Długoterminowy plan wypoczynku i rozrywki w grupie seniorów na rok. Zajęcia rekreacyjne w przedszkolu Impreza otwarta dla grupy seniorów

WIKTORIA SMIRNOWA
Scenariusz wydarzenia otwartego „Zwiedzanie Bajki” w grupie seniorów

Otwarte wydarzenie na ten temat

"W zwiedzanie Skazki"

(grupa seniorów)

Wydarzenie przygotowane przez nauczycielkę Victorię Viktorovnę Smirnovą.

Cel: Rozwój sfery emocjonalnej dziecka i kształtowanie pozytywnych relacji wśród rówieśników.

Zadania:

Pogłębiaj, poszerzaj i utrwalaj wiedzę dzieci nt bajki, poszerz swoje słownictwo, zapamiętując znane bajki.

Rozwijaj uwagę, pamięć, obserwację, myślenie.

Rozwijaj umiejętność wykonywania różnych zadań w grze.

Rozwijaj umiejętności komunikacyjne, umiejętność komunikowania się z dorosłymi i rówieśnikami.

Rozwijaj w dzieciach chęć pomagania postacie z bajek, pokonać przeszkody.

Rozwijaj odwagę i zaradność.

Rozwiń umiejętność koordynacji swoich działań z partnerami.

Integracja edukacyjna regiony: „rozwój fizyczny”, "rozwój poznawczy", „rozwój artystyczny i estetyczny”, „rozwój społeczno-komunikacyjny”, „rozwój mowy”.

Prace wstępne:

1. Czytanie i opowiadanie historii Rosyjska twórczość ludowa i autorska bajki: „Księżniczka Żaba”, „Dzięki magii”, „Gęsi łabędzie” itd. ; A. S. Puszkina « Opowieść o rybaku i rybie» ; Edwarda Uspienskiego „Krokodyl Gena i jego przyjaciele”; "Pinokio" AN Tołstoj; Anatolij Reznikowa „Przygody kota Leopolda”; Charlesa Perraulta "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek", "Śpiąca Królewna"; H.H. Andersen "Królowa Śniegu", „Calineczka”; Astrid Lingren „Dziecko i Carlson”; Alana Alexandra Milne "Kubuś Puchatek" itd.

2. Badanie ilustracji do bajki.

3. Oglądanie kreskówek filmy: « Opowieść o carze Saltanie» (A.S. Puszkin, „Mały garbaty koń” (P. P. Erszow).

4. Quiz "Zgadywać bajka» .

5. Przeprowadzenie gry dydaktycznej "W wizyta w bajce» .

6. Czytanie i nauka powiedzeń o życzliwości i przyjaźni.

7. Konsultacje dla rodziców "Oznaczający bajki w życiu człowieka» .

Korzystanie z muzyki eskorta: melodia i teksty piosenek. Y. Kim, muzyka. W. Daszkiewicz „Przyjdź u nas goście(W wizyta w bajce) ».

Chwila zaskoczenia: pojawienie się Baby Jagi.

Sprzęt: piłka do masażu, kula z żółtej nici, kosz na poradnik, kosz z obrazkami z opowieści, koperty z grą dydaktyczną „Znajdź bohaterów bajki» , obrazki na magnesach do gier edukacyjnych „Znajdź parę bohater bajki» list w kształcie kwiatka, pudełka z koralikami, obrazki jabłek z zadaniami, kartonowy łańcuszek i zamek, chatka, emblematy uczestników zajęć.

Postęp wydarzenia

Gra psychologiczna "Witaj słońce"

Cześć chłopaki! Cieszę się, że cię widzę. Zacznijmy naszą lekcję od powitania i zagrajmy w grę "Witaj słońce".

Kto wie, co oznacza to słowo "Cześć"? (odpowiedzi dzieci)

To prawda, kiedy ludzie mówią "Cześć", co oznacza, że ​​życzą sobie nawzajem zdrowia. Dziś przywitamy się w niecodzienny sposób. Mam w rękach piłkę, nie jest ona prosta, ale magiczna, w niej ukryta „Promień słońca”. Będziemy podawać sobie piłkę, aby nasz promień światła nie zgasł i nie rozmawiał "Witaj słońce"- czyli życzymy zdrowia. (kula z migającym światłem).

(nauczyciel zaczyna podawać piłkę słowami)

Witaj słońce!

Daję ci kawałek

Jasne światło słońca,

Naprawdę chcę życzyć -

Bądź zdrowy, przyjacielu!

(dzieci podają piłkę i pozdrawiają się).

Przywitaliśmy się zatem i życzyliśmy sobie zdrowia. Wszyscy czuli się zadowoleni.

Chłopaki, proponuję usiąść w kręgu. w moich rękach "magia" kłębuszki. Za jego pomocą określimy, w jakim nastroju dzisiaj jesteśmy.

(dzieci rzucają piłkę w okrąg - uzyskuje się wzór).

Spójrzcie jaki mamy wspaniały wzór, co to jest? (odpowiedzi dzieci). Obyśmy dzisiaj mieli taki sam radosny i pogodny nastrój.

Gra muzyka "W wizyta w bajce» .

Chłopaki, posłuchajcie tych wyrażeń i powiedzcie mi, w jakich dziełach się znajdują poznać: Żyłem raz; W jakimś królestwie, w jakimś stanie; Dawno temu; A ja tam byłem, piłem miód i piłem piwo.

(odpowiedzi dzieci).

Zgadza się, chłopaki, te wyrażenia można znaleźć w bajki.

Kto wie, o czym mówimy rozpowiadać plotki?

(odpowiedzi dzieci).

Prawidłowy, bajki opowiadają o tym, co niezwykłe, cudowne, magiczne i zdarzają się różny: ludowy i autorski.

Jak myślicie, dlaczego? bajki nazywane są opowieściami ludowymi(odpowiedzi dzieci). Bajki przechodził z jednej osoby na drugą. Dlatego bajki należą do ustnej sztuki ludowej.

Rozlega się pukanie do drzwi. Listonosz przyniósł list.

Kochani, listonosz przyniósł nam niezwykły list. Spójrz, jakie to dziwne, napisane na kwiatku.

"Cześć chłopaki grupy„Mądrzy mężczyźni i kobiety”!

Wiem, że jesteś bardzo przyjacielski i odważny.

Podstępem zwabiła mnie do swojego miejsca w gęstym lesie

Baba Jaga. Chce, żebym był jej asystentem, ale bajka, w którym jestem główną bohaterką, może zniknąć beze mnie. Proszę pomóż mi wrócić do mojego bajka zapisać, aby dzieci mogły je przeczytać. Czeka Cię długa droga przez las do chaty Baby Jagi, ale nie bój się niczego, Twoja wiedza i dobry nastrój pomogą Ci poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami. zostawiłem cię porady. Łatwo je rozpoznać – są to koperty z obrazkami „Miej dobry nastrój”. Każda koperta zawiera jedną wskazówka, ale Baba Jaga ich oczarowała i aby je znaleźć, musisz wykonać jej zadania. Po każdym poprawnie wykonanym zadaniu znajdziesz cenną kopertę, ale otwarty te koperty są dostępne tylko w chacie Baby Jagi, po nich rozpoznacie moje bajka i ja. Będę na Ciebie czekać niecierpliwie, miłej podróży!”

Chłopaki, jak myślicie, jaka jest Baba Jaga?

(odpowiedzi dzieci).

Następnie wyruszyliśmy w drogę, aby natychmiast uratować nieznaną bohaterkę z opresji. Żeby jednak nie zgubić się w ciemnym i gęstym lesie, załóżmy te magiczne emblematy dobrego nastroju (śmieszne emotikony). Te emblematy nie są proste, spójrz, są różne, ale czym się różnią?

(odpowiedzi dzieci).

Zgadza się, mają na sobie różną ilość emotikonów - od 1 do 10, czyli dokładnie tyle, ile was jest, a żeby wyruszyć w drogę, musimy wstawać po kolei i dotrzymywać kroku, jedna po drugiej. I złożyć porady Bierzemy kosz.

Gotowy? Więc chodźmy! Aby dostać się do bajka, powiedzmy magiczne słowa:

Jeden dwa trzy cztery pięć,

Zaczynamy wyczarowywać,

Zamykamy mocno oczy,

Razem w znajdujemy się w bajce!

Zadanie nr 1. (obrazki na tablicy - D/i „Znajdź parę bohater bajki» ).

Chłopaki, spójrzcie, jakie tu są grube gałęzie! krzak. Zobaczmy, co się za nimi kryje. (dzieci rozpychają imitowane gałęzie krzaki i znaleźć zdjęcia bajeczne bohaterowie i magiczne przedmioty). Jak myślisz, co musimy zrobić? (odpowiedzi dzieci).

Zgadza się, musisz znaleźć para dla bohatera baśni. Ale jest jeden warunek, widzisz ikony takie jak twoje emblematy. Oznacza to, że każdy z Was po kolei, a nie wszyscy na raz, wykona to zadanie, bądźcie ostrożni.

(dzieci wykonują zadanie, komentując wybór).

Dobrze zrobiony! Wszyscy wykonaliście pierwsze zadanie Baby Jagi. Teraz musisz znaleźć kopertę z wskazówka. (dzieci szukają koperty z wesołą uśmiechniętą buźką). Znaleziony! (umieścić wskazówka do koszyka) Przejdźmy dalej.

Zadanie nr 2. (na stole znajdują się 3 zdjęcia z trzech różnych bajki, pozostałe zdjęcia w koszyku).

Chłopaki, spójrzcie, jest jakiś koszyk, co w nim jest? (odpowiedzi dzieci). Zgadza się, zawiera zdjęcia z różnych bajki i wszyscy są pomieszani.

Czy na stole są jeszcze jakieś zdjęcia? (odpowiedzi dzieci). Czy zgadłeś które? to są bajki? (odpowiedzi dzieci).

Jak myślisz, co musimy zrobić? (odpowiedzi dzieci).

Zgadza się, musisz nadrobić zaległości ze zdjęć fabuły bajki.

(dzieci z obrazków z opowieści tworzą trójkę bajki) .

Brawo, wykonałeś to zadanie bardzo szybko i dokładnie!

A teraz szukamy wskazówka(dzieci szukają i znajdują wskazówka, włóż do koszyka)

Chłopaki, ile mamy? poradnik? (odpowiedzi dzieci).

Teraz odpocznijmy trochę (minuta fizyczna):

Kopiemy, tupiemy,

Klaskamy w dłonie!

Jesteśmy oczami chwili, chwili,

My ramiona laska-laska!

Raz-dwa, raz-dwa,

Już czas, żebyśmy poszli!

Jeden - tu, dwa - tam,

Odwróć się.

Raz - usiądź, dwa - wstań

Wszyscy podnieśli ręce do góry.

No cóż, odpoczęliśmy i w drogę.

Zadanie nr 3. (jabłoń z jabłkami, piekarnik, rzeka; zadania na jabłkach).

Chłopaki, spójrzcie, co to za drzewo z przodu? (odpowiedzi dzieci)

Zgadza się, to jabłoń! W pobliżu niej znajdują się pewne przedmioty. Skąd one pochodzą? bajki? (odpowiedzi dzieci)

Dobra robota, to Rosyjska opowieść ludowa„Gęsi łabędzie”. A jabłka na jabłoni są niezwykłe - magiczne, coś jest na nich napisane, dziwne nazwy. Pozwól, że ci je przeczytam.

1) W tym bajkażyją brat Divaushka i siostra Gulenushka (Alyonushka i Iwanuszka).

2) Jak nazywają się zagorzali wrogowie Iwana Carewicza? Zmey Ravninych i Kościej Nieustraszony? (Wąż Gorynych i Kościej Nieśmiertelny).

3) I ten znasz tę bajkę? Zwany „Księżniczka Turcji” (Księżniczka Żaba).

4) Gorąco polecam posłuchać bajka„Siwka Budka” (Siwka Burka).

5) A oto kolejny bajka„Kurczak w paski”. (Kurczak Ryaba)

6) A to jest mój ulubiony bajka„Żółty Kapturek”, zło? (Czerwony Kapturek).

7) Dostępne w dziewica z bajki, nazywają ją Vasilisą Brzydką! (Piękny)

Brawo chłopaki, poprawnie wykonaliście zadanie, nie tylko znacie bohaterów i poprawnie ich nazywacie. Znajdźmy to szybciej wskazówka i ruszamy w drogę. (dzieci szukają Dam ci podpowiedź, znajdź i włóż do koszyka)

Zadanie nr 4. (D/i „Znajdź bohaterów bajki» ; dwie duże koperty z emblematami graczy; w kopertach ze zdjęciami baśnie i bohaterowie).

Chłopaki, aby wykonać to zadanie, zostaniecie podzieleni na dwie drużyny. (lista zawodników znajduje się na kopertach). W kopertach znajdują się zdjęcia bajki, Musisz znaleźć spośród wielu bohaterów tylko tych bohaterów bajki i umieść je w komórkach na obrazku. (dzieci wykonują zadanie).

Dobrze zrobiony! Wykonałeś zadanie. Przyjaźń zwyciężyła. Znajdźmy wskazówka i przejdźmy dalej (dzieci znajdują wskazówka i włóż do koszyka).

Zadanie nr 5. ( otwarty zamek przed chatą Baby Jagi za pomocą koralikowych kluczy)

Chłopaki, jesteśmy i dotarliśmy do chaty Baby Jagi.

Nie możemy dostać się do chaty

Na drodze jest przeszkoda

Ale możemy to przetrwać

Jeśli złożymy to wszystko w całość

Za pomocą magicznego klucza.

Zamek otworzy się dla nas

I do chaty o tej samej godzinie

Wszyscy dotrzemy tam razem

I uratujemy bohaterkę.

Chłopaki, spójrzcie, co jest pod choinką, trochę prezentów. Nie, to są pudełka z koralikami. Widzisz, że każde pudełko ma emblemat taki sam jak Twoje, znajdź swoje pudełko, wyjmij koraliki i wyjmij klucz. (dzieci robią klucz z koralików)

Dobrze zrobiony! Jakimi cudownymi kluczami się okazałeś, teraz możemy dostać się do chaty Baby Jagi.

(znajdować wskazówka; otwiera się prowizoryczny zamek; dzieci podchodzą do chaty i pukają)

Jest coś, co nas nie obchodzi otwiera się Prawdopodobnie nie ma nikogo w domu. Pójdę zobaczyć, a ty wyjmiesz to z koszyka. podpowiedzi i ustalenia co to jest bajka i jaka bohaterka, w poszukiwaniu którego udaliśmy się z wami. (nauczyciel idzie za chatę, zakłada maskę Baby Jagi i szalik i na tym obrazie wychodzi do dzieci)

Kim jesteś, dlaczego do mnie przyszedłeś? (odpowiedzi dzieci)

Kogo szukasz? (odpowiedzi dzieci) I z którego bajki? (odpowiedzi dzieci)

Oto doniczka i nasionko dla Ciebie, wyhoduj własną Calineczkę, ale tej, którą mam, nie oddam, sama jej potrzebuję. (dzieci proszą o wypuszczenie)

Widzę, że jesteście bardzo życzliwi, dzieci, wykonaliście wszystkie moje zadania, bardzo dużo znasz bajki, Ja też chcę ci sekret otwarty– Już dawno wypuściłem Calineczkę, bałem się ciebie, myślałem, że jesteś zły i nieposłuszny, że nic nie wiesz i nie umiesz. Za Twoją odwagę, zaradność i przyjaźń daję Ci książkę z bajki, ale z trudem bajki - to są moje bajki -« Opowieści Baby Jagi» , sam je napisałem, są mili i pouczający. (dzieci dziękują Babie Jadze).

Ach, zupełnie zapomniałam, że Calineczka prosiła mnie, żebym Ci coś dała – fotografię i prezenty. Prosiła, żeby Ci podziękować za życzliwość i odwagę (Baba-Jaga daje prezenty dzieciom). Żegnajcie chłopaki, jeszcze się spotkamy. Czytaj i kochaj bajki. (dzieci żegnają Babę Jagę)

(nauczyciel wraca)

Chłopaki, szukałem i szukałem Baby Jagi, ale nigdy jej nie znalazłem. Widzę, że masz mnóstwo prezentów, ale skąd one pochodzą? (odpowiedzi dzieci).

Widzicie, że dobro zawsze pokonuje zło i to nie tylko dzieje się w bajkach, ale w naszym życiu zdarzają się też cuda. I nadszedł czas, abyśmy powrócili do naszych Grupa. powiedzmy magiczne słowa:

Jeden dwa trzy cztery pięć,

Zaczynamy wyczarowywać,

Zamykamy mocno oczy,

Razem w wchodzimy do grupy!

(brzmi muzyka)

(dzieci siedzą na krzesłach)

Chłopaki, powiedzcie mi, gdzie dzisiaj byliśmy? (odpowiedzi dzieci) Kogo ty i ja ocaliliśmy? Od czego bohaterka baśni? (odpowiedzi dzieci) Czego nas nauczono? bajki? (odpowiedzi dzieci)

Wszyscy jesteście wspaniałymi chłopakami. Kontynuuj zapoznawanie się bajki i pamiętajcieże dobro zawsze zwycięża zło.

Marina Metreveli
Wieczór rozrywkowy w grupie seniorów

Treść programu: naucz dzieci pokazywać odpowiedzi na zagadki za pomocą mimiki i gestów. Naucz wewnętrznej samoregulacji. Wzmocnij umiejętność słuchania. Naucz się rozwiązywać krzyżówki oparte na zagadkach.

Materiał: zbiór zagadek, krzyżówek, składu, żetonów, medali.

Postęp rozrywki.

Dzieci dzielą się na dwie drużyny (zające i jeże). Wyjaśnij dzieciom zasady quizu.

Dziś jest nasz wieczór quizowy. Weźmiesz udział w ciekawych konkursach i będziesz mógł wykazać się swoją wiedzą, umiejętnościami, pomysłowością i zaradnością. Pierwszą z nich będzie konkurs zagadek. Każdej drużynie powiem zagadkę, a drużyna, która pierwsza odgadnie, będzie musiała pokazać odpowiedź. Kiedy jeden lub drugi zespół zgadnie, muszą skonsultować się między sobą i zdecydować, który z uczestników pokaże odpowiedź. Zespół, który poprawnie wskaże zagadkę oraz ten, który odgadnie odpowiedź, otrzymuje punkt. Jeśli ktoś powie odpowiedź na głos, punkt zostaje przyznany drużynie przeciwnej.

Pierwszy konkursPuzzle.

Przebiegły oszust

czerwona głowa,

Puszysty ogon jest piękny!

I ma na imię. (Lis)

Mogę się umyć

Nie wodą, ale językiem.

Miauczeć! Jak często śnię

Spodek z ciepłym mlekiem. (Kot)

Zimą śpi w jaskini

Pod ogromną sosną,

A kiedy nadejdzie wiosna,

Budzi się ze snu. (Niedźwiedź)

Zaprzyjaźnia się z właścicielem,

Dom jest strzeżony

Mieszka pod werandą

Ogon w pierścieniu. (Pies)

Drugi konkurs.„Zgadnij bajkę” (na podstawie baśni A. S. Puszkina)

1. „Pozwól mi iść do morza, starszy!

Kochanie, dam za siebie okup:

Kupię ci, co chcesz”.

2 „Chodź tutaj,

Mój wierny pracownik Balda.

Posłuchaj: diabły zgodziły się zapłacić

Mam czynsz należny po mojej śmierci;

Nie potrzebujesz lepszych dochodów

Tak, są od nich zaległości przez trzy lata.

Jak jesz orkisz,

Zbierz dla mnie pełny czynsz od diabłów. "

3. „Witam, czerwona dziewico, -

Mówi – bądź królową

I urodzić bohatera

Jestem pod koniec września.

Wy, moje drogie siostry,

Wyjdź z jasnego pokoju,

Chodź za mną

Obserwuj mnie i moją siostrę:

Być jednym z Was, tkaczem,

A drugi jest kucharzem. "

4. „Och, ty podłe szkło!

Kłamiesz, żeby zrobić mi na złość

Jak ona może ze mną konkurować?

Uspokoję jej głupotę.

Zobacz, jak bardzo urosłeś

I nic dziwnego, że jest biały:

Brzuch matki siedział

Tak, właśnie spojrzałem na śnieg!

Ale powiedz mi: jak ona może

Być dla mnie milszym we wszystkim?

Przyznaj: jestem piękniejsza niż wszyscy inni

Obejdź całe nasze królestwo,

Nawet cały świat; Nie mam sobie równych.

Lustro w odpowiedzi. "

Minuta wychowania fizycznego.

Rozłóżmy nogi jak litera „L”

Jakby tańczył - ręce na biodrach.

Pochylił się w lewo, w prawo,

Lewo prawo.

Okazuje się świetnie.

Lewo-prawo, lewo-prawo.

Trzeci konkurs. "Od A do Z".

Dzieci muszą odgadnąć, o jakich literach mowa w wierszach

1. Przyznaję szczerze

Nie ma bestii zaczynającej się na literę „Y”.

Rozkłada skrzydła

Książka się otwiera

W książce znajdują się listy

Bocian widzi

Litera a".

3. Słyszeliśmy

Że brak słów

Zaczynając od litery „Y”.

Fałszywy

Litera „F”.

5. Spójrz

Na kole -

I zobaczysz

Litera „O”.

Czwarty konkurs. „Krzyżówki”.

Aby rozwiązać krzyżówkę, należy najpierw rozwiązać zagadki.

Poziomo.

1. Z przodu - pysk,

Z tyłu znajduje się haczyk.

Na środku pleców

I ma na sobie włosie. (Prosiątko)

2. Na zielonej delikatnej nodze

Piłka urosła blisko ścieżki.

Wiatr zaszeleścił

I rozproszył tę piłkę. (Mniszek lekarski)

3. Chodzę w puszystym futrze,

Mieszkam w gęstym lesie.

W zagłębieniu starego dębu

Gryzę orzechy. (Wiewiórka)

Pionowo.

4. Nie krzak, ale z liśćmi,

Nie koszula, ale uszyta,

Nie osoba, ale narrator. (Książka)

5. Biegnę jak po schodach

Dzwoni nad kamykami,

Z daleka poprzez piosenkę

Poznasz mnie. (Strumień)

Poziomo.

1. Rosyjskie piękno

Stoję na polanie

W zielonej bluzce

W białej sukience. (Brzozowy)

2. Stały całe lato,

Spodziewano się zimy

Nadszedł czas

Pospieszyliśmy w dół góry. (Sanki)

Pionowo

3. Kula śnieżna topnieje.

Łąka ożyła

Nadchodzi dzień

Kiedy to się dzieje? (Wiosna)

4. Czerwone policzki, biały nos,

Cały dzień siedzę w ciemności

A koszula jest zielona,

Ona jest cała w słońcu. (Rzodkiewka)

5. Puk, puk -

Nie mówią ci, żebyś się nudził.

Idą, idą,

I wszystko jest tutaj na swoim miejscu. (Oglądać)

Podsumujmy wieczór. Zespołom wręczamy medale z ich logo

PERSPEKTYWNY PLAN ROZRYWKI

W PRZYGOTOWANIU

Nauczyciel Kazantseva I.A.

WRZESIEŃ

1.Wieczór tematyczny„Podróż do krainy wiedzy”

Cel: Kształtowanie gotowości motywacyjnej uczniów do szkoły, wzbogacanie wiedzy dzieci o szkole.

2. Festiwal baniek mydlanych

Cel: Stworzenie korzystnego stanu emocjonalnego u dzieci

3.Wypoczynek fizyczny„Naprzód do wiedzy”

Cel: doskonalenie motoryki dzieci, rozwijanie szybkości i zwinności. Ćwicz bieganie jak wąż i toczenie piłki. Rozwijaj niezależność i inicjatywę.

4.Rozrywka muzyczna„Przygoda na Polanie Wiedzy”

Cel: Poszerzenie wiedzy dzieci na temat świąt państwowych w procesie poznawania dzieł muzycznych.

1. Quiz „Zwiedzanie bajki”

Cele: dowiedzenie się, jakie bajki i postacie z baśni znają dzieci, wprowadzenie nowych koncepcji baśni „ludowych” i „literackich”, wyłonienie najlepszych znawców baśni;

2. Pokaz baśniowego teatru stołowego„Gęsi łabędzie”

Cel: sprawiać dzieciom radość, zachęcać je do aktywnego udziału w zabawach teatralnych, aktywizować mowę dzieci, rozwijać wyobraźnię;

3.Muzyczny wypoczynek: „Z wizytą u jesieni”

Cel: Spraw radość dzieciom, stwórz radosny nastrój i pozytywne nastawienie poprzez piosenki i tańce.

4.Wypoczynek fizyczny: „Przyszła do nas jesień”

Cele: Kształtowanie troskliwego podejścia do zdrowia. Wzmocnić umiejętności pokonywania różnych przeszkód. Ćwicz bieganie. Ćwicz rozwijanie zręczności. Rozwijaj spójność grupy. Rozwijaj umiejętność wykonywania ruchów do muzyki.

1. Wieczór zagadek.„Powiem ci zagadkę, ty odgadnij zagadkę”.

Cel: dalsze poszerzanie i wzbogacanie wiedzy dzieci o otaczających je przedmiotach, rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności rozwiązywania zagadek i uzasadniania swojej odpowiedzi.

2.Wyświetlacz N Teatr Astol dla dzieci„Koza, która nauczyła się liczyć”

Cel: Cel: sprawić radość dzieciom, zachęcić dzieci do aktywnego udziału w zabawach teatralnych, aktywizować mowę dzieci.

3. Wychowanie fizyczne „Niech żyje bieganie!”

Cel: kształtowanie świadomej postawy wobec własnego zdrowia, pielęgnowanie chęci dbania o swoje zdrowie, wywoływanie u dzieci reakcji emocjonalnej podczas zabawy i chęci uczestniczenia w niej.

4.Muzyczny wypoczynek„Jesienne opadanie liści”

Cel . Wzbogać artystyczne wyobrażenia o jesieni, wprowadź dzieci w radosny nastrój podczas słuchania, wykonywania piosenek i tańca.

1.Wieczór tematyczny„Witaj zimo, zimo”

Cel: Kontynuuj zapoznawanie dzieci z twórczością rosyjskich poetów, pisarzy, artystów, którzy wychwalają piękno zimowej przyrody

2.Kreatywność artystyczna„Udekorujmy naszą choinkę”

Cel: Poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy dzieci na temat tradycji świąt noworocznych, historii powstawania ozdób choinkowych oraz technologii ich wytwarzania.

3. Wychowanie fizyczne„W poszukiwaniu choinki”

Cele: Zwiększenie zainteresowania dzieci ćwiczeniami fizycznymi poprzez zabawę, wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka poprzez zajęcia motoryczne i zabawę.

4. Poranek przy choince"Zimowa opowieść"

Cel: bawić i bawić dzieci, nadal uczyć dzieci, jak przyzwyczaić się do sytuacji w grze.

1. Wieczór literacki„Jak świętować Nowy Rok w innych krajach”

Cel: Wzbogać pomysły na obchody Nowego Roku, symbole i tradycje wakacji w innych krajach;

2. Wychowanie fizyczne„Niegrzeczne kulki »

Cele: Rozwijanie poczucia przyjaźni, umiejętności gry w zespole, pobudzanie aktywności dzieci, zapewnienie dobrego samopoczucia emocjonalnego, zaszczepianie zainteresowania i miłości do wychowania fizycznego i sportu.

3. Muzyczny wypoczynek„Podróż przez kreskówki”

Cel: Przypomnij sobie piosenki ze swoich ulubionych kreskówek.

1.Wieczór tematyczny„Dobroć rządzi światem”

Cel: Pielęgnowanie przyjaznych relacji między dziećmi, rozwijanie takich cech, jak empatia, responsywność, sprawiedliwość, skromność, kolektywizm.

2. Oglądanie kreskówek edukacyjnych„Trzej bohaterowie”, „Alosza Popowicz i wąż Tugarin”

Cel: Stworzenie radosnego nastroju u dzieci; rozwijać ciekawość i zainteresowanie otoczeniem.

3. Wychowanie fizyczne « „Aty-baty”

Cele: Promocja zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym, zaangażowanie dzieci w wychowanie fizyczne i sport, doskonalenie umiejętności i zdolności motorycznych, podnoszenie stanu emocjonalnego dzieci, kultywowanie poczucia patriotyzmu.

4. Rekreacja sportowo-muzyczna „W zdrowym ciele zdrowy duch”

Cel: Wzmocnij chęć dbania o swoje zdrowie, prowadzenia aktywnego trybu życia, poprzez zabawy muzyczne, taniec i piosenki.

Cel: Tworzenie świątecznej atmosfery i pozytywnego tła emocjonalnego.

2. Wieczór tematyczny„Wszystkie zawody są ważne, wszystkie zawody są potrzebne”

Cel: poszerzenie zainteresowań poznawczych zawodami; szanować i cenić każdy zawód; rozwijanie szacunku dla pracy dorosłych w różnych zawodach.

3. Wychowanie fizyczne„Młodzi sportowcy”

Cele: Stwórz pogodny, radosny nastrój; poprawić zdrowie dzieci poprzez ćwiczenia fizyczne i gry na świeżym powietrzu; kultywować przyjazne uczucia, umiejętność wykonywania ćwiczeń fizycznych w zespole.

4.Quiz muzyczny „Tak natura zaplanowała pogodę”

Cel: pielęgnować miłość do natury poprzez słuchanie muzyki.

1.Muzyczny wypoczynek„Uśmiechajcie się, dzieci! Hahaha!"

Cel: Rozwój pozytywnego poczucia siebie, powiązanego ze stanem wyzwolenia i pewności siebie.

2. Wieczór tematyczny„W stronę gwiazd z Belką i Strelką”

Cel: Rozwijanie pomysłów dzieci na temat przestrzeni kosmicznej, Układu Słonecznego i jego planet oraz eksploracji kosmosu przez człowieka.

3.Oglądanie filmów edukacyjnych” Ten tajemniczy świat to przestrzeń »

Cel: Rozwijanie zainteresowań naukowym poznaniem rzeczywistości społecznej. 4. Wychowanie fizyczne„Młodzi kosmonauci”

Cel: Rozwijaj cechy fizyczne: wytrzymałość, szybkość, siłę reakcji; realizowanie relacji przedszkola z rodziną w wychowaniu fizycznym dzieci.

1.Quiz muzyczny„Dzień muzyki”

Cel: Aktywizacja i wzbogacanie kultury muzycznej dzieci.

2. Wychowanie fizyczne"Dzień Zwycięstwa"

Cel: Wykształcić trwałe zainteresowanie wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, rozwinąć podstawowe cechy fizyczne. Rozwijaj zaangażowanie, wytrwałość i poczucie koleżeństwa podczas zbiorowych sztafet.

3.Rysowanie kredą na asfalcie„Kolorowe kredki”

Cel: Tworzenie sprzyjającego, emocjonalnego i radosnego nastroju u dzieci

4.Bal studencki „Jak wielcy się staliśmy.”

Wieczór rozrywkowy „Jarmark” w grupie seniorów

Cświerk: Rozwiń pomysły dzieci na temat jarmarku w ich ojczyźnie, zapoznaj je ze sztuką ludową i rosyjskim folklorem.

Zadania:

Wzbogać wiedzę dzieci na temat rosyjskich tradycji ludowych;

Rozwijaj zdolności muzyczne, taneczne i wokalne dzieci;

Zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami ustnej sztuki ludowej: pieśniami, tańcami okrągłymi, tańcami, zabawami ludowymi;

Zachęcaj dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniach;

Wprowadzenie dzieci w twórczą ekspresję siebie i swobodną komunikację z rówieśnikami;

Pielęgnuj szacunek dla przeszłości swojego ludu, miłość do ojczyzny.

Projekt przedstawia elewację domu z oknem ozdobionym malowanymi okiennicami. Po prawej stronie drzewo, pień brzozy, płot, słoneczniki za płotem, kogut na płocie. Rozbrzmiewa muzyka, na centralnej ścianie zaczyna wschodzić słońce (muzyka „W wilgotnym lesie jest ścieżka”).

Prowadzący:

Noc minęła

Zabrano mnie w ciemność

Krykiet ucichł

Kogut zapiał.

(Kogucik krzyczy „ka-ka-re-ku” i trzepocze skrzydłami. Gra muzyka „Och, wcześnie wstałem”).

Prowadzący: Mamusia wyszła

Otworzyła okiennice.

(Mama wychodzi z domu, otwiera okiennice, odsuwa zasłony. Dzieci wybiegają na plac zabaw z różnych stron w rytm muzyki chóru).

Prowadzący: Kogucik zapiał, wyszło słońce, przywitajcie się z nimpotrzebować.

Dzieci: Witaj, dzwoneczku, słońce!

(Dziecko chodzi po sali z podniesionymi rękami, ręką zaciśniętą w pięść, dużą zgiętą i mówi głośno).

Dziecko: Kto rozegra ciekawą grę, ale nie zdradzę w którą? Wszystkie dzieci gromadzą się wokół kierowcy).

Dzieci: Świeci słońce, zaczyna się gra!

(Od razu rozwiązują ręce, rozdzielają się na dwoje, jakby wymyślali jakąś zabawę... Kierowca klaszcze w dłonie, szybko wszyscy stają w kręgu).

Gra „W chowanego”

Kierowca: Tak żyją nasze dzieci na Uralu. Ural to kraina bajecznych bogactw ziemi i wspaniałych rzemieślników, kraina pięknej, niepowtarzalnej przyrody.

Przyjmuję to wszystko całym sercem,

Kochając swoją ziemię na zawsze.

Ale główną siłą Uralu jest B

cudowna sztuka pracy.

Na Uralu jest wiele miast, zarówno dużych, jak i małych. Od czasów starożytnych słynęli z jarmarków, na których sprzedawano różne towary. Na wesołe miasteczka przyjeżdżali ludzie z odległych wiosek, wiosek i miasteczek, a na jarmarkach zawsze było wesoło, dużo żartów, śmiechu i muzyki. Dziś też mamy jarmark.

(Sprzedawcy wynoszą tace z towarem. Wybiega dziecko - bufon).

Błazen: Dołączcie do nas, ludzie!

Dziś czeka na nas wiele ciekawych rzeczy: śmieszne tańce, dowcipy, gry, piosenki, dowcipy.

(Dzieci podchodzą do tac, oglądają towar. Ktoś coś kupuje i wkłada do koszyka).

Sprzedawcy krzyczą: Kupuj u mnie zabawki: bębny, grzechotki, piłeczki i kaczki, fajki.

pierwsze dziecko: Chusteczki, wianki, jasne kwiaty, tamburyny, bałałajki. No dalej, załatw to!

drugie dziecko: Szale jedwabne wyhaftowaliśmy sami - wielokolorowa lamówka, jasne frędzle, koraliki, wstążki, broszki, malowane łyżki.

Trzecie dziecko: Filiżanki i spodki nigdy się nie tłuką!

czwarte dziecko:

Serniki i ciasteczka, wszelkiego rodzaju smakołyki!

5. dziecko:

Pierniki i pączki, ciasta, pierniki

Gorąco, gorąco, grosz za parę!

6. dziecko:

Przyjdź na samowar, napij się gorącej herbaty, zjedz gorący placek, nie wstydź się, przyjacielu!

Prowadzący : OK, ciekawie na targach. Rzeczywiście, jest tak wiele rzeczy, których tam nie ma i piosenka jest o tym.

Dramatyzacja piosenki „Gdzie był Iwanuszka”

Wychodzi dziewczyna z rockerem.

Prowadzący: A ty,piękna dziewczyno, powiedz nam, co kupiłaś, pochwal się swoim zakupem.

Dziewczyna : Idę z jarmarku, zobacz co niosę: to są wahaczemalowane wiadra!

Okrągły taniec „Młoda kobieta poszła po wodę”

Błazen: Sprawiedliwy! Sprawiedliwy! Miłej zabawy ludzie!

Widzisz, dobry człowiek idzie na jarmark.

Muzyka „Domokrążcy” Wchodzi handlarz, tańcząc.

Domokrążca : Ja mampełny - pudełko jest pełne,

Chodzę do handlarzy.

Przyjdź, piękna duszo,

Zorganizuję cały towar.

Mam dobry towar, przyjdź i baw się dobrze.

Przyjmuję zapłatę nie pieniędzmi, ale uśmiechami dzieci.

Witam, dobrzy ludzie!

Witam, piękne dziewczyny!

Twarze wszystkich są pogodne i otwarte, co oznacza, że ​​mój towar nie zostanie pozostawiony.

Prowadzący: Musisz także sprawdzić, jakiego rodzaju towary posiadasz. Jesteś mądrym facetem, ale dzwonisz, nie oglądając się za siebie. No to pokaż czym możesz się pochwalić?

(Sprzedawca wyciąga z pudełka koronkowy szalik.)

Domokrążca: Okrągły taniec białych płatków śniegu jest dziełem wprawnych rąk.

Mistrzowie robią cudowną koronkę na Uralu.

Prezenter: Dziękuję! Czy można być pięknym bez szala Ural, cudnego (bierze szalik), cienkiego, delikatnego, przejrzystego i wzór tak udany.

Taniec z koronkowym szalikiem.

Domokrążca : Chodźcie, chodźcie, piękne dziewczyny, dam wam szalik (dziewczynkom) z Uralu (wyjmuje szaliki). No dalej, wybierz który?

Pierwsza dziewczyna: Domokrążco, proszę daj nam chusteczki,

Aby granica była cała kwiatowa.

druga dziewczyna: Z czerwonymi kwiatami.

trzecia dziewczyna: Niebieski pączek.

4- Pierwsza dziewczyna: Z zielonymi liśćmi.

Handlarz przynosi chusteczki.

(Wychodzą 4 kolejne dziewczyny). No cóż, mamy różne szaliki, więc ozdoba wygląda tak: czerwone dzikie jagody i wycięte liście!

Handlarz (śpiewa):

Wszędzie są Rosjanie: Marusya, Tani, Gali.

Wszyscy kochają te tkaniny i noszą je wszędzie.

I nawet ludzie za granicą zachwycają się szalikami,

A nasze rzemieślniczki są chwalone w swojej pracy.

Dziewczyny śpiewają:

Jak pole nad rzeką, kwiaty ziemi są wieczne

Wszystko splata się we wzory, uśmiechają się do nas z szalików. Ech!

Taniec z szalikami.

Pierwsza dziewczyna: ( podchodzi do handlarza): Domokrążco, nie masz haftowanego ręcznika?

Domokrążca: (podaje jej ręcznik):

Szwaczka z Uralu wyhaftowała ręcznik,

Postanowiłem zaskoczyć wszystkich - przedstawić koguta!

Dziewczyna (bierze ręcznik i podziwia go):

Petya wygląda znad ręcznika jak ważna osoba

A poza tym głowa z koroną królewską.

Jego ogon rozpostarł się jak wachlarz, zachwycił nas wszystkich.

druga dziewczyna: No cóż, chciałbym kupić kołowrotek. Masz kołowrotek, handlarzu?!

Handlarz ( podaje kołowrotek):

Tak! Czy możliwe jest opuszczenie małej wioski bez kołowrotka?

I nie bez powodu piękny kołowrotek jest sławny. Z różami, wzorami -

miłe dla oka!

trzecia dziewczyna: Pieśnią i rozmową założę dla Ciebie wątek.

Podchodzi chłopiec i bierze beczkę w dłonie:

A beczka to po prostu cud!

Skąd on pochodzi?

Domokrążca: Posiada rejestrację Ural.

A raczej pochodzi z Turynu.

Chłopiec podziwia: lakierowane, piękne.

Rosną na nim kwiaty niezrównanej urody.

Handlarz: Przyniosłem różne zabawki z różnych miejsc:

I Dymkowo, i Chochloma, i Gorodec.

Kto odgadnie zabawkę, ten ją dostanie!

Gra „Rozpoznaj zabawkę po jej wyglądzie”

Sprzedawca dziecięcy: I pomalowałam jedwabne chusteczki.Są dzwoniące bałałajki. Jeśli zaczniesz grać, Twoje nogi same zaczną tańczyć! Czy ktoś chce?

Prowadzący: Oczywiście, że będzie.

Widzisz zarówno dziewczyny, jak i chłopców

Chusteczki i bałałajki już do Was jadą

Teraz to wezmą!

Chłopak : Bałałajka, bałałajka, baw się lepiej!

Dziewczyny: Będziemy machać chusteczkami i tańczyć wesoły taniec!

Taniec z bałałajkami i szalikami.

Domokrążca: Dobrze zrobiony! Jak oni tańczą!

Prowadzący: Chcę, żeby zagrała muzyka.

No cóż, przejdźmy do rzeczy.

Psotne akordeony zaśpiewają,

A wraz z nimi są malowane łyżki.

A poza tym nasz, z Uralu.

Czy masz któreś z nich?

Domokrążca : Są łyżki i tamburyny – rozbierzcie je!

Dzieci rozbierają instrumenty muzyczne.

Dziecko : (trzymając w dłoniach łyżkę pomalowaną malowidłami uralsko-syberyjskimi:

Spójrz na te cudowne malowane łyżki!

Płatek za płatkiem, otrzymasz kwiat!

A wzdłuż krawędzi wzór delikatnie cieszy nasze oczy!

Prezenter: Mistrz to weźmie i łyżka zagra.

Orkiestra wykonuje rosyjską melodię ludową „Polanka”. Na środek sali wybiega dziewczyna z łyżkami w rękach.

Dziewczyna: Hej, tupnę nogą i tupię drugą

U nas będzie wesoła z łyżkami!

Taniec z łyżkami.

Prowadzący: Wow, na nasze targi przyjechali ludzie z całego kraju.

Swoje produkty przywieźli z Turyńska i Tagila.

Oto tace Tagil (odbiera i pokazuje).

Co za piękność! Możesz to zrobić??

Gra „Udekoruj tacę i deski malarstwem uralsko-syberyjskim”.

( Błazen wybiega na środek sali)

Błazen: Jest święto, czas wolny. A śmiech nawet leczy chorych. Po wakacjach praca będzie znacznie łatwiejsza. Dziś na jarmarku czekają na Was zabawy i gry. I tu pojawia się karuzela!

Prezenter: ( wyjmuje karuzelę):

Nie ziewaj, biegnij szybko.

Pomiń też Tanyę.

Trzymaj się mocno, Duneczko,

Tętniąca życiem, karuzela, kręcąca się.

Jedź na karuzeli. Wychodzi dziecko-przewodnik z niedźwiedziem.

Przewodnik: Ustąpcie, uczciwi ludzie, mały miś idzie ze mną. Zna mnóstwo dobrej zabawy. Będzie żart, będzie śmiech! (Przed nami uczony niedźwiedź. Niedźwiedź potrafi tańczyć i śpiewać. Zaśpiewaj nam madweduszkę! Podaje niedźwiedziowi akordeon, niedźwiedź gra, cicho otwierając usta.

Przewodnik: Za słabo śpiewasz. Czy słyszysz?

- NIE!

Przewodnik: Śpiewaj, mały miś, głośniej.

Niedźwiedź zaczyna głośno ryczeć, przewodnik odsuwa się od niego, machając ręką. Następnie bierze akordeon i zarzuca szalik na ramiona.

Przewodnik: Pokaż nam, jak Dunyasha wchodzi w krąg i dziko tańczy.

Handlarz wyjmuje sukienkę z pudełka.

Wszystko: Noś to, noś to Dunya.

Niedźwiedź tańczy.

Przewodnik: Ty, niedźwiedź, tańczyłeś łatwo i zarabiałeś mleko. Zdobyć!

Niedźwiedź pije, kłania się i odchodzi.

Prowadzący : Czym byłby jarmark bez wesołej pietruszki?

Na czubku głowy ma czapkę.

Słowa wypływają z niego jak fontanna.

Jego głowa jest pełna pomysłów.

Na ekranie pojawia się pietruszka.

Pietruszka : Och, chłopaki, dzień dobry!

Nie jestem zbyt leniwy, żeby z tobą zatańczyć!

No to daj mi odpowiedź:

Nie nudzisz się mną?

Dzieci: - NIE!

Pietruszka: Więc szepcz mi do ucha, jak mam na imię?

Dzieci: Pietruszka!

Pietruszka: Jak?

Dzieci: Pietruszka!

Pietruszka : Prawidłowy! Nie można pójść na targi bez żartów i śmiechu.

Chcę was teraz pocieszyć, przyjaciele.

Podnieś rękę i powiedz: „Jestem”.

Ilu z Was tutaj uwielbia bajki?

Dzieci : I!

Pietruszka: Kto tu jest mistrzem wszystkich transakcji?

Dzieci : I!

Pietruszka : Kto dba o ubrania?

Dzieci: Ja!

Pietruszka : Czy on kładzie to pod łóżkiem?

Dzieci:...?

Parsley: Czy tak bardzo dbasz o swoje ubrania, że ​​chowasz je pod łóżkiem?

Dzieci: NIE!

Pietruszka: Kto potrafi śpiewać piosenki??

Dzieci: I!

Pietruszka: Że potrafię zaśpiewać wszystkie piosenki?

Dzieci: Tak!

Pietruszka: Wow! A ja jestem słynną Petrushką, piosenkarką.

Znam wiele piosenek - bajek.

Kto chce mi dorównać?

Rywalizuj w śpiewaniu niewiarygodnych opowieści!

Dzieci: My!

Pietruszka : Dobrze! Chur, jestem pierwszy, który zaczyna, prawda?

Dzieci : Tak!

Opowieści to bajki.

Pietruszka: Wygrałem! Daj mi nagrodę!

Błazen: Nagroda? Jakiej nagrody potrzebujesz?

Pietruszka : Najlepszy, najdroższy!

Domokrążca: Proszę bardzo! ( daje lalkę Matrioszka)

Ale pamiętaj, nie jest tak drogi, jak jest wykonany z czerwonego złota,

A to jest drogie jak na dobre rzemiosło.

Pietruszka : Och, co za piękność! Dziękuję!

Handlarz: A wy, świetni śpiewacy, również otrzymacie nagrody, a ja was nagrodzę.

(Daje im lalkę lęgową, dzieci na nią patrzą.)

1. dziecko : Dlaczego masz taką brzydką lalkę gniazdującą?

Handlarz: Pokaż mi swoje umiejętności w dekorowaniu Uralu

lalki Matrioszki

Gra „Udekoruj Matrioszkę”

Pietruszka: Dobrze zrobiony! Teraz nasze lalki gniazdujące są również ubrane

sukienki.

Prowadzący : Goście naszych targów już się ze sobą zapoznali. I oczywiście chłopaki chcą dawać dziewczynom prezenty. Jak zdobyć prezenty na jarmarku? Dobry człowiek zdejmie buty, splunie na dłonie i na wysoki słup, a w klatce będzie kogut. Nie mamy jednak filaru. Co robić?

Domokrążca : Spróbujmy tego: tutaj mam linę, połóż ją na podłodze. Na koniec stawiamy koguta, kto przejdzie po linie z zawiązanymi oczami, otrzyma nagrodę!

Gra-atrakcja „Zdobądź koguta”. Zwycięzca daje dziewczynie koguta.

Domokrążca : Ech, pudełko jest pełne, teraz wszystko jest puste,

Tym razem na targach spotkałem wielu znajomych.

Prowadzący : Bardzo się cieszymy, handlarzu, że nas odwiedziłeś.

I dla każdego znalazłem prezent w swoim własnym pudełku.

Nie pozwól, aby Twoje pudełko pozostało puste!

pierwsze dziecko: Nasz prezent jest bardzo prosty, wykonany przez mistrzów Tagiltaca.

2- dziecko : I postanowiliśmy dać deskę do krojenia,

Bez niego w kuchni bardzo trudno się obyć.

Prowadzący : Tak, bardzo potrzebna rzecz do krojenia warzyw:

Buraki, cebula i kapusta, do sałatek i barszczu.

Domokrążca : Dziękuję bardzo, drodzy mieszkańcy Uralu!

Prowadzący: Do widzenia! (liście).

Ural jest bogaty w zręczne ręce,

I nie możemy policzyć tych złotych rąk.

A dziś jesteśmy na naszych targach

Chcieli pokazać sztukę malarską.

Kontynuujemy tradycje ludowe

Uczymy się teraz od ludzi

Okrągły taniec Uralu

Prowadzący : Zamykamy już targi,

Miło było się pobawić.

Obyś był w nastroju.

Jak kolorowy świąteczny perkal.

Zadania: Aby skonsolidować pomysły dotyczące zawodów. Stwórz sytuacje do zabawy, w których dzieci mogą wykonywać szeroki zakres ruchów. Kształtujcie pozytywne, pełne szacunku podejście do siebie nawzajem. Chęć rywalizacji w sposób przyjacielski, bez urazy.

Sprzęt: Magnetofon, medal „Dla Najinteligentniejszych”, żetony – 20 szt., punkty orientacyjne – 2 szt., koperty – 8 szt., chochla – 2 szt., warzywa – 6 szt., bandaże – 3 szt., sztaluga – 2 szt., pisaki - 2 szt., komplet rzeczy, wędki - 2 szt.

Słownik: Test, medal, piekarnia, piekarnia, sztaluga, malarz, krawiec, praczka.

W holu znajduje się wystawa rysunków dziecięcych na temat „Kim będę, gdy dorosnę?” W rytm muzyki dzieci wchodzą na salę i zajmują miejsca.

Prowadzący. Dzisiaj porozmawiamy z Wami o zawodach.

Niektóre zawody już znasz, dziś poznasz nowe, a w niektórych możesz nawet sprawdzić się. A teraz losujemy medal dla „Najbardziej Wiedzącego”. Medal ten otrzyma osoba, która wymieni najwięcej zawodów. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz token. Ktokolwiek zdobędzie najwięcej żetonów, zostanie właścicielem tego medalu.

Trwa konkurs na „Najbardziej inteligentną wiedzę”.

Prowadzący. Dobrze zrobiony! Znasz wiele zawodów. Przejdźmy teraz do wystawy Twoich rysunków, obejrzyj je i wybierz te, które najbardziej Ci się podobały. I nie wahaj się powiedzieć, czy podobały Ci się wszystkie rysunki. Dziś nagrodzimy zwycięskich artystów upominkami.

Nagrody dla artystów.

Prowadzący. Cóż, teraz są konkursy, w których możesz się sprawdzić i sprawdzić. Kto wie, może za kilka lat wybierzesz ten konkretny zawód.

Przekaźnik „Listonosz”.

Prowadzący.

Nasz wesoły listonosz.

Oczywiście, że go znasz.

Dostarcza do domu

Wiele listów, telegramów.

A. Rastsvetnikov

Wybierz dwie czteroosobowe drużyny. Każde dziecko ma w rękach kopertę. Na sygnał pierwszy członek zespołu podbiega, dociera do osoby siedzącej na drugim końcu sali i wręcza jej kopertę. Wraca do swojej drużyny. Następny uczestnik kończy zadanie.

Sztafeta szefów kuchni.

Prowadzący.

Każdy biznes ma specyficzny zapach.

W piekarni unosi się zapach ciasta i wypieków.

Wybierz dwie trzyosobowe drużyny. Bieganie z kadzią, w której trzeba nosić warzywa (owoce). Każdy uczestnik niesie ze sobą jedno warzywo.

Sztafeta „Malarz”.

Prowadzący.

Pachnie jak malarz

Terpentyna i farba...

Wybierz dwie czteroosobowe drużyny. Naprzeciwko każdej drużyny znajduje się sztaluga i paczka markerów. Dzieci na zmianę biegną do sztalug, na których narysowany jest dom, i zacieniają jego części. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykona zadanie.

Prowadzący. Obejrzeliśmy nasze rysunki i byliśmy zadowoleni ze wszystkiego.

Konkurs „Pielęgniarka”.

Prowadzący.

Lekarz w szlafroku –

Przyjemny lek.

Wybierz trzy dziewczyny do konkursu. Będą musieli zabandażować ramię (nogę, głowę). Wykonaj zadanie szybko i sprawnie. Czas - jedna minuta.

Sztafeta „Szoferem”.

Prowadzący.

Kurtka kierowcy

Pachnie benzyną...

Wybierz dwie czteroosobowe drużyny. Na sygnał pierwsi członkowie drużyny biegną we wskazane miejsce, okrążają je i wracają do swojej drużyny. Następny uczestnik „siada z nim w kabinie”, po czym wspólnie biegną do punktu orientacyjnego i wracają do swojej drużyny. Zabierają ze sobą kolejnego uczestnika i we trójkę wykonują zadanie. I tak dalej, aż kierowca przewiezie wszystkich swoich pasażerów.

Przekaźnik „Rybak”.

Prowadzący.

Ryby i morze

Pachnie jak rybak...

Wybierz dwie czteroosobowe drużyny. Na komendę pierwsi uczestnicy biegną w wyznaczone miejsce, łowią rybę na wędki (ryba jest z tektury, w miejscu pyska metalowy klips, wędka to gałązka, na końcu której znajduje się żyłka z magnesem), podbiegnij do garnka, wyjmij rybę i włóż ją do garnka. Wracają do swojej drużyny. Następny uczestnik kończy zadanie.

Prowadzący. Dobrze zrobiony! Zrobiłeś wszystko poprawnie i szybko. Czy potrafisz już odgadnąć zagadki, które dla Ciebie przygotowałem? I nie zapominaj, że mówimy o zawodach.

Zręcznie podniesie kłodę,

Zrobi ściany, baldachim.

Ma żywiczny kombinezon

Las pachnie sosną.

Ten pracownik

To się nazywa, dzieci... (stolarz).

W. Stiepanow

Czy potrafi robić bufety?

Krzesła, szafki, taborety.

Na jego stole warsztatowym są wióry.

Oto jak pracować!

Idzie w naszą stronę mężczyzna

Ze szczotką i wiadrem.

Świeża farba będzie Twoja

Wybielić i pomalować dom.

No właśnie, kto dla nas będzie szył?

Sukienki, spódnice – najwyższa klasa?

(Dostosować)

Jeżeli dzieci nie znają tych zawodów, opowiedz im o nich i pokaż ilustracje.

Dziecko.

Mydło pieni się w korycie.

Robię pranie, spójrz.

Rytmiczny taniec „Wielkie pranie”(do nagrania spektaklu „Macarena”). Autorem kompozycji jest I. Menshikhina.

Głównym ruchem jest „Fotel bujany”. Stój prosto. Rozstaw stopy na szerokość barków. Zegnij kolano lewej nogi, a prawą nogę pozostaw prostą. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę. Lekko wyprostuj lewe kolano, a następnie przywróć je do poprzedniej pozycji, jakby lekko „kołysało” kolanem. Teraz zegnij drugie kolano i wykonaj ruch kołyszący w przeciwnym kierunku.

Pierwszym ruchem jest „Wymaż”. Zaciśnij palce w pięści.

1 - zginając łokcie, podnieś pięści do poziomu talii, a następnie opuść je w dół. 2 - powtórz to samo. Najpierw „umyj” 2 razy w prawo, następnie 2 razy w lewo, wykonując „fotel bujany”. Ruch wykonuje się 8 lub 16 razy.

Ruch drugi - „Spłukać”. 1 - pochylając się lekko do przodu, przesuń ramiona w prawo (palce zaciśnięte w pięści). 2 - powtórz w lewo.

Trzeci ruch to „Ściśnij”. Ramiona lekko ugięte w łokciach ułóż przed klatką piersiową i obracaj nimi po spirali: „wyciśnij pranie” dłońmi zaciśniętymi w pięści, w prawo i w lewo.

Ruch czwarty – „Wstrząśnij”. Weź wyimaginowany ręcznik obiema rękami i potrząśnij energicznie 2 razy w prawą i 2 razy w lewą stronę.

Część piąta – „Spinki do bielizny”. Zawieś wyimaginowany ręcznik na linie rozciągniętej tuż nad głową. 1 - zabezpiecz spinacz prawą ręką. 2 - powtórz to samo lewą ręką.

Prowadzący. Przygotowałem dla Ciebie nowe zadanie.

Konkurs „Ubierz lekarza, nauczyciela, kucharza”. Spośród proponowanych rzeczy i przedmiotów wybierz te, które są niezbędne lekarzowi, nauczycielowi lub kucharzowi. Zestaw przedmiotów: biała szata, czapka, biała chusta, różne fiolki i słoiki, fonendoskop, okulary, czasopismo, książki, wskaźnik, teczka, rondel, chochla, łyżki, biały fartuch i inne .

Wybierz trójkę dzieci. Do muzyki dzieci wybierają przedmioty związane z danym zawodem. Rzeczy nakłada się na siebie, przedmioty bierze się w ręce. Gdy muzyka się skończy, konkurs się zakończy.

Prowadzący. I wykonałeś to zadanie. Jesteś po prostu świetny! Bardzo chcę, żebyś dzisiaj wrócił do domu i zapytał rodziców o ich zawody. Cóż, kiedy dorośniesz, wybierzesz zawód, który lubisz najbardziej. Niektórzy z Was będą leczyć ludzi, niektórzy będą leczyć zwierzęta, niektórzy będą uczyć dzieci, a niektórzy będą je transportować, niektórzy z Was będą budować domy dla ludzi, a niektórzy wymyślą nowe maszyny.

Wszystkie zawody są tak różne, ale wszystkie są tak potrzebne.

Dzieci wychodzą.

1. dziecko.

Moje lata są coraz starsze

Będzie siedemnaście.

Gdzie w takim razie mam pracować?

Co robić?

Potrzebni pracownicy -

Stolarze i stolarze.

drugie dziecko.

To dobre dla stolarza

Lepiej dla inżyniera.

Poszedłbym zbudować dom

Niech mnie nauczą.

Trzecie dziecko.

Dobre dla inżyniera

A lekarz jest lepszy.

Poszedłbym leczyć dzieci

Niech mnie nauczą.

czwarte dziecko.

Dobry lekarz

I tak jest lepiej dla pracowników.

poszłabym do pracy

Niech mnie nauczą.

5. dziecko.

W fabryce jest dobrze

Lepiej w tramwaju.

Zostałbym dyrygentem

Niech mnie nauczą.

6. dziecko.

Dobry dyrygent

Kierowca byłby lepszy.

Zostałbym kierowcą

Niech mnie nauczą.

1. dziecko.

Odwróciwszy książkę,

Owiń go wokół ust...

Dzieci.

Wszystkie prace są dobre

Wybierz według własnego gustu.

W. Majakowski