega). Poglejmo, kaj se mu bo zgodilo čez nekaj časa (stopil se je). Zakaj mislite, da se je sneg stopil?

Iz česa je sneg, boste ugotovili z ugibanjem uganka:

Bela zvezda je padla z neba, pristala na moji dlani in izginila. (Snežinka). O kakšnih zvezdah govori ta uganka?

Tako je, glede snežink. Navsezadnje je snežinka oblikovana kot zvezda. In sneg je sestavljen iz snežink. Snežinke, kot puh, letijo in se vrtinčijo v zraku. Toliko jih je, da so prekrili vso zemljo. Sneg pokriva tla in korenine dreves z belo odejo, da jih greje

Zdaj se bova za nekaj minut spremenila v puhaste snežinke. Predstavljajmo si, da letimo, se vrtimo kot snežinke. (Otroci se vrtijo, delajo gladke gibe z rokami, stojijo v krogu)

V zimskem času lahko zunaj najdete veliko različnih iger, zabave in zabave za otroke in odrasle.

1 Skozi gozd me nosita dva brezova kola

Ti konji so rdeči in njihova imena so... (smuči)

2 Naprej hitim kot krogla, le led škripa,

Naj lučke utripajo! Kdo me nosi (drsalke)

3. Vzel sem dve hrastovi palici, dve železni trakovi,

Napolnil sem palice z letvicami, Dajte mi sneg! Pripravljen ... (sani).

Fantje, pozimi lahko greste na smučanje, sankanje in drsanje. Katere druge igre in zabave poznaš pozimi? (Odgovori otroci: zgradite snežaka, igrajte snežne kepe itd.)

Povejte nam, katere igre in zanimive zabave ste igrali zunaj pozimi? Kakšno je bilo vaše razpoloženje, ko ste igrali igre? (Dobro, veselo, prijetno, veselo). Tako zabavno se je sprehajati pozimi. Vedno lahko igrate zanimivo igro ali zabavo.

Novo leto pride pozimi. Dedek Mraz in Snow Maiden prideta na praznik, se oblečeta in okrasita čudovita božična drevesca. Poigrajmo se malo s tabo.

Minuta telesne vzgoje "riblja kost".

Majhni otroci imajo veliko božično drevo.

Božično drevo se lesketa od luči in kroglic.

Hej, božično drevo, poglej, poglej (otroci ploskajo z rokami).

Otroci, božično drevo, prižgi, prižgi. (Otroci dvignejo roke nad glavo in obračajo dlani v desno in levo)

Ne bodi nas, jelka, s kosmato vejico (grozijo s prstom,

Igle hranite dlje stran od otrok.

Fantje, naredimo zgodbo o zimi z vami (govorimo o zimi). Tvoji odgovori so mi bili zelo všeč. Bravo fantje.

Bottom line razredi:

O katerem letnem času smo danes govorili? A pozimi, kateri? Katere igre in zabave se lahko igrate pozimi?

Publikacije na temo:

Povzetek integrirane lekcije "Naša zima-zima" za otroke druge mlajše skupine Pripravil: Shtefo N.V., učitelj MADOU d/s št. 52, Gulkevichi Integracija z drugimi področji: "Kognitivni razvoj", "Razvoj govora".

Povzetek integrirane lekcije v drugi mladinski skupini "Zima-zima"

Povzetek integrirane lekcije v drugi mlajši skupini. Tema: "Zima-zima". Povzetek integrirane lekcije v drugi mlajši skupini. Tema: "Zima-zima". MBDOU vrtec št. 1 "Nasmeh" Ostashkov Vzgojitelj:.

Povzetek zadnje lekcije za drugo mlajšo skupino "Zima" Namen: posplošiti znanje otrok o zimski sezoni. Cilji: obogatiti in utrditi znanje o zimi, njenih značilnostih; navedite.

Povzetek odprte lekcije v drugi mlajši skupini "Zima-zima nas je prišla obiskati" Ekaterina Komissarova Povzetek odprte lekcije v drugi mlajši skupini na temo: "Zima - zima nas je prišla obiskati" Namen: Povzemite.

Opombe o razvoju govora med sprehodom v drugi mladinski skupini "Zima zima" Avtor: Ulchits O. V. učitelj izobraževalne izobraževalne ustanove državne proračunske izobraževalne ustanove šole št. 202 okrožja Frunzensky v Sankt Peterburgu. Namen: Utrditi znanje otrok o zimi, naravnih pojavih.